Blog

16.05.2023

Wielkość wodociągu zakładowego

W artykule znajdziesz:

Wielkość wodociągu zakładowego

Wielkość wodociągu zakładowego należy ustalać w oparciu o bilans wody na cele produkcyjne, zapotrzebowanie wody na potrzeby gospodarcze i przeciwpożarowe, uwzględniając przy tym nierównomierność rozbioru wody oraz przyjęte założenia do rozwiązania zaopatrzenia zakładu w wodę. Urządzenia kanalizacyjne należy przewidzieć do usuwania ścieków przemysłowych (produkcyjnych) nie wykorzystywanych w zakładzie oraz do ścieków bytowo-gospodarczych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podstawowymi elementami składowymi rozwiązań zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków dla zakładów przemysłowych są: ujęcie wody, pompownia na ujęciu (I stopnia), przewody przesyłowe, urządzenia do uzdatniania wody, zbiorniki wody i pompownie II stopnia, sieć wodociągowa rozdzielcza oraz urządzenia do oczyszczania ścieków (wody zużytej) i sieć kanalizacyjna do odprowadzania ścieków. W zależności od potrzeb i warunków miejscowych w rozwiązaniach gospodarki wodno-ściekowej występują trzy zasadnicze schematy wykorzystania wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obieg otwarty polega na doprowadzeniu całkowitej ilości wody do potrzeb produkcji bezpośrednio ze źródła wody. Po wykorzystaniu w produkcji woda zużyta może być kierowana do innych punktów w celu ponownego wykorzystania lub jako ścieki odprowadzana do odbiornika (w odpowiednich warunkach może to być odbiornik stanowiący jednocześnie źródło wody). W większości przypadków zachodzi konieczność uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (uprawnienia budowlane).

Zależnie od potrzeb w obiegu otwartym mogą występować: ujęcie wody, pompownia I stopnia, przewody przesyłowe (tłoczne lub grawitacyjne), urządzenia do uzdatniania wody surowej, pompownia w zakładzie, urządzenia do oczyszczania i odprowadzania wody zużytej (ścieków). Schematy otwartego obiegu wody z wielokrotnym (szeregowym) i jednokrotnym (równoległym) wykorzystaniem wody. Wielkość strat wody w obiegu otwartym zależy od ilości wody bezzwrotnie zużywanej w produkcji, stanu urządzeń, strat na parowanie, przecieki itp. (program egzamin ustny).

Wielkość zużycia wody

Wielkość zużycia wody jest znacznie wyższa niż w obiegach zamkniętych. Zaletą obiegów otwartych jest mniejsza liczba urządzeń, łatwość ich budowy i eksploatacji. Stosowanie obiegów otwartych korzystne jest w przypadku zaopatrywania dużej liczby różnorodnych drobnych punktów rozbioru. W przypadku otwartych obiegów chłodniczych woda do chłodzenia osiąga niższą temperaturę niż w obiegach zamkniętych (opinie o programie).

Obieg wody zmieszanej polega na uzupełnianiu ogrzaną wodą zrzutową obiegu otwartego. Obieg taki może być stosowany w następujących warunkach:

  • ze względów technologicznych w zakładzie karzystny jest obieg otwarty, lecz wydajność źródła (ilość wody surowej) jest niewystarczająca,
  • do źródła wody w pobliżu ujęcia może być odprowadzona odpowiednia ilość ogrzanej wody (przy uwzględnianiu wymagań bilansu cieplnego zakładu i równowagi odbiornika),
  • stosowanie do celów produkcyjnych zmieszanej wody o podwyższonej temperaturze nie wywoła ujemnych skutków (segregator aktów prawnych).

Obieg zamknięty charakteryzuje się ciągłym krążeniem wody w zamkniętym systemie urządzeń, bez odprowadzania wód zużyty łych do odbiornika. Ze źródła wody doprowadzana jest w sposób ciągły jedynie świeża woda dodatkowa na uzupełnienie strat wody obiegowej powstałych w procesie produkcji przy uzdatnianiu i chłodzeniu wody oraz na skutek przecieków. Ilości świeżej wody dodatkowej podano orientacyjnie w procentach od zapotrzebowania wody (ilości wody krążącej w obiegu) przypadającej na jednostkę produkcji oraz w m3 na jednostkę produkcji (promocja 3 w 1). W praktyce stosowane są następujące obiegi zamknięte:

  • dla wody do chłodzenia ulegającej nagrzaniu i zanieczyszczeniu w procesie produkcji,
  • dla wody do chłodzenia ulegającej jedynie nagrzaniu,
  • dla wody ulegającej w procesie produkcyjnym zanieczyszczeniu.

W zależności od potrzeb w obiegu zamkniętym należy przewidzieć dodatkowo: urządzenia do ujęcia i podnoszenia wody dodatkowej, urządzenia do chłodzenia i podnoszenia wody obiegowej, urządzenia do uzdatniania wody itp.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami