Blog

21.11.2022

Wilgoć budowlana

W artykule znajdziesz:

Wilgoć budowlana

Wilgoć budowlana powstaje podczas wznoszenia nowych budynków w wyniku mokrych procesów technologicznych, jak: murowanie, betonowanie, tynkowanie, malowanie i in. Zaprawa murarska czy też mieszanka betonowa zawierają pewną ilość wody zarobowej, której tylko część potrzebna jest do chemicznego związania, a reszta z biegiem czasu wydyfundowujc na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer). Część materiałów budowlanych jest wbudowana w stanie dużego zawilgocenia, ponieważ od wyprodukowania ich mija zbyt krótki czas i z materiałów tych nie zdąży jeszcze całkowicie wydyfundować w sposób naturalny nadmiar wody użytej w procesach wytwarzania.

Podobnie w transporcie i podczas składowania materiały mogą ulec zawilgoceniu i przed ich wbudowaniem nie zdążą wyschnąć (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przegrody o zwiększonej w ten sposób wilgotności stosunkowo szybko wysychają do tzw. wilgotności ustabilizowanej, tzn. równowagi z otoczeniem. Czas wysychania zależy od konstrukcji przegród i warunków otoczenia, lecz najczęściej nie przekracza 2-3 lat. W przypadku zastosowania od strony zewnętrznej przegrody materiałów o dużym oporze dyfuzyjnym, czas wysychania z wilgoci budowlanej może się wydłużyć (uprawnienia budowlane).

W początkowym okresie eksploatacji budynków należy się liczyć ze zwiększoną przewodnością ciepła przez przegrody budowlane, a więc i ze zwiększonymi stratami ciepła z budynku. Wilgoć z opadów atmosferycznych. Podczas intensywnych opadów atmosferycznych deszczu i śniegu, szczególnie przy silnych wiatrach ukośnych, po ścianach zewnętrznych spływają znaczne masy wody. Zdolność kapilarnego wnikania wody w porowate materiały budowlane powoduje, że w zależności od użytych materiałów woda z opadów może wniknąć do kilku, a nawet kilkunastu centymetrów w głąb przegrody (program egzamin ustny).

W okresach bezdeszczowych, a jest ich znaczna przewaga w ciągu roku, wilgoć w sposób naturalny wydyfundowuje na zewnątrz. Zjawisko to powtarza się stale w ciągu całego okresu eksploatacji budynku. Szczelne pokrycie dachowe oraz pełnosprawne urządzenia do odprowadzania wód opadowych zabezpieczają budynek przed nadmiernym jego zawilgoceniem (opinie o programie).

Kapilarne podciąganie wody z gruntu

Znacznie może się sytuacja pogorszyć w przypadku nieprawidłowo zaprojektowanych i wykonanych obróbek blacharskich, a szczególnie w przypadku ich uszkodzenia; może to powodować miejscowe zalewanie przegrody wodą i w konsekwencji nadmierne zawilgocenie (segregator aktów prawnych). Przy gwałtownych spadkach temperatury w okresie zimy, po kilku latach takiego stanu, początkowo pojawiają się ślady osłabienia przyczepności tynku (odparzenie), a następnie tynk odpada. Przy dalszym zaniedbaniu tego stanu destrukcyjne działanie wilgoci postępuje w głąb ściany, powodując ogromne szkody w elewacjach budynków.

Przy właściwym stanie technicznym budynku zawilgocenie przegród pochodzące od opadów atmosferycznych może mieć istotniejsze znaczenie przy kumulowaniu się z innymi rodzajami zawilgoceń. Obserwuje się również zwiększoną wilgotność w ścianach od strony zachodniej, tj. z kierunku najczęściej wiejących wiatrów w Polsce.

Z powyższych przyczyn istotne jest stosowanie na zewnętrzne warstwy przegród materiałów o niskiej zdolności kapilarnego podciągania wody (promocja 3 w 1). Tradycyjnie i najczęściej stosowane wykańczanie powierzchni elewacyjnych tynkiem cementowo- -wapiennym w dostateczny sposób zabezpiecza zewnętrzne przegrody pionowe przed ich nadmiernym zawilgoceniem. Jeszcze mniej nasiąkliwe (lub też całkowicie nienasiąkliwe) są coraz powszechniej stosowane wykładziny z blach fałdowych, ze szkła, eternitu itp.

Zarówno w tych rozwiązaniach, jak również we wszelkiego rodzaju elementach wielkowymiarowych newralgicznymi miejscami na przecieki wód opadowych stają się styki i miejsca połączeń, które powinny być starannie projektowane i dokładnie wykonywane.

Zawilgocenie murów piwnicznych i pierwszej kondygnacji (rzadko drugiej kondygnacji) w wyniku kapilarnego podciągania wody z gruntu powstaje przy braku izolacji przeciwwilgociowych (poziomej i pionowej), ich uszkodzeniu lub przy naturalnym zużyciu izolacji w czasie wieloletniej eksploatacji budynku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami