Blog

Logarytmowanie zdjęcie nr 2
03.03.2020

Wiązania

W artykule znajdziesz:

Wiązania

Logarytmowanie zdjęcie nr 3
Wiązania

Wiązania mogą być stosowane zarówno przy użyciu cegieł bez otworów, jak i cegieł sitówek lub dziurawek, z tym jednak zastrzeżeniem, że przy użyciu dziurawek należy mieć na uwadze, aby otwory przelotowe cegieł nie wystawały w licach murów podlegających działaniu czynników atmosferycznych lub chemicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Grubość spoin w zwykłych murach według PN/B-06060 „Roboty murowe z cegły, warunki techniczne wykonania - przyjmuje się, jeżeli nie ma szczególnych wymagań: a) w spoinach poziomych 12 mm, b) w spoinach pionowych 10 mm; grubość maksymalna nie powinna przekraczać: w spoinach poziomych 15 mm, w spoinach pionowych 20 mm.
W założeniu grubości cegły 65 mm i grubości spoiny 12 mm - na 1 m wysokości muru przypada okrągło 13 warstw cegieł (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Grubości murów ustalone są w zależności od tego, ile pełnej długości cegieł i połówek cegieł ułożonych jest w poprzek muru. A więc są mury grubości V2, 1, IV2, 2, 2V2, 3, 3V2 itd. cegieł. Wymiary tych grubości w cm są sumą długości cegieł i spoin podłużnych (uprawnienia budowlane).

Obliczenia długości murów według podanych wyżej wzorów mają w zasadzie znaczenie teoretyczne z dwóch powodów:

a) trudno uzgodnić wymiary cegły z wymiarami ogólnymi pomieszczeń i budynków, jeżeli cegła nie ma wymiaru modułowego, obowiązującego przy projektowaniu,
b) wymiary cegły w praktyce mają odchyłki od wymiarów znormalizowanych. Z tych powodów wymiary pomieszczeń i długości budynku przyjmuje się często bez powiązania z wymiarami cegieł, a w razie potrzeby przycina się cegły lub poszerza spoiny poprzeczne (program egzamin ustny).
Gdyby cegła miała wymiar modułowy, a moduł budowlany obowiązywał przy projektowaniu, to oczywiście przytoczone wyżej obliczenia, odpowiadające wymiarowaniu, byłyby całkowicie realne.

Mimo że tak nie jest, zaleca się stosować powyższe wzory przynajmniej do ustalania długości krótkich odcinków muru, np. filarów międzyokiennych, zwłaszcza w budynkach nietynkowanych i przy użyciu cegieł o dokładnych wymiarach (cegły cementowe, wapiennokrzemowe itp.).

Ogólne rozmieszczenie cegieł. Spotykane często nazwy tego systemu: wiązania kowadełkowe lub blokowe pochodzą od kowadełek i bloków, których przy pewnej wyobraźni wzrokowej można by się dopatrzeć w wątku muru o grubości 1 cegły i więcej, zakreskowane powierzchnie). Nazwy te nie są jednak trafne, odpowiedniejsza jest nazwa wiązania pospolitego (opinie o programie).

Mury

Mury o grubości V2 cegły wykonuje się z 2 kolejno przeplatających się rodzajów warstw. Każda z warstw przedstawia sobą rząd cegieł ułożonych wozówkowo (rząd wozówkowy). Spoiny tych warstw przewiązane są co V2 cegły lub co V4 cegły.
Mury o grubości 1 cegły składają się również z 2 rodzajów warstw: wozówko- wych w i główkowych g, które kolejno następują po sobie. Warstwa wozów- kowa składa się z 2 rzędów cegieł ułożonych wozówkowo, warstwa główkowa z jednego rzędu cegieł ułożonych główkowo (rząd główkowy) (segregator aktów prawnych).

Mury o grubości 1,5 cegły składają się także z 2 rodzajów warstw: każda z nich ułożona jest z jednego rządu cegieł wozówkowych i jednego rzędu cegieł główkowych.
Mury o grubości 2 cegieł mają warstwy wozówkowe, złożone z 2 zewnętrznych rzędów wozówek i jednego wewnętrznego rzędu z główek, oraz warstwy główkowe złożone z 2 rzędów główek.
Analogicznie zbudowane są mury o grubościach większych, przy czym zawsze mur składa się z 2 rodzajów warstw, a spoiny poprzeczne i podłużne jednej z warstw są przykryte pełnymi powierzchniami cegieł następnej warstwy.
Tego rodzaju wiązanie widoczne jest na powierzchni licowej w przesunięciu spoin pionowych każdej następnej warstwy o 1U cegły w stosunku do spoin warstwy poprzedniej.

W wiązaniu pospolitym są całkowicie zachowane zasady prawidłowego rozmieszczenia powierzchni podziałowych. Jest to wiązanie zapewniające prawidłowość połączenia cegieł w murze (promocja 3 w 1).

W murze o grubości 1 cegły, 2, 3, 4 i w ogóle n cegieł, o ile n jest liczbą całkowitą, nazwy warstw zależą od ich wyglądu w licu muru: warstwą wozówkową jest warstwa, w której wozówki widoczne są na obydwu licowych powierzchniach muru, warstwą zaś główkową ta warstwa, w której na zewnątrz widoczne są główki. W murze o grubości IV2, 2V2, 3V2 i w ogóle n +V2 cegieł, nazwy te są umowne: warstwę nazwiemy wozówkową, jeśli jej zakończenie jest wozówkowe, lub też główkową, jeżeli zakończenie jest główkowe (patrz niżej).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Logarytmowanie zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Logarytmowanie zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Logarytmowanie zdjęcie nr 8 Logarytmowanie zdjęcie nr 9 Logarytmowanie zdjęcie nr 10
Logarytmowanie zdjęcie nr 11
Logarytmowanie zdjęcie nr 12 Logarytmowanie zdjęcie nr 13 Logarytmowanie zdjęcie nr 14
Logarytmowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Logarytmowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Logarytmowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami