Blog

Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 2
13.07.2021

Wilgotność względna powietrza

W artykule znajdziesz:

Wilgotność względna powietrza

Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 3
Wilgotność względna powietrza

Część wilgoci ze ścian wyparowuje do pomieszczeń zwiększając wilgotność powietrza. W pomieszczeniach, np. mieszkalnych, wilgotność względna powietrza nie powinna przekraczać 60%. Normalne. zawilgocenie ścian murowanych z cegły wynosi w ścianach zewnętrznych 0,5-1,5%. Jeśli wilgotność ścian pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi przekracza 4,5% to nie nadają się one do użytkowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aby uchronić budowle przed wyżej przytoczonymi zjawiskami, zagrażającymi ich trwałości i decydującymi o ich nieprzydatności do użytkowania, należy zabezpieczyć je przed przenikaniem wilgoci. W tym celu stosuje się różnego rodzaju izolacje przeciwwilgociowe i wodoszczelne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wilgoć w gruncie, przed którą zabezpieczamy budowle, może występować w różnych postaciach, a mianowicie jako:
- woda włoskowata,
- woda przesiąkająca,
- woda zaskórna,
- woda gruntowa.

Woda włoskowata (kapilarna) podciągana jest ku górze, gdzie utrzymuje się między cząsteczkami gruntu dzięki napięciu powierzchniowemu. Woda ta może wypełniać częściowo lub całkowicie pory w gruncie (uprawnienia budowlane). Bezpośrednio w pobliżu poziomu wolnej wody w gruncie zapełnienie porów wodą jest całkowite, lecz w miarę podnoszenia się ku górze stopień nasycenia wodą zmniejsza się. Można tu rozróżnić trzy strefy zawilgocenia:
- zawilgocenie całkowite w pobliżu wody gruntowej,
- zawilgocenie niezupełne, gdy część porów w gruncie wypełniona jest powietrzem, lecz woda włoskowata tworzy nieprzerwaną sieć kanałów wypełnionych wodą, oraz zawilgocenie niezupełne, dochodzące najczęściej do powierzchni terenu, gdy woda rozmieszczona jest w oderwanych drobnych układach nie powiązanych między sobą w jedną całość.
Zjawisko podciągania wody ku górze zależy od rodzaju gruntu, a przede wszystkim od wielkości ziaren gruntu. Wysokość włoskowatego podciągania wody w zależności od rodzaju gruntu (program egzamin ustny).

Wilgoć gruntowa

Wilgoć gruntowa, występująca w wyżej opisanej postaci, nie wywiera parcia hydrostatycznego na fundamenty, ściany i posadzki budynków lub na inne części podziemne budowli.
Woda przesiąkająca na dół w kierunku wody gruntowej poprzez warstwy gruntu zawierające powietrze podlega jedynie działaniu ciężaru własnego i nie wywiera parcia hydrostatycznego. Przy robotach izolacyjnych należy jednak zwrócić szczególną uwagę na łatwość przekształcania się wody przesiąkającej w wodę zaskórną, jeśli na skutek prowadzonych robót budowlanych ruch jej zostanie zahamowany. Przy izolowaniu budowli okoliczność ta powinna być wzięta pod uwagę (opinie o programie).

Woda zaskórna jest to woda pochodząca z opadów atmosferycznych, zbierająca się w gruncie najczęściej nad pokładami o mniejszej przepuszczalności (glina, ił). Nie ma ona jednak bezpośredniego połączenia z wodą gruntową, znajdującą się w warstwach wodonośnych, położonych na większych głębokościach. Poziom, na jakim woda zaskórna utrzymuje się najczęściej, ulega znacznym wahaniom w zależności od intensywności opadów atmosferycznych. Podczas długotrwałej suszy woda zaskórna może w ogóle zniknąć, co stwarza pozory gruntu suchego (segregator aktów prawnych).

Wody zaskórne wywierają na obiekt parcie (napór) hydrostatyczne, którego wartość może ulegać znacznym wahaniom. Niekiedy przez wybudowanie obiektu lub na skutek prowadzenia robót budowlanych mogą być stworzone warunki (np. wskutek zamknięcia normalnego odpływu wody opadowej przesiąkającej), które powodują powstawanie wody zaskórnej nie zaobserwowanej przedtem na danych terenach.

Zdarza się niejednokrotnie, że na skutek niejednakowego uwarstwienia gruntu w pewnych miejscach, odległych od siebie nawet o kilkanaście metrów, poziom wód zaskórnych może się dość znacznie różnić od siebie, szczególnie tam, gdzie występują gniazda iłów. Często tego rodzaju grunt budowlany powoduje poważne kłopoty w nowowybudowanych już obiektach, co pociąga za sobą konieczność późniejszego wykonania izolacji, a to z kolei przyczynia się do znacznego zwiększenia kosztów budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 8 Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 9 Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 10
Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 11
Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 12 Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 13 Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 14
Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fachowca bez uprawnień budowlanych nikt nie zatrudni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami