Blog

31.05.2021

Własności drewna

W artykule znajdziesz:

Własności drewna

Własności drewna

Własności drewna wymagane dla poszczególnych rodzajów zastosowania są różne. Dzięki temu istnieje możliwość wykorzystania drewna wadliwego do takich celów, dla których występujące w nim wady będą w dużym stopniu lub zupełnie nieistotne, a w skrajnych wypadkach mogą nawet stanowić pożądaną cechę drewna (program uprawnienia budowlane na komputer). Prowadzi to do pojęcia względności wad; ta sama wada ma inne znaczenie, zależnie od przeznaczenia i zastosowania drewna.

I tak np. krzywizna stanowi na ogół poważną wadę, w kołodziejstwie natomiast i szkutnictwie jest ona zaletą, gdyż daje możność wykonania krzywoliniowych elementów bez przecinania włókien i przy zmniejszonej ilości odpadów. Czeczotowatość jest wadą w drewnie konstrukcyjnym i sklejkowym, ze względu natomiast na urozmaicony rysunek może stanowić zaletę w drewnie okleinowym. Zmiany naturalnej barwy drewna stanowią istotną wadę w stolarce, lecz nie odgrywają większej roli w elementach, które nie będą widoczne w gotowym wyrobie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Twarda zgnilizna, którą w większości wypadków uważa się za wadę dość poważną, jest w pewnym stopniu pożądana w materiale do wyrobu środków płyt stolarskich, gdyż materiał taki jest mniej higroskopijny i wobec tego wykazuje mniejszą kurczliwość i skłonność do paczenia.

Te same wady, np. pęknięcia promieniowe lub zgnilizna wewnętrzna, będą inaczej oceniane w drewnie tartacznym, a inaczej w drewnie sklejkowym. Przytoczone przykłady uwydatniają zagadnienie względności wad i wynikającą stąd konieczność różnokierunkowej oceny drewna (uprawnienia budowlane).
Nie wszystkie wady drewna powstają za życia drzewa; niektóre z nich są wynikiem niewłaściwych warunków przechowywania drewna lub nie sprzyjających warunków pracy w gotowym wyrobie czy konstrukcji. Racjonalna konserwacja ma za zadanie:

1) nie dopuścić do dalszego rozwoju wad już istniejących w drewnie, określanych mianem wad pierwotnych;

2) zapobiec wystąpieniu wad wtórnych, powstających na drewnie już ściętym (program egzamin ustny).

Wpływ danej wady na jakość drewna zależy od jej rodzaju, od jej rozmiarów oraz od miejsca jej występowania w drewnie. W związku z tym dużą rolę we właściwym wykorzystaniu surowca drzewnego odgrywa klasyfikacja jakościowa i przeznaczeniowa, która opiera się na występujących w drewnie wadach; duże znaczenie ma również racjonalnie przeprowadzona manipulacja wymiarowa i sortymentacja drewna.

Wady kształtu pnia

Wszystkie czynniki, stanowiące podstawę jakościowej klasyfikacji drewna, ujęte są w normach państwowych i w normach resortowych oraz w warunkach technicznych na poszczególne sortymenty i wyroby drzewne; określają one dopuszczalność występowania wad w drewnie danego wyrobu lub uzależniają klasę jakości sortymentu od liczby i rodzaju występujących w nim wad. Na szczególną uwagę zasługuje norma PN-54/D-01000 „Wady drewna”, która podaje zwięzły opis poszczególnych wad i omawia ich występowanie oraz wpływ na jakość drewna i możliwości jego zastosowania (opinie o programie).
Wobec dużej różnorodności samych wad i przyczyn ich powstawania trudno jest ustalić nie budzące zastrzeżeń podstawy klasyfikacji wad drewna.

Stosowane przez niektórych autorów kryterium okresu powstawania wady trudno uznać za właściwe, gdyż wiele wad - np. zgnilizny - może powstawać zarówno na drzewach żywych, jak i na ściętym drewnie (segregator aktów prawnych).
Norma PN-54/D-01000 przyjmuje za kryterium podziału rodzaj uszkodzenia drewna spowodowany przez daną wadę; jest to słuszne w zastosowaniu praktycznym, lecz zaciera różnice przyczyn powstawania poszczególnych wad. W toku dalszego opracowania wprowadzono, podobnie jak w podręcznikach Stebnickiej i Kollmanna - podział oparty jednocześnie na dwu kryteriach: na rodzaju uszkodzenia drewna i na przyczynie powstawania wady.

Podział ten przedstawia się następująco:
- Wady kształtu pnia.
- Wady anatomicznej budowy drewna.
- Wady wywołane przez czynniki zewnętrzne i klimatyczne.
- Wady wywołane przez grzyby.
- Wady wywołane przez szkodniki zwierzęce (głównie przez owady) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami