Blog

Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 2
05.03.2020

Wieniec żelbetowy

W artykule znajdziesz:

Wieniec żelbetowy

Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 3
Wieniec żelbetowy

W ścianach zewnętrznych, na których opiera się strop (betonowany w deskowaniu lub z elementów prefabrykowanych), wykonuje się w poziomie stropu wieniec żelbetowy o szerokości 26 cm, licujący z wewnętrzną powierzchnią muru (program uprawnienia budowlane na komputer). Od strony zewnętrznej wykłada się przy wieńcu ściankę z cegły (najlepiej trocinówki lub dziurawki) o grubości 12 cm, która stanowi osłonę cieplną i zastępuje deskowanie podczas betonowania wieńca.
Otwory okienne lub drzwiowe można przykryć nadprożami z 3 belek prefabrykowanych w kształcie L.

Puste miejsca między tymi belkami wypełnia się betonem gruzowym lub żużlowym, po czym można na nich wykonywać wymieniony poprzednio wieniec.
Zewnętrzne powierzchnie ścian zewnętrznych z pustaków Alfa powinny być otynkowane na grubość ok. 15 mm zaprawą cementowo-wapienną.
Odcinki ścian wewnętrznych z kanałami dymowymi i wentylacyjnymi wykonuje się z cegły lub z pustaków zaopatrzonych w odpowiednie otwory.

Należy o ile możności stosować przewiązanie ścian z pustaków Alfa i ścian ceglanych, aby uniknąć ciągłej pionowej spoiny poprzecznej, która powoduje pękanie tynku na skutek różnych współczynników rozszerzalności cieplnej betonu i cegły.
Zalety ścian z pustaków Alfa są następujące:
a) Mniejsza grubość ścian zewnętrznych niż ścian z cegły o tym samym współczynniku przenikania ciepła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
b) Mniejszy ciężar objętościowy w porównaniu do murów ceglanych.
c) Oszczędność na robociźnie przy murowaniu wskutek zmniejszenia ilości elementów przypadających na 1 m2 ściany i zmniejszenia ilości spoin.
d) Wykorzystanie do wyrobu pustaków materiału odpadkowego, jakim jest gruz ceglany ze zniszczonych obiektów.
e) Możliwość zastosowania do wyrobu pustaków materiałów miejscowych, jak np. żużla, a nawet piasku.
f) Możliwość wyrabiania pustaków w przenośnych pustaczarkach przez niewykwalifikowanych robotników.
Wady ścian z pustaków Alfa są następujące:
a) Stosunkowo mała wytrzymałość muru.
b) Skłonność do pękania z powodu skurczu pustaków, małej sprężystości spoin, jak również opierania na pustakach ciężarów skupionych.

Skurcz pustaków

Skurcz pustaków zachodzi na skutek przedwczesnego użycia ich do budowy i na skutek odkształceń termicznych ściany (uprawnienia budowlane).Badania Instytutu Techniki Budowlanej stwierdziły w budowlach z pustaków z gruzobetonu ceglanego, że skurcz w nich, wywołujący skłonność do pękania, powstaje wskutek nierównomiernego rozkładu wilgoci przy wysychaniu i wynikających z tego zmian objętościowych ‘). Największe pęknięcia skurczowe pojawiają się przeważnie w porze jesienne; przy znacznym obniżeniu temperatury (program egzamin ustny).
Z powodu możliwych zjawisk skurczu należy używać do budowy pustaki, w których proces skurczu praktycznie uległ zakończeniu, i nie wykonywać ścian dłuższych od 30 m przy zastosowaniu zaprawy cementowo-wapiennej, lub też wykonywać odpowiednie dylatacje przez całą wysokość budynku.
Mała sprężystość spoin wynika z tego, że jest ich w ścianie bardzo niewiele, toteż odkształcenia nie mogą być tak niedostrzegalnie wyrównywane jak w murze ceglanym. Aby nadać spoinom większą sprężystość, wykonywa się je nie na zaprawie cementowej, lecz na cementowo-wapiennej (opinie o programie).
Opieranie belek, a nawet żeber stropowych bezpośrednio na cienkich ściankach pustaków jest przyczyną wielu pęknięć. Należy więc wprowadzać do ścian wieńce żelbetowe, a w szczególnych przypadkach belki lub poduszki, rozkładające ciężary skupione na znaczniejszą powierzchnię.
Jeśli wymienione wyżej środki ostrożności nie będą zachowane, to mogą nastąpić pęknięcia - najczęściej w pobliżu okien, gdzie ściana jest najsłabsza, lub pod belkami stropowymi opartymi bezpośrednio na pustakach.

Pęknięcia te z biegiem czasu powiększają się powodując przedostawanie się powietrza zewnętrznego i wilgoci do wnętrza pustaków (segregator aktów prawnych). Wskutek tego zjawiska otwory w pustakach tracą swe znaczenie izolacyjne, a budynek staje się zimny i wilgotny.
Trudność zakończeń muru przy otworach okiennych i drzwiowych, jeżeli na budowę nie zostaną dostarczone pustaki trzy ćwierciowe, połówkowe i węgarkowe.
Konieczność wprowadzania do ścian wieńców żelbetowych lub specjalnych elementów rozkładających obciążenia skupione (promocja 3 w 1).
Trudność wykonania nadproży i ław podokiennych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 8 Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 9 Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 10
Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 11
Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 12 Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 13 Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 14
Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Każdy ma prawo wyboru zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami