Blog
Wierzch ścianki szczelnej
W artykule znajdziesz:
Wierzch ścianki szczelnej
Projekt typowy opracowany jest dla spiętrzeń do h = 1,50 m: Poprzeczne wymiary pali wynoszą 20X22 cm, zaś brusów - 11X33 cm; wymiary te są jednakowe niezależnie od spiętrzenia h (w podanych granicach); zmienia się jedynie przekrój zbrojenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Całkowita długość pali i brusów zależy od wysokości spiętrzenia oraz głębokości zabicia. Światło zastawki ograniczają z boku 2 pale kierujące; wymiar światła zastawki jest zależny od liczby i szerokości brusów wbitych między te pale.
Wierzch ścianki szczelnej na przelotowej części zastawki znajduje się w poziomie dna cieku, a na pozostałych odcinkach powinien być wzniesiony co najmniej o 0,2 m ponad zwierciadło spiętrzonej wody. Ścianka wchodzi w brzeg cieku co najmniej dwoma krótkimi brusami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Uszkodzenie wierzchu ścianki szczelnej powstałe przy jej wbijaniu naprawia się przez dobetonowanie oczepu.
Między palami kierującymi zakłada się równo z dnem brus tworzący próg. do którego dociska się dolny element drewniany ścianki stanowiącej ruchomą część 3 opisywanej budowli piętrzącej (uprawnienia budowlane).
W poziomie progu zastawki układa się w dnie kanału płyty betonowe stanowiące jego umocnienie na długości około 2h od strony górnej wody i około 4h od strony dolnej wody; są one zakończone na wypadzie obramowaniem z brusa. Płyty o wymiarach nie mniejszych niż 30X30 cm lub dybie układa się na podsypce żwirowej.
Na wypadzie pod żwirem układa się warstwę gliny. Ubezpieczenie skarp cieku o nachyleniu 1:2 do 1 : 1,5 wykonuje się z takich samych płyt podobnie ułożonych. Powyżej i poniżej ubezpieczenia z płyt betonowych dno i skarpy cieku ubezpiecza się brukiem na podsypce (program egzamin ustny).
Dla obsługi zastawki przerzuca się kładkę 4 z pojedynczych brusów, opartych na brusach wbitych poprzecznie do ścianki szczelnej i połączonych z nimi za pomocą chomąta wykonanego z płaskownika.
Obliczanie opisanej zastawki obejmuje określenie głębokości zabicia pali i brusów ścianki szczelnej w zależności od wysokości spiętrzenia wody, analizy filtracji po konturze fundamentu, dobranie zbrojenia pali i brusów oraz określenie grubości ścianki zakładanej (opinie o programie).
Elementy półkoliste
Następnym typem budowli melioracyjnych są tak zwane mnichy - budowle służące do doprowadzenia albo odprowadzenia wody przy jednoczesnym jej spiętrzeniu. Stosowane są najczęściej jako upusty w groblach ziemnych, ograniczających obszar spiętrzenia przy nawodnieniach zalewowych i w stawach rybnych (segregator aktów prawnych). Prócz bardzo rozpowszechnionych mnichów drewnianych coraz częściej buduje się obecnie mnichy żelbetowe, całkowicie prefabrykowane. Mnich typu K-2 z żelbetowych elementów prefabrykowanych.
Część pionowa mnicha, tak zwany stojak, posadowiona jest na czterech płytach fundamentowych; płyta ma specjalne wycięcia dla osadzenia pierwszego elementu stojaka, który z kolei w odróżnieniu od pozostałych ma wycięcia w tylnej ściance z wpustem do połączenia poziomej części mnicha zwanej leżakiem. Powierzchnie styków poszczególnych elementów stojaka ukształtowane są jako skośne wpusty (podobnie jak w rurach betonowych lub żelbetowych) przeciwdziałające ewentualnym poziomym przesunięciom elementów, które spaja się zaprawą cementową. Elementy stojaka mają od wewnętrznej strony w ściankach bocznych gładkie wnęki pionowe, które służą jako prowadnice dla wsuwanych w nie bali drewnianych.
W górnym elemencie stojaka na przedłużeniu prowadnic jest wycięcie umożliwiające wyjmowanie bali zakładanych w celu odpowiedniego regulowania poziomu spiętrzenia. Górny element stojaka przykryty jest poziomą płytą, stanowiącą daszek stojaka. Stojak połączony jest z koroną grobli drewnianą kładką.
Leżak stanowią płyty fundamentowe ułożone w warstwie glino-betonu, na których ustawiane są elementy półkoliste. Elementy półkoliste układa się tak, aby łączenia mijały się ze stykami płyt fundamentowych. Rów przed i za mnichem należy umocnić brukiem lub płytami betonowymi (promocja 3 w 1).
Opisany mnich stosowany jest przy spiętrzeniach do 2.0 m; jego zdolność przepustowa przy wymiarach stojaka 30X60 cm i przekroju leżaka 0.18 m2 wynosi 200 1/sek. Zdolność przepustowa mnichów ograniczona jest dozwoloną prędkością przepływu w leżaku, która dla leżaka drewnianego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32