Blog
Metoda geometryczna
W artykule znajdziesz:
Wyniki stosowania metody statystycznej są tym dokładniejsze, im odbicia fal są bardziej przypadkowe, a ich rozkład w badanym obszarze bardziej chaotyczny. Metoda ta daje więc stosunkowo najdokładniejsze wyniki przy rozpatrywaniu pomieszczeń o skomplikowanych i nieregularnych kształtach (np. przy szedowym stropie) lub niejednolitym, nieregularnym zagospodarowaniu wnętrza (np. przy znacznym rozbudowaniu instalacji, kanałów, armatury) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Metoda geometryczna polega na badaniu obszarów przestrzennych zamkniętych na podstawie analizy dróg odbić poszczególnych wiązek promieni dźwiękowych w wybranych charakterystycznych przekrojach takiego obszaru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Opierając się na wynikach badań W. Straszewicza można stwierdzić, że w polu akustycznym rozproszonym tylko w dość nielicznych przypadkach poziom dźwięku w odległości r > rg jest stały, jak to wynika z metody statystycznej. Występuje to tylko wtedy, gdy źródło dźwięku znajduje się w środku symetrii danego pomieszczenia o regularnych wymiarach, o powierzchniach ograniczających odznaczających się małym współczynnikiem pochłaniania (uprawnienia budowlane).
Podstawowym wnioskiem z zastosowania metody geometrycznej jest stwierdzenie, że wartość poziomu ciśnienia akustycznego w różnych punktach pomieszczenia zależy od wzajemnego położenia źródła dźwięku i stanowiska roboczego, od położenia tego źródła względem ścian pomieszczenia oraz od rozłożenia na nich materiałów dźwiękochłonnych; w odległości r > r„ wartość poziomu ciśnienia akustycznego nie musi więc być stała, a wartość promienia granicznego, określona na podstawie pomiarów czasu pogłosu, może się zmieniać. Na przykład przy zbliżaniu się źródła dźwięku do jednej ze ścian i przy zwiększaniu się wartości współczynnika pochłaniania jej powierzchni poziom ciśnienia akustycznego fal odbitych wzrasta (program egzamin ustny).
Zmniejszenie poziomu hałasu
Zatem na poziom ciśnienia fal odbitych istotny wpływ ma rozmieszczenie materiałów dźwiękochłonnych. Przez zastosowanie na kilku ścianach materiałów o różnym współczynniku pochłaniania, powodujących w przybliżeniu ten sam przyrost chłonności akustycznej, uzyskuje się największe zmniejszenie poziomu ciśnienia fal odbitych, gdy współczynnik pochłaniania jednej ze ścian jest możliwie duży (opinie o programie). Dla uzyskania optymalnego zmniejszenia poziomu hałasu celowe jest stosowanie materiałów dźwiękochłonnych na powierzchniach znajdujących się najbliżej źródeł dźwięku o największej mocy akustycznej lub najbliżej zagrożonych hałasem stanowisk roboczych oraz stosowanie materiałów o większym współczynniku pochłaniania raczej na jednej ścianie niż o mniejszym na kilku ścianach.
Potwierdzenie i rozwinięcie badań prowadzonych w omawianej dziedzinie w metodzie zwierciadlanej (stanowiącej jedno z zastosowań metody geometrycznej) wskazuje na to, że nie we wszystkich przypadkach jest celowe stosowanie wytłumienia wszystkich nadających się do tego powierzchni ograniczających dane pomieszczenie (segregator aktów prawnych). Powinny więc być wytłumione tylko te powierzchnie, które w sposób najbardziej czynny biorą udział w odbiciu fal dźwiękowych biegnących od źródła, a więc dotyczy to przede wszystkim powierzchni położonych najbliżej zarówno źródła, jak i stanowiska roboczego. Omówione powyżej dwie metody wyjaśniają zjawiska występujące wewnątrz pomieszczeń przemysłowych, dzięki czemu można stosować możliwie jak najbardziej skuteczne sposoby wytłumienia tych pomieszczeń.
Należy stwierdzić, że metody te nie wykluczają się, a raczej uzupełniają, oczywiście pod warunkiem, że będziemy zdawali sobie sprawę z dokładności i sposobu opisu zjawisk, które w każdej z tych metod występują. Nie należy zapominać o tym, że proces produkcyjny, który odbywa się w pomieszczeniu przemysłowym, stwarza pewne ograniczenia w zakresie możliwości zastosowania określonych rozwiązań akustycznych i że należy dobrać rozwiązanie kompromisowe między wymaganiami akustycznymi a realnymi możliwościami ich zastosowania w warunkach danej hali i przebiegającego w niej procesu produkcyjnego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32