Blog

12.04.2021

Wentyl odcinający

W artykule znajdziesz:

Wentyl odcinający

Wentyl odcinający

Praca z kompresorem sprężonego powietrza na budowie
Na budowie mocuje się deski profilowe przy użyciu gwoździownicy pneumatycznej. Przenośny kompresor również się tu znalazł. Konstrukcja tego kompresora opiera się na jedno- stopniowej sprężarce doładowującej tłokowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ze względu na nieduży ciężar i zwartą budowę, w szczególny sposób nadaje się do stosowania na budowie. Może wytwarzać maksymalne ciśnienie 10 bar, dysponuje 20 litrami pojemności powietrznika (zasobnika powietrza).
Jaką funkcję pełnią poszczególne części kompresora?
Włącznik ciśnienia utrzymuje nastawiony poziom ciśnienia. Nie powinien jednakże być nastawiony na wyższy poziom niż to niezbędne, aby nie marnować energii (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wskaźnik poziomu oleju. Kontrola oleju odbywa się przy użyciu szabelki olejowej i wziernika. Stan oleju należy regularnie poddawać kontroli i filtrów zapisywać w karcie kontrolnej. Wentylator, lego zadaniem jest chłodzenie sprężarki doładowującej tłokowej. Sito wentylatora należy regularnie czyścić. Przedtem jednakże należy bezwzględnie wyjąć wtyczkę kompresora z sieci.

Przy jego użyciu można odciąć dopływ z sieci sprężonego powietrza, aby usunąć nieszczelności na złączach i przewodach. Uwaga: Sieć przenosząca sprężone powietrze znajduje się ciągle pod ciśnieniem.
Filtr zasysający. Funkcja tej części to filtrowanie zasysanego powietrza. Należy go regularnie oczyszczać (uprawnienia budowlane).

Zawór spustowy kondensatu. Skroplona woda powinna być regularnie spuszczana z przewodów, aby nie doszło do zardzewienia zasobnika. Prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane regularnie przez jedną odpowiedzialną za to osobę; należy notować je w kontrolnej karcie remontów.
Zasadniczo należy jednoznacznie ustalić, kto jest odpowiedzialny za prace remontowo-konserwacyjne, gdyż w przeciwnym wypadku każdy będzie zdawał się na drugą osobę, co doprowadzi do załamania systematyczności konserwacji i przeglądów.

Fachowa konserwacja kompresora

Fachowa konserwacja kompresora nie może mieć miejsca dopiero wtedy, gdy dojdzie do usterek. Zasadą jest profilaktyczne utrzymywanie sprawności urządzenia.
W instrukcjach obsługi urządzeń pneumatycznych takich jak np. wbijarek, wkrętaków czy pistoletów natryskowych znajdziemy prawie zawsze wskazówkę zaleca się włączanie jednostki konserwacyjnej na początku". Powinno to zagwarantować, że przygotowane sprężone powietrze dotrze do odbiorcy. Jednostka konserwacyjna (rys. 2) składa się z filtra, regulatora z manometrem i olejarką (smarownicą); z tego powodu nazywa się ją niekiedy FRO (program egzamin ustny).
Jednostki konserwacyjne podnoszą w znacznym stopniu bezpieczeństwo funkcjonowania u rządzeń pneumatycznych.

Zadaniem filtra jest uwalnianie przepływającego sprężonego powietrza z wszelkich zanieczyszczeń jak cząsteczek kurzu, kawałeczków rdzy pochodzącej z przewodów oraz z pary wodnej. Sprężone powietrze przed wejściem do komory filtra zostaje wprawione w ruch rotacyjny przez szczeliny przewodu. Poprzez chłodzenie i działanie sił odśrodkowych skraplająca się para wodna zostaje wyrzucona na zewnątrz (rys. 3). Kondensat wodny zanieczyszczony cząstkami brudu zbiera się w dolnej części komory lillra i musi być regularnie usuwany, jeśli mamy do czynienia z większą ilością kondensatu, zaleca się zamontowanie w miejsce ręcznie obsługiwanej śruby spustowej automatycznego spustu.

Suche i czyste sprężone powietrze jest warunkiem wstępnym prawidłowego funkcjonowania urządzeń pneumatycznych (opinie o programie).
Urządzenia pneumatyczne są najczęściej zasilane powietrzem o ciśnieniu 2 do 8 bar. Regulator (zawór redukujący ciśnienie) ma za zadanie utrzymywać możliwie stałe ciśnienie robocze, niezależnie od zmiennego ciśnienia w sieci sprężonego powietrza i jego zużycia (segregator aktów prawnych).

Ciśnienie robocze jest nastawiane na tarczy regulacyjnej, a regulator dba o utrzymanie ciśnienia. Wysokość nastawionego ciśnienia odczytuje się na manometrze. Ciśnienie robocze jest zawsze niższe niż ciśnienie zasilania. Wysokość ustawionego ciśnienia roboczego jest zależna od podleczonego urządzenia pneumatycznego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami