Blog

24.04.2019

Wibracje

W artykule znajdziesz:

Hałas i wibracje - ich źródła i skutki dla zdrowia

Hałas i wibracje towarzyszą współczesnemu człowiekowi codziennie w mniejszym lub większym natężeniu. Wraz z rozwojem cywilizacji ich odczuwalność staje się coraz większa (http://uprawnienia-budowlane.pl). Dokuczają już nie tylko na ulicy, w szkole, w pracy, w samochodzie czy na budowie. Są wszechobecne również w domu, powodowane przez wiele głośnych urządzeń, z których korzysta się na co dzień (program na komputer).

Skutki hałasu

Wibracje

Skutki hałasu mogą być różne, począwszy od uszkodzenia słuchu i głuchoty, poprzez niekorzystny wpływ na sferę psychiczną człowieka, napięcia emocjonalne, zakłócenia koncentracji uwagi, aż po choroby układu krążenia, zaburzenia przemiany materii czy zmiany ciśnienia krwi (program na telefon). Skutkiem hałasu jest również bezsenność, niepokój i poczucie zagrożenia.

Hałas i wibracje

Hałas definiowany jest jako występujące w środowisku dźwięki niepożądane i szkodliwe dla zdrowia, które przenoszone są do organu słuchu człowieka za pośrednictwem powietrza (opinie o programie).
Wibracje natomiast są to drgania mechaniczne przenoszone na człowieka za pośrednictwem ciał stałych, będących źródłem tych drgań (segregator aktów prawnych).

Jakie są najbardziej uciążliwe źródła wibracji i hałasu?

Jeżeli chodzi o teren zurbanizowany, najbardziej powszechny, ale zarazem ogromnie męczący i uciążliwy jest hałas komunikacyjny. Do miejsc, w których jego nasilenie jest największe zaliczyć można:
- autostrady i drogi szybkiego ruchu,
- główne ulice miast, drogi przelotowe i wylotowe,
- ulice i parkingi osiedlowe.
Nie można w tym momencie pominąć komunikacji kolejowej, a zwłaszcza lotniczej, która emituje hałas o poziomie 80-110 dB.

Hałas i drgania mogą być spowodowane także przez przemysł (promocja 3 w 1). Są one bardzo dokuczliwe, najczęściej o charakterze ciągłym lub na przemian: ciągłym i przerywanym. Emitują je różnego rodzaju maszyny, urządzenia, części procesów technologicznych, również instalacje i wyposażenie (program egzamin ustny). Dlatego każde rozpoczęcie inwestycji zakładu, który poprzez rozprzestrzeniany hałas i drgania, może być uciążliwy dla środowiska, poprzedzone jest analizą akustyczną.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami