Blog
Większa wytrzymałość
W artykule znajdziesz:
Większa wytrzymałość i mniejsza ściśliwość struktury kłaczkowej jest związana z siłami przyciągania między cząstkowego i z ograniczonym przesunięciem cząstek znajdujących się w nieuporządkowanych szeregach. Natomiast większa przepuszczalność struktury kłaczkowej wynika z większych porów między cząstkami (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku dwóch elementów gruntu o strukturze kłaczkowej i dyspersyjnej mających ten sam wskaźnik porowatości i mających w przybliżeniu ten sam całkowity przekrój przepływu, to w strukturze kłaczkowej liczba kanałów przepływu będzie mniejsza, a wymiary większe, przeto opory przepływu w gruntach o strukturze kłaczkowej są mniejsze niż w gruntach o strukturze dyspersyjnej.
Formowanie się gruntów osadowych można najlepiej przedstawić rozpatrując formowanie się osadów, sposób ich przenoszenia oraz sposób ich odkładania. Najpowszechniejszym sposobem tworzenia się osadów jest fizyczne i chemiczne wietrzenie skał skorupy ziemskiej. W zasadzie pył, piasek i żwir powstają wskutek fizycznego wietrzenia skał, natomiast cząstki iłowe są produktem chemicznego wietrzenia skał. Tworzenie się cząstek iłowych ze skał może nastąpić zarówno w rezultacie rozbudowy cząstek minerałów z odpowiednich składników w roztworze, jak i przez chemiczny rozpad innych minerałów.
Osady mogą być przenoszone przez wodę, powietrze, lód, siłę ciężkości i organizmy żywe. Przenoszenie wpływa na osady głównie w dwojaki sposób:
- zmienia kształt, wymiary i teksturę przez abrazję, rozdrabnianie, zderzenia i rozpuszczanie,
- segreguje cząstki.
Grunty rezydualne
Utworzone i przeniesione cząstki osiadają tworząc grunty osadowe. Trzy główne przyczyny osadzania cząstek w wodzie to: zmniejszenie prędkości, zmniejszenie rozpuszczalności i zwiększenie stężenia elektrolitu. Woda w rzece wpływając do jeziora, morza lub innego dużego zbiornika wodnego, traci prawie całą prędkość i zanika jako taka pozostawiając osady. Zmiana temperatury wody lub jej chemicznych właściwości może spowodować zmniejszenie stopnia rozpuszczalności wody w rzece, co z kolei wpływa na wytrącanie się pewnych rozpuszczonych już składników. Struktury gruntów osadowych powstałych w wodach słonych i słodkich. Grunty osadzone w wodach słonych odznaczają się dużym skłaczkowaniem, a przez to dużą porowatością i dużą wilgotnością.
Grunty rezydualne tworzą się wtedy, gdy produkty wietrzenia skał nie są przenoszone jak osady, lecz gromadzą się na miejscu. I tak, jeśli prędkość rozpadu skał przewyższa prędkość unoszenia jego produktów, występuje gromadzenie się gruntów rezydualnych. Wśród czynników wpływających na prędkość wietrzenia i na właściwości jego produktów trzeba podać: klimat (temperatura, deszcz), czas, rodzaj wietrzejącej skały, wegetacja roślinna, odwodnienie i działalność bakterii.
Profil gruntów rezydualnych można podzielić na trzy strefy:
- strefa górna odznaczająca się dużym stopniem zwietrzenia i przenoszenia materiałów,
- strefa pośrednia, w której w górnej części występuje pewne wietrzenie, a w dolnej pewne odkładanie zwietrzeliny,
strefa częściowo zwietrzała charakteryzująca się przejściem od materiału zwietrzałego do nie zwietrzałej - macierzystej skały. Temperatura i inne czynniki wpłynęły dodatnio na powstawanie znacznych grubości gruntów rezydualnych w wielu częściach świata, a szczególnie w Azji Południowej, Afryce, w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej, Ameryce Środkowej, na Wyspach Karaibskich i w Ameryce Południowej. Jak można wnioskować z tego rozkładu, grunty rezydualne występują obficie w częciach świata o klimacie gorącym i dużej wilgotności, a więc w warunkach sprzyjających wietrzeniu chemicznemu oraz rozwojowi roślinności, która wpływa na utrzymanie produktów wietrzenia w miejscu ich powstania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32