Blog

Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 2
30.05.2018

Zalety mostów łukowych

W artykule znajdziesz:

Zalety mostów łukowych

 
Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 3
Zalety mostów łukowych

Mosty można pod kątem konstrukcji podzielić na belkowe, łukowe oraz wiszące. Mosty łukowe pozwalają na zwiększenie rozpiętości przęsła. Najczęściej są one murowane. Łukowata konstrukcja pozwala na przeniesienie skierowanych w dół sił ciężkości działających na przęsło w kierunku zewnętrznym, w stronę końców przęsła. Przęsło oparte jest na przyczółkach, których najważniejszym zadaniem jest utrzymanie mostu na miejscu. Jeśli chodzi o konstrukcje wieloprzęsłowe to działająca na filar pozioma składowa siły, pochodząca od pojedynczego przęsła, jest równoważona przez skierowaną przeciwnie podobną się, która pochodzi od drugiego przęsła.

Zdecydowanie największą zaletą mostów łukowych jest to, że działają na nie przede wszystkim siły ściskające, a nie rozciągające. Większość stosowanych we współczesnych czasach materiałów wykazuje wysoką odporność na ściskanie natomiast znacznie mniejszą niż na rozciąganie. Sprawia to, że mosty łukowe są bardzo wytrzymałe i skutecznie przenoszą nawet duże obciążenia. Jezdnia lub torowisko może być nad pomostem podwieszone lub położone (opinie o programie).

Powstanie konstrukcji łukowych miało duży wpływ na historię budownictwa mostów. Chcąc maksymalnie wydłużyć konstrukcję przęsła inżynierowe dążyli do tego, aby profil łuku był jak najbardziej spłaszczony. Ponadto chcieli oni jak najbardziej „odchudzić” elementy znajdujące się ponad lukiem, nazywane pachwinami. Nie pełnią one funkcji nośnych, lecz stanowią dużą część masy konstrukcji.

W XX wieku, w latach 30. do konstruowania mostów łukowych zaczęto wykorzystywać beton. W przypadku mostów betonowych niezbędne jest stosowane szalowania, czyli specjalnej kratownicy, która podpiera całą strukturę w czasie budowy. Po raz pierwszy to samo szalowanie do budowy wszystkich łuków mostu wykorzystał francuski inżynier Freyssinet, który zaprojektował słynny most Plougastel. Po wylaniu betonu na przęsło szalowanie było przenoszone na kolejne przęsła. Dzięki tej metodzie koszty budowy mostów łukowych zostały znacznie obniżone.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 8 Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 9 Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 10
Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 11
Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 12 Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 13 Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 14
Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Optymalny układ trzech wzdłużnie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami