Blog

21.07.2020

Widok ściany monolitycznej

W artykule znajdziesz:

Widok ściany monolitycznej

Widok ściany monolitycznej

Obecnie problem wykorzystania gruzu ceglanego należy już do przeszłości, aktualne pozostaje natomiast wykorzystanie kruszywa z miejscowych skał wapiennych i cięższych odmian żużla wielkopiecowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Widok ściany monolitycznej z betonu jamistego z kruszywa wapieniowego. Ciężar objętościowy betonu wynosi ok. 1500 kG/m2, wytrzymałość - 30-50 kG/cm2. Ściana wykonana została przy użyciu analogicznych deskowań.

Podobne budynki ze ścianami z betonu jamistego z żużla kawałkowego wznoszone są na Śląsku. Ciężar objętościowy tego betonu wynosi ok. 1700-1800 kG/m3, wytrzymałość - 30-50 kG/m2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pierwszy w Europie most sprężony z keramzytobetonu został zbudowany w Związku Radzieckim na rzece Achtubie. Pięcioprzęsłowy most ma całkowitą długość 101,2 m i szerokość 11 m. Wytrzymałość betonu po 60 dniach wynosiła 350-370 kG/cm2, przy założonej R2a = 300 kG/cm-’. Ciężar objętościowy wynosił 1350 kG/m’. Uzyskano zmniejszenie o 31% ciężaru własnego konstrukcji mostu. Największy w Związku Radzieckim most z keramzytobetonu o długości ok. 200 m przez rzekę Mołogę zbudowany w 1963-1964 r. składa się z sześciu- przęseł brzegowych sprężonych o długości 21,6 m. Środkowe przęsło o rozpiętości 64 m wykonano jako konstrukcję stalową z płytą jezdną z keramzytobetonu. Pierwsze realizacje konstrukcji sprężonych podjęto w USA we wczesnych latach pięćdziesiątych, a wkrótce potem w Związku Radzieckim i w Anglii.

W Ameryce były to początkowo strunobetonowe elementy dachowe, a później także kablobetonowe konstrukcje stropów podnoszonych, powłok i mostów. Przeważające zastosowanie znalazł tu beton na kruszywie z łupków lub iłołupków ekspandowanych w piecach obrotowych (uprawnienia budowlane). W Anglii produkowane są strunobetonowe płyty dachowe i stropowe z betonu lekkiego na kruszywie z glin spiekanych. Podobne zastosowanie znalazł lekki beton sprężony w Rosji, gdzie w ostatnich latach rozszerzono jego zakres na konstrukcje mostowe. Do betonu stosowane jest tu głównie kruszywo keramzytowe.
W Polsce również stosuje się lekki beton sprężony chociaż jeszcze w małym zakresie, głównie w postaci elementów zespolonych, w których cięgna sprężające prowadzone są w warstwie betonu zwykłego (program egzamin ustny).

Płyty stropowe

Z przykładów zastosowania konstrukcji sprężonych w budownictwie powszechnym w USA można wymienić następujące:
16-piętrowy budynek mieszkalny w Dallas o wysokości 60 m, w którym mieści się 120 mieszkań. Konstrukcja budynku bezszkieletowa, ze stropami płytowo-żebrowymi, wykonanymi z betonu lekkiego i sprężonymi kablami systemu Prescon. Wysokość żeber wynosi 47 cm, przy rozstawie 92 cm, rozpiętości 14 m i obciążeniu użytkowym 350-H500 kG ml
13-piętrowy budynek mieszkalny o stropach podnoszonych („lift-slab”) w San Francisco (opinie o programie).

Płyty stropowe o grubości 20 cm były wykonane w stosie i sprężone dwukierunkowo w poziomie terenu, a następnie podniesione za pomocą systemu podnośników hydraulicznych, umieszczonych na szczycie stalowych słupów. Zastosowano kable systemu Prescon o 6-M4 drutach 0 6 mm. Płyty stropowe wykonano z betonu lekkiego o wytrzymałości R2a =280 kG/cm2 i ciężarze objętościowym y = 1760 kG/ms. Budynek biurowo-magazynowy firmy Parke-Davis and Co. w Menlo Park, Kalifornia, gdzie zastosowano 84 ścienne płyty panwiowe z betonu lekkiego na kruszywie z łupków spiekanych. Każda płyta była sprężona 13 splotami 7-strunowymi o średnicy 9,5 mm. Wytrzymałość betonu wynosiła 280 kG/cm2 (210 kG/cm2 w chwili sprężania) (segregator aktów prawnych). Poszczególne sekcje o wymiarach 12X12 m przekryto powłokami w kształcie sklepienia krzyżowego, złożonego z 4 prefabrykatów’, wykonanych również z betonu lekkiego.

Niski ciężar objętościowy lekkiego betonu w porównaniu z betonem zwykłym znajduje swój wyraz w coraz częstszym jego stosowaniu w przekry- ciach o dużych rozpiętościach. Przykładem takiej konstrukcji jest przekrycie pawilonu w Colorado Springs. Konstrukcja dachu o kształcie paraboloidy hiperbolicznej, o rozpiętości 56 m X 58 m, ma grubość 7,5 cm. Wytrzymałość betonu na ściskanie wynosi R28 = 260 kG/cm2 przy ciężarze objętościowym Y = 1520 kG/cm2 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami