Blog

Azymut magnetyczny zdjęcie nr 2
04.08.2021

Właściwości fizyczne pianobetonu

W artykule znajdziesz:

Właściwości fizyczne pianobetonu

Azymut magnetyczny zdjęcie nr 3
Właściwości fizyczne pianobetonu

Właściwości fizyczne i mechaniczne pianobetonu powinny odpowiadać wymaganiom podanym w tabl. 4-9.
Początek wiązania zaczynu o normalnej gęstości powinien następować nie później niż po 2 godzinach. Użycie cementów plastyfikowanych i hydrofobowych jest zabronione. Zaleca się stosować cement portlandzki marek 400 i 500.
Piasek kwarccrwy powinien zawierać nie mniej niż 80% krzemionki SiC>2. Zależnie od stopnia zmielenia używa się piasku drobnego, średniego i grubego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przemiał piasku zaleca się wykonywać w młynach kulowych na mokro przy zawartości wody 40 do 50% ciężaru piasku. Po przemiale szlam piaskowy przechowuje się w basenach, skąd pompą poprzez dozownik dostaje się on do pianobetoniarki.
Przy suchym przemiale piasek suszy się aż do uzyskania wilgotności nie większej niż 1%, po czym podaje się go do młyna kulowego. Załadowanie piasku do pianobetoniarki następuje dopiero po ochłodzeniu go do temperatury poniżej 40°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu otrzymania piany można stosować następujące emulsje: klejowo-kalafoniową, żywiczno-mydlikową, glino-siarczano-naftenową i HK.

Pierwsze trzy typy emulsji wykonuje się bezpośrednio w wytwórniach pianobetonu, a HK - w rzeźniach lub w większych kombinatach. Dozwolone jest również stosowanie innych rodzajów emulsji pod warunkiem, że otrzymana z nich piana po upływie 1 godziny odpowiada następującym wymaganiom:
- osiadanie piany jest nie większe niż 10 mm;
- odpływ cieczy wskutek zniszczenia piany wynosi nie więcej niż 80 cm3;
- stosunek początkowej objętości piany do objętości cieczy po całkowitym zniszczeniu piany powinien wynosić co najmniej 20.
Woda używana do emulsji i zaprawy cementowej powinna odpowiadać wymaganiom technicznym stawianym przy wykonywaniu betonów zwykłych (uprawnienia budowlane).

Przygotowanie pianobetonu

Produkcja zbrojonych płyt pianobetonowych składa się z następujących podstawowych czynności:
- przygotowania pianobetonu,
- formowania płyt,
- dojrzewania płyt.
Pianobeton przygotowuje się w pianobetoniarce o działaniu okresowym, o pojemności 500 1, z trzema mieszalnikami. Jeden mieszalnik przeznaczony jest do ubijania piany, drugi do mieszania zaprawy, a trzeci do mieszania zaprawy z pianą na masę pianobetonową (program egzamin ustny).

Pianę otrzymuje się z emulsji i wody przy szybkości ruchu łopatek 200-1-250 obr/min. Zaprawę miesza się przy szybkości ruchu łopatek 40 do 60 obr/min. Mieszanie zaprawy z pianą odbywa się przy szybkości ruchu łopatek 60 do 80 obr/min. Mieszalniki do wytwarzania piany i do mieszania zaprawy znajdują się na jednym poziomie, obok siebie; poniżej nich paśrodku umirs/.e/ony jest trzeci mieszalnik (opinie o programie).
Pianę wytwarza się w ciągu 2-1-3 minut przy zastosowaniu emulsji glinosiarczanonaftenowej, a w ciągu 3-1-5 minut przy użyciu innych emulsji, w zależności od temperatury otoczenia i typu łopatek.
Piana powinna wykazywać jednorodną strukturę drobnoporowatą i brak dużych pęcherzy.
Dla uzyskania zaprawy ładuje się do mieszalnika całkowitą ilość wody, piasku i cementu i miesza w ciągu 3 minut.

Jeżeli przemiał piasku był wykonany na mokro, to obliczoną ilość wody należy zmniejszyć o ilość wody zawartej w szlamie piaskowym (segregator aktów prawnych).
Dobrą jakość zaprawy rozpoznaje się po braku grudek i równomiernej strukturze mieszanki. Dla uzyskania pianobetonu nalewa się do mieszalnika najpierw zaprawę, a potem pianę. Mieszanie trwa 2-1-3 minut i uważa się za zakończone w ciągu 0,5 minuty po osiągnięciu przez masę pianobetonową jednolitej barwy.
Zamiast mieszarek z trzema mieszalnikami można stosować mieszarki z dwoma lub z jednym mieszalnikiem (promocja 3 w 1).

W mieszarce dwumieszalnikowej w małym mieszalniku wytwarza się pianę, a w dużym miesza się wszystkie składniki. Przy produkcji masy betonowej w pianobetoniarce o jednym mieszalniku najpierw wytwarza się pianę, stosując dużą prędkość obrotów, następnie zmniejsza się liczbę obrotów i wsypuje cement, a w końcu - piasek.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Azymut magnetyczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Azymut magnetyczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Azymut magnetyczny zdjęcie nr 8 Azymut magnetyczny zdjęcie nr 9 Azymut magnetyczny zdjęcie nr 10
Azymut magnetyczny zdjęcie nr 11
Azymut magnetyczny zdjęcie nr 12 Azymut magnetyczny zdjęcie nr 13 Azymut magnetyczny zdjęcie nr 14
Azymut magnetyczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Azymut magnetyczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Azymut magnetyczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami