Blog

10.05.2023

Wentylacja

W artykule znajdziesz:

Wentylacja

Równocześnie z montażem kabin sanitarnych na budowie wstawiane są specjalne zespoły bloków wentylacyjnych, które służą do wentylacji pomieszczeń kabiny sanitarnej oraz pomieszczenia kuchennego. W pomieszczeniu w.c. kabiny wykonany jest specjalny kanał blaszany do odprowadzenia powietrza z pomieszczenia łazienki i w.c., który podłączony jest do bloku wentylacyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do ogrzewania kabiny zaprojektowany jest grzejnik wykonany z rur gęsto żebrowanych, umieszczony w obudowie wanny. Grzejnik zasilany jest ciepłą wodą gospodarczą. Kabina tego typu przeznaczona jest do stosowania w małych mieszkaniach lub w tych rozwiązaniach, gdzie układ funkcjonalny mieszkania nie pozwala na stosowanie kabin 1P. Kabina typu 2P składa się z łazienki i w.c. w jednym pomieszczeniu, stanowiąc jeden element przestrzenny żelbetowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zespół instalacyjny zlokalizowany jest od strony kuchni z przylegającym do niego zlewozmywakiem. Rodzaj i wykonanie przewodów w zespole sanitarnym jest identyczny jak w kabinie 1P. Do wentylacji pomieszczenia kabiny i kuchni służy zespolony blok wentylacyjny montowany na budowie równocześnie z montażem kabin (uprawnienia budowlane).

W otwartym systemie budownictwa mieszkaniowego z elementów wielkowymiarowych W-70 przewiduje się zastosowanie dwóch podstawowych układów kabin sanitarnych:

  • kabiny sanitarne duże (KSD) składające się z łazienki i wydzielonego w.c., o gabarycie zewnętrznym 270X190 cm i h = 252 cm,
  • kabiny sanitarne małe (KSM) składające się z łazienki i w.c. we wspólnym pomieszczeniu o gabarytach zewnętrznych 210 X X 190 cm i h = 252 cm.

Kabiny sanitarne

Kabiny sanitarne produkowane są jako elementy przestrzenne w obudowie betonowej i jako gotowy w pełni wykończony produkt dostarczane na budowę. Kabiny sanitarne mogą być stosowane w budynkach niskich (do 5 kondygnacji) i średnio wysokich (do 11 kondygnacji) wyposażonych w instalacje centralnej ciepłej wody. Kabiny sanitarne mogą być sprzężone z podstawowymi zestawami kuchennymi lub sytuowane niezależnie (program egzamin ustny).

Gotowa kabina zawiera zespół instalacyjny oraz pełne wyposażenie sanitarne i gospodarcze łazienki i w.c., tj. odcinki pionów z podejściami mieszkaniowymi, aparaty sanitarne z armaturą, sprzęt i meble wbudowane. Przygotowana do montażu kabina ma dostęp montażowy tylko do zespołu instalacyjnego. Otwarcie wejść kabiny następuje w ostatniej fazie robót wykończeniowych. Kabina sanitarna zaprojektowana jest w wysokim standardzie wyposażenia. Może być zespolona z zestawem kuchennym i występuje wówczas jako łazienkowo-kuchenna lub jako łazienkowa bez zestawu kuchennego (opinie o programie).

Konstrukcja kabiny i montaż. Kabina wykonana jest z żelbetu o grubości ścian 4 cm, stanowi element przestrzenny. Produkcja kabin powinna odbywać się w specjalnych wytwórniach lub wydziałach fabryk domów. Montaż kabiny następuje w trakcie wznoszenia budynku. Kabiny ustawiane są na stropach. W systemie W-70 przyjęta jest zasada wymuszonego montażu dla wszystkich elementów, w tym również i kabin (segregator aktów prawnych).

W zespole instalacyjnym kabiny usytuowano piony i podejścia dla następujących instalacji:

  • pion i podejście wody zimnej,
  • pion i podejście wody ciepłej,
  • pion kanalizacyjny i odpływy z aparatów sanitarnych,
  • piony instalacji centralnego ogrzewania,
  • pion cyrkulacji wody ciepłej,
  • kanał wentylacji wyciągowej wraz z przyłączami dla kabiny i kuchni,
  • konstrukcja mocująca dla pionowych rurociągów i kanałów wentylacyjnych,
  • kanał instalacji elektrycznych,
  • pion gazowy z podejściami do gazomierza (w przypadku podłączenia zestawu kuchennego).

Piony kanalizacyjne i podejścia odpływowe z aparatów sanitarnych wykonane są z PCW. W systemie W-70 przyjęto dwie wysokości budynków: 5 i 11 kondygnacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami