Blog

09.06.2021

Wilgotność względna powietrza

W artykule znajdziesz:

Wilgotność względna powietrza

Wilgotność względna powietrza

Ciała porowate mają zdolność pochłaniania gazów lub pary wodnej z powietrza w ilościach przekraczających niekiedy wielokrotnie objętość substancji pochłaniającej. Ilość pochłanianej substancji zależy od porowatości ciała pochłaniającego, od wielkości jego wewnętrznej powierzchni oraz od natury substancji pochłaniającej i pochłanianej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mianem adsorpcji określa się pochłanianie powierzchniowe, polegające na tym, że na wewnętrznej powierzchni ciała pochłaniającego, czyli adsorbenta, tworzy się cienka warstwa substancji pochłanianej (adsorbowanejj. Istota i mechanizm adsorpcji nie są dotychczas dostatecznie wyjaśnione. Adsorpcję należy odróżniać od absorpcji, która polega na rozpuszczaniu substancji pochłanianej w substancji pochłaniającej; w drewnie adsorpcja przebiega lintermicelamie, w przeciwieństwie do absorpcji, która przebiega intramicelamie. Procesy te mogą zachodzić równocześnie; ich łączny efekt określa się mianem sorpcji. W drewnie zjawisk absorpcji nie zachodzi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dobrymi substancjami chłonącymi (sorbentami lub adsorbentami) są ciała o dużej wewnętrznej powierzchni, w ich rzędzie drewno, torf, trzcina i węgiel drzewny.
Mianem higroskopijności określa się zdolność pochłaniania pary wodnej z powietrza, a ciała mające tę zdolność określa się mianem ciał higroskopijnych.
Drewno jest to porowate ciało zbudowane ze związków wielocząsteczkowych; niektóre z nich - zwłaszcza polisacharydy - mają zdolność adsorbowania wody na swojej powierzchni. Chemiczna budowa drewna i jego porowata struktura stanowią podłoże zachodzących w drewnie zjawisk higroskopijnych, związanych z pochłanianiem pary wodnej z powietrza. Warunkiem ich zaistnienia jest odpowiednia wilgotność względna powietrza (uprawnienia budowlane).

Wilgotność względna powietrza jest to wyrażony w % stosunek masy pary wodnej zawartej w powietrzu yp do masy pary wodnej nasycającej powietrze y" przy tej samej temperaturze. W innym ujęciu wilgotność względna powietrza jest to (w przybliżeniu) wyrażony w % stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej w powietrzu pp do ciśnienia pary nasyconej pn przy tej samej temperaturze (program egzamin ustny).
W procesie wchłaniania pary wodnej przez drewno wyróżnia się trzy fazy:

1) adsorpcję chemiczną,

2) adsorpcję fizyczną i

3) kondensację kapilarną.

Adsorpcja chemiczna i fizyczna

Adsorpcja chemiczna. Podstawę adsorpcji chemicznej stanowią międzycząsteczkowe siły przyciągania, działające na powierzchni adsorbenta na nieznaczną odległość. We wnętrzu adsorbenta pola sił atomów skompensowane są polami sił otaczających atomów (opinie o programie). Pola sił atomów rozmieszczonych na powierzchni skompensowane są częściowo, od strony adsorbenta; na powierzchni działają na odległość kilku Angstremów nie skompensowane siły zdolne do wiązania cząsteczek adsorbowanej substancji. Gdy wszystkie siły działające na powierzchni zostaną zajęte, adsorpcja ustaje (stan nasycenia); wynika stąd, że warstwa adsorpcyjna ma grubość jednej cząsteczki (segregator aktów prawnych).

Zaadsorbowane cząsteczki gazu lub pary nie są związane z powierzchnią sorbenta w sposób trwały, lecz wymieniają się nieustannie z cząsteczkami fazy gazowej. W stanie równowagi adsorpcyjnej liczba cząsteczek osiadających w jednostce czasu na powierzchni adsorbenta jest równa liczbie cząsteczek przechodzących w tym samym czasie do fazy gazowej; w związku z tym liczba cząsteczek za- adsorbowanych jest, mimo dynamicznego charakteru zjawiska, wielkością stałą. Im dłuższy jest czas przebywania cząsteczek na powierzchni, tym większa część powierzchni jest pokryta warstwą adsorpcyjną (promocja 3 w 1).

Zjawisko adsorpcji chemicznej w drewnie polega na wiązaniu cząsteczek pary wodnej z cząsteczkami celulozy, hemiceluloz i związków pektynowych. Adsorpcja chemiczna stanowi wstępne stadium wilgotnienia i pęcznienia drewna. Przebieg tego procesu jest związany z występowaniem i rozmieszczeniem aktywnych grup hydroksylowych w łańcuchach polisacharydów, na powierzchni micel i w obszarach nie uporządkowanych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami