Blog
Wielkość produkcji
W artykule znajdziesz:
Wielkość produkcji
Jeżeli przy metodzie naturalnej założona wielkość produkcji nie zostanie wykonana w okresie użytkowania maszyny (np. wskutek braku zatrudnienia maszyny), wówczas nie powinien wystąpić niedobór środków na kapitalne remonty, natomiast może wystąpić brak środków na odtworzenie maszyny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wspomniane już trudności określenia - ustalenia wielkości produkcji, łączy się z tzw. normą przerobową w poszczególnych rodzajach budownictwa i resortach gospodarczych.
Im bardziej uniwersalną maszynę budowlaną będziemy rozpatrywali tym większe będą trudności z ustaleniem miernika produkcji, normą przerobową i wielkością produkcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przyjmując dla ilustracji koparkę uniwersalną, wówczas okaże się, że przez zmianę osprzętu może ona pracować jako koparka przedsiębierna, podsiębierna, zbierakowo-linowa, wzgl. chwytakowa, następnie jako maszyna do zagęszczania sypanego gruntu, jako kafar, wreszcie jako urządzenie dźwigowe (żuraw). Miernikiem dla maszyny jako koparki byłby w tym wypadku m3 wydobytej ziemi, przy zagęszczaniu m2 powierzchni ubijanej wzgl. m3 jako pala, jako urządzenia dźwigowego najczęściej wyraża się miernik w T.
W zależności od warunków prowadzenia wykopów (np. spod wody) wielkość produkcji wzgl. norma przerobowa będzie każdorazowo inna (uprawnienia budowlane). Dlatego też można spotkać w różnych resortach odmienne normy przerobowe znacznie od siebie odbiegające. Wielkości te więc będą umowne i dlatego też obok norm przerobowych można spotkać jako miernik pracy maszyny maszyno-godzinę. Tu jednak występują dwojakie podejścia do zagadnienia. W świetle obowiązujących przepisów bazy sprzętu wydzierżawiają maszyny z pobieraniem wynagrodzenia za czas przebywania jej na budowie, a nie czas efektywny pracy, ponieważ baza nie uczestniczy w opracowaniu organizacji pracy i jej kontrolowaniu.
W związku z powyższym amortyzację rozlicza się w budownictwie niejako dwojako. Amortyzacja z jednej strony obciąża miesięcznie dokonywanymi odpisami koszty produkcji z drugiej zaś strony wchodzi jako składnik kosztu:
- do ceny najmu przy realizacji usług sprzętowych,
- w cenie produkcji budowlanej do kosztu pracy sprzętu (program egzamin ustny).
Koszt pracy sprzętu
Koszt pracy sprzętu stanowi w obu wypadkach składnik kosztów bezpośrednich i dlatego w budownictwie amortyzacja rozliczana jest w kosztach bezpośrednich. Koszty amortyzacji obliczone metodą liniową dla wybranych maszyn i urządzeń. Roczna kwota odpisów amortyzacyjnych obliczana wg obowiązujących stawek jest rozłożona na przyjętą dla danej maszyny roczną liczbę godzin zatrudnienia. Analiza wykonana przez JOMB jak również w opracowaniu ostanie budownictwa wykazała, że faktyczne okresy eksploatacji maszyn są dłuższe od okresów eksploatacji przewidzianych w stawce amortyzacyjnej, w części przewidzianej na odnowę (opinie o programie).
Następnie, że proces złomowania zużytych maszyn w budownictwie przebiega zbyt wolno, co jest przyczyną starzenia się parku maszynowego i powstawania zbyt wolnego okresu modernizacji. Dalszym wnioskiem jaki można wyciągnąć z analizy normatywnych stawek amortyzacyjnych to ten, że wielkość odpisów na kapitalne remonty są zaniżone. Tak np. ze stawki odtworzenia dla maszyn do robót ziemnych wynoszącej 12% wartości maszyny wynika, że przyjęto w normatywach około 8-letni okres użytkowania tych maszyn (segregator aktów prawnych).
Dla koparek wg obowiązujących normatywów napraw - wypadają dwa cykle remontowe a więc jeden remont główny (NG), na pokrycie jego planuje się 4% stawka, wówczas zgodnie z danymi podanymi w tablicy 3, zostanie zgormadzone 8 latx4% = 32% wartości maszyny; natomiast w oparciu o materiały statystyczne, suma niezbędna na pokrycie remontów dokonywanych w czwartym roku użytkowania maszyny będzie zebrana dopiero po 8 latach.
Stąd zachodzi konieczność uzupełnienia brakujących funduszów ze środków obrotowych przedsiębiorstwa (promocja 3 w 1).
W sprawie zmiany zasad obliczania odpisów amortyzacyjnych, wprowadzonych Uchwałą Rady Ministrów nr 95 z dnia 27 kwietnia 1973 r. poz. 151, ogłoszoną w Monitorze Polskim nr 25 z dnia 6 czerwca 1973 r.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32