Blog
Dokładne obliczenie oporów ruchu
W artykule znajdziesz:
Na temategzaminu
Dokładne obliczenie oporów ruchu przy przetłaczaniu masy betonowej rurociągiem jest trudne, gdyż zależy od zbyt wielu czynników zmiennych, jak średnica i długość rurociągu, różnica poziomów ustawienia pompy i wylotu rurociągu, konsystencja masy betonowej, temperatura otoczenia itp. W praktyce korzysta się z danych orientacyjnych, które zawarte są w odpowiednich publikacjach i podręcznikach (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasadą obowiązującą przy wyznaczaniu trasy rurociągu jest zachowanie w miarę możliwości linii prostej i układanie go w poziomie lub z nieznacznym spadkiem.
Ze względu na konieczność płukania rurociągu przy każdorazowej przerwie w betonowaniu najlepiej układać rurociąg z małym spadkiem w kierunku wylotu. Rurociągi kompletuje się z krótkich odcinków rur o długości 3,0 m, wyposażonych w szybkosprawne łączniki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do kompletu rurociągu należą różne króćce o długości cd 0,1 do 1,5 m, kolana i narzędzia do oczyszczania rur z betonu.
Wielką wadą tego rodzaju transportu masy betonowej jest powstawanie korków betonowych w rurociągu (uprawnienia budowlane).
Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest niewłaściwa konsystencja i uziarnienie masy betonowej. Praktyka wykazała, że w masie betonowej nie może występować kruszywo o ziarnach większych niż jedna trzecia średnicy rurociągu. Przy kruszywie gruboziarnistym tarcie o wewnętrzne powierzchnie przewodu gwałtownie wzrasta, co powoduje powstawanie korków. Masa betonowa powinna również zawierać odpowiednią ilość frakcji piaskowych (frakcja 0-t-3 mm powinna stanowić w przybliżeniu 35% ilości całego kruszywa). Jeżeli ten warunek nie będzie spełniony, wówczas nawet przy przetłaczaniu masy betonowej o konsystencji ciekłej (opad stożka pomiarowego lO-r-15 cm) formują się liczne korki wskutek niedostatecznej ilości zaczynu cementowego; w następstwie tego większe ziarna kruszywa nie są powleczone zaczynem. Zawartość cementu w masie betonowej powinna wynosić co najmniej 250-P300 kG/mb Bardzo pożądane jest stosowanie plastyfikatorów (program egzamin ustny). Krzywa uziarnienia kruszywa powinna mieć charakter ciągły, bez nagłych zmian.
Najkorzystniejsza wartość wskaźnika wodnc-cementowego wynosi 0,6. Wskaźnik ten ulega zresztą zmniejszeniu podczas przetłaczania masy betonowej rurociągiem. W następstwie tego urabialność masy betonowej może okazać się niewystarczająca; wskaźnik wodno-cementowy masy betonowej dostarczanej do pompy należy wówczas podwyższyć (opinie o programie).
Układanie masy betonowej
Przed przystąpieniem do przetłaczania masy betonowej należy wstępnie prze- tłoczyć pewną ilość zaprawy cementowej (1:3), aby zmniejszyć opory tarcia w pierwszym okresie tłoczenia masy betonowej. Układanie masy betonowej rozpoczyna się cd najdalej położonej części betonowanego bloku. Można również
podawać masę betonową w jedno miejsce, skąd rozprowadza się ją rynnami; jest to często stosowane w praktyce (segregator aktów prawnych). Jeżeli zdarzają się przerwy w betonowaniu, wówczas po każdych pięciu minutach postoju pompa powinna wykonać 44-6 suwów roboczych. Przy dłuższej przerwie rurociągi powinny być przepłukane, z tym że płukanie nie może rozpocząć się później niż w godzinę po zatrzymaniu pompy, aby uniknąć zbyt dużego wiązania masy betonowej.
W obrębie betonowanego bloku budowli rurociągi układa się na pomostach drewnianych, a każdy odcinek rur zamocowuje się do pomostu. Nie należy układać rur bezpośrednio na zbrojeniu samonośnym, gdyż pulsacja masy betonowej w rurociągu wprowadzałaby elementy zbrojenia w drgania szkodliwe dla konstrukcji. W przypadku występowania w rurociągu drgań i uderzeń należy zwiększyć plastyczność masy betonowej i w miarę możliwości zastosować łagodniejsze luki przy zmianach kierunku trasy rurociągu. Koszty transportu masy betonowej rurociągami, mimo możliwości powstawania korków i znacznych strat czasu na ich usuwanie, dzięki niskiej cenie pomp są jednak niewielkie. Na koszt transportu wpływają tu głównie koszty energii zużywanej do napędu pompy (promocja 3 w 1).
Poza tym ogólny ciężar instalacji jest mały w porównaniu z innymi wchodzącymi w rachubę urządzeniami transportowymi, można więc łatwo i szybko zmieniać stanowiska robocze betonowania przerzucając rurociąg z jednego bloku na drugi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32