Blog

Praca brygad zdjęcie nr 2
29.06.2021

Wiązanie

W artykule znajdziesz:

Wiązanie

Praca brygad zdjęcie nr 3
Wiązanie

Zaprawy cementowe chude, np. o proporcji cementu i piasku 1:6, 1:7 itd., są nieurabialne (i dlatego w praktyce nie stosowane).
Jaki wpływ na urabialność zapraw wywiera dodatek gliny do cementu (program uprawnienia budowlane na komputer)? Okazuje się, że glina zwiększa urabialność zaprawy, czyni ją bardziej tłustą i lepką oraz poprawia zwięzłość zaczynu cementowego (zwięzłość polega na zdolności zatrzymywania wody).

Ponadto pyły i drobne ziarna zawarte w glinie zagęszczają zaprawę wpływając dodatnio na osiągnięcie większej szczelności. Te wszystkie czynniki powodują zwiększenie urabialności, przyczepności do muru oraz lepkości zapraw. Z kolei polepszenie urabialności ma wpływ na zwiększenie wytrzymałości, zwłaszcza chudych zapraw.
Proces tężenia cementów portlandzkich dzieli się pod względem technicznym na dwa okresy: okres wiązania i okres twardnienia. W tych okresach po zmieszaniu cementu z wodą powstają reakcje chemiczne polegające na uwodnieniu rozpuszczonych w wodzie składników cementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Reakcje w okresie wiązania trwają nieprzerwanie. Jedynie niska temperatura lub nagłe odparowanie wody może je w sztuczny sposób przerwać. W okresie wiązania zaczyn cementowy (tak nazywamy cement zarobiony wodą) uplastycznia się, tworząc masę twardniejącą po upływie pewnego czasu. W okresie drugim, wtedy gdy następuje twardnienie, zaznacza się jednocześnie wzrost wytrzymałości masy, która przyjmuje już strukturę stałą, kamienną. Pomiaru czasu wiązania dokonuje się zgodnie z normami za pomocą przyrządu Yicata, którego ruchoma oś pionowa zakończona jest igłą (uprawnienia budowlane). Oś z igłą opuszczamy powoli na zaczyn wypełniający pierścień umieszczony na płytce szklanej. Gdy koniec igły zanurzy się swobodnie w zaczynie i zatrzyma się w odległości 1 mm ponad płytką, uważamy ten moment za początek wiązania, zagłębienie się zaś igły w zaczynie na odległość nie większą niż 1 mm od górnego poziomu zaczynu w pierścieniu oznacza koniec wiązania (program egzamin ustny).

Przyjęty czas

Za początek wiązania przyjęty czas, który upłynął od momentu zarobienia zaczynu do momentu zatrzymania się igły wr odległości 1 mm od dolnego poziomu zaczynu. Koniec zaś wiązania określa się czasem, jaki upłynął od momentu zarobienia zaczynu aż do chwili zatrzymania się igły w zaczynie w odległości 1 mm od górnego poziomu zaczynu (opinie o programie).
Przeprowadzone doświadczenia wykazały że przeciętnie początek wiązania cementu portlandzkiego marki 2o0 kończy się po upływie około 2 godzin, a koniec - ok. 8 godzin (normy przewidują początek po 40 minutach, a koniec najpóźniej po 10 godzinach). Początek i koniec wiązania cementu zmieniają się, gdy dodamy doń domieszek.

Są takie domieszki, które mogą przyśpieszyć czas wiązania, inne natomiast - opóźnić. Do tych domieszek, które opóźniają proces wiązania, należy glina. Wynika to z tego, że w glinie znajduje się stosunkowo duża ilość pyłów krzemionkowych, które chemicznie zachowują się biernie. Pyły krzemionkowe, czyli mączka kwarcowa, wchodzą w reakcję ze składnikami cementu dopiero w wyższej temperaturze (naparzanie pod ciśnieniem) (segregator aktów prawnych). W normalnej temperaturze ok. 15-20 cC wpływają one rozcieńczająco na zaczyn i opóźniają czas jego wiązania.

W spoiwach i zaprawach cementowo-glinianych produkty hydrolizy i hydratacji cementu zmieszane z cząsteczkami gliny tworzą złożony szkielet, którego wytrzymałość nieporównanie jest większa od wytrzymałości poszczególnych mikrocząsteczek gliny, włączonych do tego szkieletu. Stąd wytrzymałość spoiwa cementowo-glinianego decyduje nie tylko o wytrzymałości zhydratyzowanego cementu, lecz także o stopniu zmiany cech naturalnych gliny (promocja 3 w 1)..

Ze względu na tę okoliczność widać, jak ważną sprawą jest dokładne przemieszanie cementu z gliną w celu otrzymania maksymalnego wzajemnego oddziaływania na powierzchni ich styku. Wiemy o tym, że powierzchnię właściwą drobnych cząsteczek frakcji gliniastej mierzy się setkami metrów kwadratowych dla 1 g gliny.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Praca brygad zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Praca brygad zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Praca brygad zdjęcie nr 8 Praca brygad zdjęcie nr 9 Praca brygad zdjęcie nr 10
Praca brygad zdjęcie nr 11
Praca brygad zdjęcie nr 12 Praca brygad zdjęcie nr 13 Praca brygad zdjęcie nr 14
Praca brygad zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Praca brygad zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Praca brygad zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami