Blog

22.05.2021

Wielkość grupowych węzłów cieplnych

W artykule znajdziesz:

Wielkość grupowych węzłów cieplnych

Wielkość grupowych węzłów cieplnych

W czasie normalnej eksploatacji osiedla występuje dodatkowe rozregulowanie sieci wywołane osadzaniem się produktów korozji oraz kamienia kotłowego w przewodach (program uprawnienia budowlane na komputer). Oba te zjawiska doprowadzają do zaniku przepływu wody w części obiegów cyrkulacyjnych, co staje się powodem marnotrawstwa wody wodociągowej i energii cieplnej wywołanego upuszczaniem dużych jej ilości przez odbiorców. Próbowano temu przeciwdziałać w różny sposób, np. montując pompy cyrkulacyjne o większej wysokości podnoszenia.

Skutek takich zabiegów bywał często odwrotny, gdyż na skutek zmian w rozkładzie ciśnień w obiegach cyrkulacyjnych c. w. u. nie dopływała do punktów czerpalnych na najwyższych piętrach części budynków. Powyższe wady systemu rozprowadzania c. w. u. spowodowane były korozyjnymi właściwościami wody oraz brakiem jej uzdatniania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponadto w wyniku spadków’ temperatury c. w. u. w sieci osiedlowej w węzłach grupowych podgrzewano wodę do temperatury ok. 65-70°C, a jak wiadomo, przy tej właśnie temperaturze woda wodociągowa jest szczególnie agresywna pod względem korozyjnym. W wyniku tych właśnie niedogodności węzłów grupowych w środowisku ciepłowniczym Moskwy za często rozważać możliwość powrotu do stosowania wyżłów indywidualnych.

Doświadczenia krajowe zgromadzone przy projektowaniu i eksploatacji węzłów grupowych w Lublinie są bardziej zachęcające. Dotyczą one jednak jednego i pod pewnymi względami specyficznego ośrodka ciepłowniczego (uprawnienia budowlane). Woda wodociągowca w Lublinie pobierana z ujęć głębinowych jest wodą bardzo mało agresywną, a jej duża twardość sprzyja tworzeniu się wewnątrz rurociągów powłok ochronnych. Stąd też w tym mieście, pomimo braku stacji uzdatniania wody, problem korozji sieci osiedlowej w jej totalnej postaci nie występuje. W tej sytuacji, kiedy głównym problemem służb eksploatacyjnych jest zarastanie wymienników ciepła kamieniem kotłowym, zmniejszenie ich liczby i miejsc usytuowania usprawniło eksploatację miejskiego systemu ciepłowniczego i przyniosło wymierne efekty ekonomiczne.

Rodzaj źródła ciepła

Decyzja o wielkości węzła grupowego powinna być w zasadzie poprzedzona pełną analizą ekonomiczną projektowanego zespołu urbanistycznego (program egzamin ustny).
Analiza ta ujmująca rachunek nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych powinna być uzupełniona badaniem warunków technicznych związanych z realizowanym przedsięwzięciem. Nakłady inwestycyjne, koszty eksploatacyjne oraz problemy techniczne są zależne od szeregu czynników, a w szczególności od:
- wielkości systemu ciepłowniczego,
- jednostkowego obciążenia cieplnego osiedla,
- rodzaju źródła ciepła,
- stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, niezawodności pracy systemu oraz sposobu jego realizacji (opinie o programie).

Jest rzeczą oczywistą, że wprowadzenie węzłów grupowych nie powinno spowodować obniżenia jakości świadczonych usług ciepłowniczych.
W ostatnich latach wykonano w kraju wiele modelowych analiz techniczno- -ekonomicznych, w których podejmowano próby określenia optymalnych wielkości grupowych węzłów cieplnych. Analizy te obejmowały różne sposoby zasilania osiedli energią cieplną, różną ich gęstość cieplną oraz rozmaite systemy transportu ciepła i ciepłej wody użytkowej. W analizach tych nie uwzględniono jednak wszystkich istotnych elementów (np. kosztów prowadzenia stacji uzdatniania wody czy też wymiany skorodowanej osiedlowej sieci c. w. u.).

Stąd też wyniki tych analiz nie mogą stanowić wystarczającego uzasadnienia decyzji dotyczącej wielkości węzłów cieplnych (segregator aktów prawnych). Ponadto na wielkość mocy cieplnej węzła grupowego wpływa cały szereg czynników związanych z warunkami lokalnymi czy też nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Dlatego każda decyzja o budowie i wielkości węzła grupowego powinna być poprzedzona badaniem warunków technicznych, ekonomicznych oraz materiałowych.

Na podstawie przeprowadzonych analiz modelowych można przypuszczać, że dla miejskich systemów ciepłowniczych w kraju zasilanych z elektrociepłowni optymalna, łączna moc cieplna węzła zawierać się będzie w przedziale 11,6-23,2 MW11 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami