Blog

Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 2
08.01.2020

Wewnętrzne powierzchnie ścian szybu

W artykule znajdziesz:

Wewnętrzne powierzchnie ścian szybu

Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 3
Wewnętrzne powierzchnie ścian szybu

Wewnętrzne powierzchnie ścian szybu powinny być gładkie, pionowe i prostopadłe do siebie (program na komputer). Odchylenie ścian od pionu do wnętrza szybu jest niedopuszczalne; dopuszcza się odchylenie na zewnątrz, nie większe jednak niż 1 cm dla ścian z drzwiami i 3 cm dla pozostałych ścian.
Wymiary poziome szybu zależą od udźwigu kabiny i typu szybu i podane zostały, zgodnie z normą PN-63/M-45360 (program na telefon).

Wysokość szybu zależy od wysokości budynku, jaką ma dźwig obsłużyć, wysokości tzw. „podszybiku”, tj. przestrzeni pod najniższym przystankiem dźwigu, wysokości tzw. „konstrukcyjnej”, tj. przestrzeni wolnej między górnym przystankiem a stropem, umożliwiającej ruch kabiny na wysokość odpowiadającą prędkości ruchu kabiny w ciągu 1 sekundy, wreszcie od umieszczenia maszynowni nad szybem lub obok szybu. Wysokość „podszybiku” Hp zależy od szybkości jazdy kabiny, podobnie jak i wysokość „konstrukcyjna” Hn. Wartości te podano wg normy PN-63/M-45360.
.Podszybik powinien mieć posadzkę betonową i opierać się bezpośrednio na gruncie (program egzamin ustny). Projektowanie pod podszybikiem pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i dróg ewakuacyjnych jest zabronione. Jeśli nie da się uniknąć umieszczenia jakiegoś pomieszczenia pod podszybikiem, to wówczas dno podszybiku musi być dostatecznie wytrzymałe na ewentualne uderzenia kabiny. Na dnie podszybiku muszą się znajdować mocne podpory, na których kabina mogłaby się oprzeć w przypadku niezatrzymania się na dolnym przystanku. Zamiast sztywnych podpór właściwsze jest wykonanie zderzaków sprężynowych. Odległość między dnem podszybiku a spodem kabiny spoczywającej na podporach musi wynosić co najmniej 40 cm.
Podszybik o wysokości większej niż 1,75 m musi mieć drzwi stalowe, otwierane na zewnątrz szybu. Podszybiki niższe muszą być zaopatrzone w klamry nie przeszkadzające osiadaniu kabiny na zderzakach.
W szybach dźwigowych wolno umieszczać jedynie przewody i urządzenia związane z pracą szybu (opinie o programie).

Otwory wejściowe

Otwory wejściowe do szybu dźwigu osobowego nie mogą być szersze od kabiny i muszą być zamykane za pomocą drzwi o wysokości w świetle ościeży co najmniej 2000 mm. Drzwi te muszą się otwierać na zewnątrz szybu i być połączone z urządzeniem sterowniczym dźwigu.
Dźwigi umieszczane są w budynku wewnątrz klatki schodowej, np. między biegami, obok klatki schodowej lub poza obrębem klatki schodowej. W tym ostatnim przypadku szyby dźwigowe muszą być wydzielone z konstrukcji. Szyby dźwigowe mogą sąsiadować jedynie z pomieszczeniami użytkowymi, np. łazienkami, natomiast nie powinny być umieszczane w sąsiedztwie pomieszczeń służących do wypoczynku (segregator aktów prawnych).

W budynkach wysokich dźwigi nie powinny być dostępne bezpośrednio z klatki schodowej, ponieważ w przypadku pożaru powodują niebezpieczeństwo przerzucenia się ognia i zadymienia klatki.
Mechanizmy napędowe znajdują się w specjalnym pomieszczeniu zwanym maszynownią.
Z uwagi na usytuowanie względem szybu rozróżniamy maszynownie górne, dolne i boczne (promocja 3 w 1). Jako najracjonalniejsze uważane są (powszechnie obecnie stosowane) maszynownie górne; silnik elektryczny sprzężony z wciągarką umieszczony jest nad szybem. W przypadku maszynowni dolnej — silnik elektryczny i wciągarka znajdują się na dole i przekazują pośredni napęd na koła umieszczone u góry, na których zawieszona jest kabina i przeciwwaga. Przy tym napędzie zachodzi większe zużycie lin i większa strata energii niż w przypadku maszynowni górnych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 8 Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 9 Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 10
Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 11
Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 12 Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 13 Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 14
Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mieszanki wilgotne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami