Blog

10.07.2020

Dokładne obliczenie oporów ruchu

W artykule znajdziesz:

Na temategzaminu

Dokładne obliczenie oporów ruchu

Dokładne obliczenie oporów ruchu przy przetłaczaniu masy betonowej rurociągiem jest trudne, gdyż zależy od zbyt wielu czynników zmiennych, jak średnica i długość rurociągu, różnica poziomów ustawienia pompy i wylotu rurociągu, konsystencja masy betonowej, temperatura otoczenia itp. W praktyce korzysta się z danych orientacyjnych, które zawarte są w odpowiednich publikacjach i podręcznikach (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasadą obowiązującą przy wyznaczaniu trasy rurociągu jest zachowanie w miarę możliwości linii prostej i układanie go w poziomie lub z nieznacznym spadkiem.

Ze względu na konieczność płukania rurociągu przy każdorazowej przerwie w betonowaniu najlepiej układać rurociąg z małym spadkiem w kierunku wylotu. Rurociągi kompletuje się z krótkich odcinków rur o długości 3,0 m, wyposażonych w szybkosprawne łączniki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do kompletu rurociągu należą różne króćce o długości cd 0,1 do 1,5 m, kolana i narzędzia do oczyszczania rur z betonu.
Wielką wadą tego rodzaju transportu masy betonowej jest powstawanie korków betonowych w rurociągu (uprawnienia budowlane).

Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest niewłaściwa konsystencja i uziarnienie masy betonowej. Praktyka wykazała, że w masie betonowej nie może występować kruszywo o ziarnach większych niż jedna trzecia średnicy rurociągu. Przy kruszywie gruboziarnistym tarcie o wewnętrzne powierzchnie przewodu gwałtownie wzrasta, co powoduje powstawanie korków. Masa betonowa powinna również zawierać odpowiednią ilość frakcji piaskowych (frakcja 0-t-3 mm powinna stanowić w przybliżeniu 35% ilości całego kruszywa). Jeżeli ten warunek nie będzie spełniony, wówczas nawet przy przetłaczaniu masy betonowej o konsystencji ciekłej (opad stożka pomiarowego lO-r-15 cm) formują się liczne korki wskutek niedostatecznej ilości zaczynu cementowego; w następstwie tego większe ziarna kruszywa nie są powleczone zaczynem. Zawartość cementu w masie betonowej powinna wynosić co najmniej 250-P300 kG/mb Bardzo pożądane jest stosowanie plastyfikatorów (program egzamin ustny). Krzywa uziarnienia kruszywa powinna mieć charakter ciągły, bez nagłych zmian.

Najkorzystniejsza wartość wskaźnika wodnc-cementowego wynosi 0,6. Wskaźnik ten ulega zresztą zmniejszeniu podczas przetłaczania masy betonowej rurociągiem. W następstwie tego urabialność masy betonowej może okazać się niewystarczająca; wskaźnik wodno-cementowy masy betonowej dostarczanej do pompy należy wówczas podwyższyć (opinie o programie).

Układanie masy betonowej

Przed przystąpieniem do przetłaczania masy betonowej należy wstępnie prze- tłoczyć pewną ilość zaprawy cementowej (1:3), aby zmniejszyć opory tarcia w pierwszym okresie tłoczenia masy betonowej. Układanie masy betonowej rozpoczyna się cd najdalej położonej części betonowanego bloku. Można również
podawać masę betonową w jedno miejsce, skąd rozprowadza się ją rynnami; jest to często stosowane w praktyce (segregator aktów prawnych). Jeżeli zdarzają się przerwy w betonowaniu, wówczas po każdych pięciu minutach postoju pompa powinna wykonać 44-6 suwów roboczych. Przy dłuższej przerwie rurociągi powinny być przepłukane, z tym że płukanie nie może rozpocząć się później niż w godzinę po zatrzymaniu pompy, aby uniknąć zbyt dużego wiązania masy betonowej.

W obrębie betonowanego bloku budowli rurociągi układa się na pomostach drewnianych, a każdy odcinek rur zamocowuje się do pomostu. Nie należy układać rur bezpośrednio na zbrojeniu samonośnym, gdyż pulsacja masy betonowej w rurociągu wprowadzałaby elementy zbrojenia w drgania szkodliwe dla konstrukcji. W przypadku występowania w rurociągu drgań i uderzeń należy zwiększyć plastyczność masy betonowej i w miarę możliwości zastosować łagodniejsze luki przy zmianach kierunku trasy rurociągu. Koszty transportu masy betonowej rurociągami, mimo możliwości powstawania korków i znacznych strat czasu na ich usuwanie, dzięki niskiej cenie pomp są jednak niewielkie. Na koszt transportu wpływają tu głównie koszty energii zużywanej do napędu pompy (promocja 3 w 1).

Poza tym ogólny ciężar instalacji jest mały w porównaniu z innymi wchodzącymi w rachubę urządzeniami transportowymi, można więc łatwo i szybko zmieniać stanowiska robocze betonowania przerzucając rurociąg z jednego bloku na drugi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami