Blog
Elementy pełnościenne
W artykule znajdziesz:
Elementy pełnościenne
Wstępne napięcie pręta można także uzyskać przez jego podgrzewanie przed przyspawaniem jednego końca jest to trudne do wykonania i niepewne, gdyż wprowadza się w ustrój napięcia o niekontrolowanej wielkości. Tego rodzaju metody uzyskiwania wstępnych napięć mogą być stosowane w szczególnych przypadkach, pod warunkiem prowadzenia kontroli napięcia. Przykładem mogą być tężniki pionowe w wieżowcach (złożone z prętów sztywnych) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elementy pełnościenne z kształtowników i blach stosowane są głównie na belki zginane, ramy i słupy ściskane osiowo lub mimośrodowo. Pracochłonność wytwarzania tych elementów zależy od:
- ukształtowania przekroju (liczba części głównych, sposób połączenia pasów ze środnikiem),
- sposobu wykonania styków warsztatowych i montażowych,
- rodzaju i liczby części dodatkowych (usztywniających) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podstawowym zagadnieniem jest tu dobór przekrojów. Zasadą jest stosowanie w miarę możliwości kształtowników gotowych, walcowanych na gorąco, w drugiej kolejności kształtowników giętych na zimno, w trzeciej blachownie spawanych w liniach automatycznych, i wreszcie blachownie spawanych ręcznie.
Na elementy zginane w jednej płaszczyźnie oraz na słupy ściskane mimośrodowo stosuje się: dwuteowniki zwykłe (I), dwuteowniki równoległościenne (IPE), dwuteowniki spawane (IKS), dwuteowniki spawane hybrydowe (IKH) (uprawnienia budowlane). Na slupy osiowo ściskane zaś stosuje się: dwuteowniki szerokostopowe (HKS), dwuteowniki spawane (IPBS). Na belki zginane w dwu płaszczyznach oraz na słupy o dużych obciążeniach stosuje się kształtowniki skrzynkowe (OKS).
Spoiny łączące pasy
Dla zapewnienia stateczności miejscowej kształtowników spawanych stosuje się żebra usztywniające (program egzamin ustny). Są one niezbędne w miejscu przyłożenia dużych sił skupionych. Jednak w wielu przypadkach stosuje się niepotrzebnie nadmierne użebrowanie belek i słupów, co znacznie zwiększa pracochłonność wytwarzania, tym bardziej że żebra muszą być spawane łukowo ręcznie bądź półautomatycznie. Należy wykorzystywać przepisy normy, dopuszczając znaczne smukłości pasów belek i środników nieużebrowanych. Ze względu na wysoką dokładność wykonania, wytyczne dopuszczają stosowanie belek automatycznie spawanych bez użycia żeber. Ze względów wytwórczych należy jednak uwzględnić, że minimalna grubość środnika przy ^automatycznym spawaniu lukiem krytym wynosi 6 mm, a w C02 4 mm (opinie o programie).
Spoiny łączące pasy belek ze środnikiem projektuje się jako pachwinowe o przekroju wynikającym z obliczeń, które zazwyczaj wypadają o minimalnej grubości. Wyjątek stanowią połączenia pasów ze środnikiem w belkach o dużym obciążeniu skupionym (np. w belkach podsuwnicowych).
Przy projektowaniu przekrojów złożonych z kilku części, zwłaszcza w przypadku stali nieuspokojonych, należy unikać przecinania spoinami stref segregacji, występujących głównie w przejściach z pasów w ścianki i w ściankach. Przekroje złożone belek o zwiększonej sztywności poziomej (segregator aktów prawnych).
Wysokość zastosowanego ceownika jest niewiele większa od szerokości pasa dwuteownika; korzystniej jest zatem stosować poszerzenie za pomocą kątowników, gdyż spoiny w tym przypadku są umieszczone z dala od miejsc segregacji.
Dźwigary ażurowe powstają przez rozcięcie kształtowników walcowanych po linii łamanej, a następnie zestawienie rozciętych części i ich zespawanie (promocja 3 w 1).
Przez podwyższenie w ten sposób przekroju uzyskuje się zwiększenie momentu bezwładności i wskaźnika wytrzymałości bez dodania materiału lub z niewielkim dodatkiem materiału. W stosunku do pełnościennego dźwigara walcowanego uzyskuje się do 50% zmniejszenie zużycia stali. Uzyskiwany wzrost sztywności belki jest szczególnie korzystny przy większych rozpiętościach, a małym obciążeniu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32