Blog
Wilgoć w kuchniach
W artykule znajdziesz:
Wilgoć w kuchniach
Wszystkie budynki mieszkalne w pewnych warunkach mogą mieć wilgotność względną powietrza podwyższoną w stosunku do normalnej. Kuchnie, łaźnie i pralnie wykazują w niektórych przypadkach wilgotność względną powietrza powyżej 75%. Pomieszczenia te mają często ściany zawilgocone, co powoduje przenoszenie wilgoci na inne pomieszczenia. Do wilgotnych pomieszczeń należą zagłębienia na klatki schodowe poniżej poziomu gruntu i piwnice, których mury są z reguły zawilgocone, a biorąc pod uwagę nieco obniżoną temperaturę powietrza wykazują wilgotność względną czasami powyżej 75% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wilgoć w kuchniach, pomieszczeniach sanitarnych i pomieszczeniach położonych poniżej poziomu gruntu powoduje szereg oznak w postaci plam pleśni, wykwitów, a przede wszystkim specyficznego zapachu. Natomiast jeżeli chodzi o sale przeznaczone do zbiorowego przebywania ludzi, można je podzielić za dwa rodzaje:
1) sale o specjalnie zainstalowanej wentylacji mechanicznej lub dobrze pomyślanej wentylacji naturalne,
2) sale niedostatecznie wentylowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W tym drugim przypadku należy uwzględnić przy projektowaniu środki przeciwko ujemnym skutkom procesów cieplno-wilgotnościowych.
We wszystkich tych przypadkach zabezpieczenie przeciwko zawilgoceniu nie przekracza normalnych rozwiązań przegród cieplno-wilgotnościowych.
Odmienne warunki występują w budynkach takich jak: pralnie, łaźnie, hale fabryczne mokrej produkcji, chłodnie itp. W odróżnieniu od normalnych budynków, w których ustalony przepływ ciepła i wilgoci właściwie nie istnieje, chociażby z powodu zmiennych warunków atmosferycznych na zewnątrz budynków, w budynkach lub pomieszczeniach o „mokrej” produkcji zachodzą bardzo zbliżone warunki do ustalonego przepływu ciepła i wilgoci, jeżeli chodzi o przegrody oddzielające pomieszczenia „mokre” od suchych. Dlatego w tych przypadkach dane uzyskane z obliczeń cieplno-wilgotnościowych mają oprócz wartości porównawczej również wartość rzeczywistą (uprawnienia budowlane).
Konstrukcja i materiały
O ile w pomieszczeniach „suchych” zawilgocenie i wysychanie mogą wzajemnie równoważyć się wobec istnienia dwóch okresów zimowego i letniego, o tyle np. przegroda pomiędzy komorą chłodniczą a normalnym pomieszczeniem ma stały spadek temperatur związany z nieprzerwanym okresem eksploatacji, wyłączając jedynie okresy remontów.
W pralniach, łaźniach i innych budynkach, w których utrzymuje się wysoka temperatura i wilgotność, ściany zewnętrzne prawie nigdy nie wysychają do wewnątrz.
O ile w pomieszczeniach „suchych” wysychanie od wewnątrz jest możliwe latem i w tym przypadku można pozwolić sobie na dość szczelne sto- stosunkowo okładziny zewnętrzne, o tyle dla przegród pomieszczeń „mokrych” jest to niemożliwe wobec groźby pełnego nawilżenia przegrody (program egzamin ustny).
Przy projektowaniu przegród zewnętrznych pomieszczeń „mokrych” należy kierować się następującymi wytycznymi:
- Od wewnętrznej strony należy stosować materiały i konstrukcje odporne na zawilgocenie (opinie o programie).
- Przegrody powinny mieć w miarę potrzeby warstwę wodoszczelną od wewnętrznej strony dla zabezpieczenia przed przenikaniem pary i wilgoci włoskowatej.
- Konstrukcja i materiały przegrody powinny zapewniać swobodne przenikanie tej części pary wodnej, która przedostanie się przez przegrody wskutek zniszczenia lub niedoskonałości warstwy izolacyjnej.
- Warstwy ocieplające powinny być dobierane z materiałów niewrażliwych na ujemne działanie wilgoci (segregator aktów prawnych).
- W przypadku przenikania wraz z parą wodną innych par szkodliwych chemicznie, materiały (szczególnie od wewnątrz) i izolacja parochronna powinny być odporne chemicznie.
- Ze względu na możliwość gromadzenia się wilgoci w ścianie zewnętrznej w różnym czasie i tworzenia się plam, odprysków i innych ujemnych oznak zawilgocenia w ścianach należy wykonać szczeliny odprowadzające parę na zewnątrz.
- Nad pomieszczeniem mokrym nie wolno stosować zwykłych stropodachów.
- Stropodachy powinny być wentylowane.
- Najlepszym rozwiązaniem są stropy z poddaszem specjalnie wentylowanym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32