Blog

11.01.2022

Wielkość potrzebnego natężenia prądu

W artykule znajdziesz:

Wielkość potrzebnego natężenia prądu
Wielkość potrzebnego natężenia prądu

Wielkość potrzebnego natężenia prądu zależna jest głównie od wielkości pola przekroju zgrzewanych prętów. Zgrzewanie punktowe. Zgrzewanie punktowe w krajach wysoko uprzemysłowionych znacznie się rozpowszechniło, w szczególności przy produkcji różnego rodzaju siatek zbrojeniowych dla zakładów prefabrykacji elementów żelbetowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najkorzystniejszy przypadek zgrzewania następuje przy zgrzewaniu ułożonych na krzyż dwóch prętów o przekroju okrągłym, bowiem w tym przypadku pręty dotykają się w jednym punkcie, a zatem powierzchnia zgrzewania i straty ciepła przy zgrzewaniu, jak również zużycie energii elektrycznej są najmniejsze (największe powstają przy ułożonych na sobie blachach). Takie właśnie warunki istnieją niemal z reguły przy robotach zbrojarskich dla konstrukcji żelbetowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zgrzewanie punktowe daje się z powodzeniem stosować nic tylko przy łączeniu stali walcowanej na gorąco, lecz także przy stali dodatkowo obrabianej na zimno, w celu podwyższenia jej granicy plastyczności pod warunkiem jednakże, iż pręty łączone są na krzyż i przy bardzo krótkim okresie czasu zgrzewania (np. dla prętów o średnicy 4-5 mm - 0,1 sek i dużym docisku elektrod - 120-140 kG) (uprawnienia budowlane).

Przedłużanie okresu zgrzewania powoduje przegrzanie do temperatury rekrystalizacji stali, które może objąć cały przekrój pręta i spowodować utratę podwyższonej poprzednio granicy plastyczności uzyskanej przez obróbkę stali zbrojeniowej na zimno. Wreszcie w celu zabezpieczenia należytego przebiegu zgrzewania należy dbać o czystość zgrzewanych prętów (program egzamin ustny). Przeprowadzone doświadczenia przez WNIOMS wykazały, iż wytrzymałość elektrycznie zgrzewanych na krzyż prętów (0 4 i 5 mm) uprzednio poddanych obróbce na zimno, w celu podwyższenia granicy plastyczności, zmniejsza się zaledwie o 4-7%.

Maszyny do punktowego zgrzewania dzielą się na jednopunktowe i wielopunktowe, to znaczy na zgrzewające pojedyncze punkty łączonych prętów zbrojenia i na zgrzewające jednocześnie kilka lub więcej punktów połączeń (opinie o programie).

Elektrozgrzewarka

Elektrozgrzewarka składa się z transformatora 7, którego uzwojenie pierwotne 2 włączone jest do sieci zasilającej. Uzwojenie pierwotne składa się z kilku sekcji włączonych za pomocą przełącznika 4, co pozwala na zmianę natężenia prądu w zależności od przekroju zgrzewanych prętów. Końce uzwojenia wtórnego 3 doprowadzone są do górnego ruchomego ramienia dociskowego z elektrodą 6 i do dolnego 5 (nieruchomego). Przez naciśnięcie pedału 7 ruchome ramię 6 dociska łączone elementy (blacha, pręty) do ramienia nieruchomego, po czym następuje włączenie uzwojenia pierwotnego pod napięcie za pomocą stycznika 8, co wywołuje powstanie napięcia w uzwojeniu wtórnym i przepływ prądu przez zgrzewane elementy (segregator aktów prawnych).

Siła docisku regulowana jest naciągiem sprężyny 9. W nowoczesnych maszynach zgrzewczych włączanie prądu, siła docisku i czas zgrzewania regulowane są automatycznie. Przewoźne i przenośne narzędzia do punktowego zgrzewania. Do zgrzewania szkieletów zbrojeniowych stosuje się różnego rodzaju kleszcze: przesuwne na podwieszonej szynie, przenośne oraz przewoźne. W pierwszym okresie ich wprowadzenia do praktyki były to urządzenia stosunkowo ciężkie i niełatwe w operowaniu; np. kleszcze podwieszone do torów jednoszynowych ważyły ok. 85 kG i więcej. Wskutek tego operowanie nimi było ograniczone tylko do szkieletów podłużnych z małym przekrojem poprzecznym, zaś ich wydajność była niewiele większa niż przy wiązaniu ręcznym (promocja 3 w 1). W miarę ulepszania konstrukcji (oddzielenie transformatora od kleszczy) ciężar kleszczy ulegał zmniejszeniu.

Lepsze możliwości operacyjne (od kleszczy podwieszanych) mają kleszcze zgrze- walnicze połączone przewodami giętkimi z przewoźnym transformatorem oraz hydraulicznym zespołem składającym się z silnika elektrycznego napędzającego pompę olejową, tłoczącą olej do cylindra hydraulicznego urządzenia dociskowego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami