Blog
Węzły wiązara trójprzegubowego uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Węzły wiązara trójprzegubowego uprawnienia budowlane
Pasy są wykonane z rur okrągłych, a krzyżulce z prętów okrągłych. Ściąg z płaskownika jest przymocowany do blachy węzłowej za pośrednictwem jednej śruby (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wygięte krzyżulce tworzą w węźle „łódeczkę” łub są na końcu spłaszczone. W przedstawionym rozwiązaniu podporę cofnięto uzyskując okap. Poziomy odcinek pasa dolnego przenosi dodatkowy moment wywołany przez mimośród podpory. Podporę skonstruowano dając opaskę z rury, obejmującą pas dolny. Opaska jest przymocowana do rury pasa spoinami pachwinowymi. Siłę pionową z opaski na płytę przekazuje się przez jedną śrubę, co równocześnie pozwala traktować złącze jako przegub. Węzeł podporowy wiązara trójprzegubowego ze ściągiem o dużej rozpiętości. Pas górny składa się z dwóch ceowników o środnikach zwróconych na zewnątrz, rozstawionych na odległość 120 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pas dolny z dwóch prętów okrągłych jest przyspawany spoinami pachwinowymi do blach węzłowych obejmujących pas górny. Do czoła pasów jest przyspawany ceownik z otworami do przepuszczenia dwóch gałęzi ściągu z prętów okrągłych. Siła pionowa przekazuje się z ceownika i blach węzłowych na poziomą płytę oporową. Przy dużych siłach w ściągu, ceownik służący do jego zakotwienia jest poddany działaniu znacznego momentu zginającego. Należy wówczas przyspawać do stopek drugi środnik z blachy, a śruby przepuścić przez uzyskany w ten sposób przekrój skrzynkowy. Pasy łączą się za pośrednictwem blach węzłowych (uprawnienia budowlane). Do tych blach i do pasa górnego jest przyspawana blacha czołowa. Służy ona do przekazywania docisku poziomej składowej reakcji występującej w przegubie.
Złącze kalenicowe powstaje przez ześrubowanie dwóch jednakowych połówek wiązara. Rozwiązanie polega na zastosowaniu również blachy czołowej, lecz więcej wysuniętej ponad pas górny. Jest to możliwe w dachach Aby usunąć zwis ściągu pod ciężarem własnym, należy go podwiesić do pasa dolnego wiązara w odstępach 3 - 5 m
Ściąg składa się z dwóch prętów okrągłych, rozsuniętych, podtrzymywanych przez kątownik, z którym łączą się one krótkimi cienkimi spoinami pachwinowymi. Kątownik jest podtrzymywany na wieszaku z pręta okrągłego. Koniec wieszaka jest nagwintowany i zaopatrzony w nakrętkę. Ściągi z prętów okrągłych mają zwykle śruby rzymskie, służące do regulowania długości (program egzamin ustny).
Małe rozpiętości wiązarów
Przy małych rozpiętościach wiązarów wydłużenie ściągu jest nieznaczne. Ściągi można wykonywać z płaskowników lub z dwóch kątowników. Takie ściągi są sztywniejsze i nie wymagają podwieszenia. W RFN rozpowszechnione są lekkie wiązary systemu R-Trager stosowane do dachów pilastych. W halach przemysłowych słupy rozstawia się co 6-M4 m. Wiązary opiera się na kratowym podciągu, znajdującym się w płaszczyźnie świetliku. Pas górny wiązara jest wykonany z dwóch kątowników, pas dolny natomiast i krzyżulce - z prętów okrągłych. W podporowym węźle górnym pasy łączy się za pomocą blachy węzłowej w kształcie trapezu. Do węzła jest przyspawana blacha czołowa z otworami na śruby.
Słupek podciągu kratowego ma również dodatkową blachę w miejscu przymocowania wiązara (opinie o programie). Cztery śruby przenoszą wszystkie siły. W podobny sposób rozwiązane jest dolne oparcie wiązara. Blacha czołowa jest połączona za pomocą śrub z wieszakiem wykonanym z płaskownika. Na pasach górnych wiązarów leżą płyty prefabrykowane z lekkiego betonu. Niecka jest pokryta blachą ocynkowaną. Na pozostałych partiach płyt dachowych układa się dwie warstwy papy. Spadek wynosi 1:2,5.
Dach jest bezpłatwiowy. Płyty z lekkiego betonu leżą bezpośrednio na wiązarach. Pas górny wykonano z dwóch kątowników równoramiennych, rozsuniętych tak, aby zmieścił się między nimi okrągły pręt skratowania. Pas dolny stanowi pojedynczy pręt okrągły o większej średnicy niż krzyżulec. Pierwszy od podpory krzyżulec jest rozciągany. Krzyżulec następny, jako ściskany, decyduje o przekroju prętów skratowania. Podczas transportu wiązar jako całość mógłby ulec znacznym odkształceniom, dlatego też dzieli się go w środku długości (segregator aktów prawnych).
Styk dolny najlepiej jest wykonać przez dodanie kątownika i ułożenie z dwóch stron pręta spoin pachwinowych.
Styku na zakładkę nie zaleca się, gdyż powoduje on w pierwszej fazie pracy powstawanie dodatkowych momentów zginających (promocja 3 w 1). Momenty te mogą prowadzić do odginania złącza, tak że poza stykiem pas układa się na linii prostej.
W syku pasa górnego daje się kątownik przyspawany do połówek tego pasa. Nie jest to rozwiązanie efektowne, lecz proste i w przypadku wiązara o niedużej rozpiętości całkowicie wystarczające.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32