Blog

Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 2
10.02.2020

Własności fizyczne drewna uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Własności fizyczne drewna uprawnienia budowlane

Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 3
Własności fizyczne drewna uprawnienia budowlane

Drewno drzew krajowych ma barwę od jasnożółtawej aż do brązowej w rozmaitych odcieniach (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie odznaczają się one na ogół intensywnym zabarwieniem w porównaniu do gatunków egzotycznych, jak np. mahoń i palisander.

po ścięciu drzewa zazwyczaj ciemnieje, przy czym niektóre gatunki, jak np. olcha, ciemnieją bardzo szybko, inne zaś, jak np. świerk, przez dłuższy okres czasu zachowują barwę pierwotną. Soczysta wyraźna barwa drewna niepoddanego zabiegom technicznym znamionuje jego zdrowie, natomiast plamy, smugi itp. ślady zmienionej barwy świadczą najczęściej o zaatakowaniu drewna przez grzyby.

Połysk w pewnej mierze związany jest z twardością drewna oraz z gładkością powierzchni jego przekroju; najlepiej daje się zauważyć na przekroju promieniowym, najgorzej zaś na przekroju poprzecznym.

Połysk uwypukla się bardziej w przekrojach z promieniami rdzeniowymi, występującymi w postaci smug, tzw. błyszczy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rysunek drewna, uwydatniający się na poszczególnych przekrojach, związany jest z gatunkami drewna i jego budową. Najładniejszy tworzy się na przekroju stycznym, najmniej zaś efektowny na przekroju poprzecznym. Rysunek zależy przede wszystkim od barwy i wielkości wczesnych i późnych przyrostów drewna, od przebiegu włókien i słojów rocznych oraz od liczby i wielkości promieni rdzeniowych i sęków. Dla celów konstrukcyjnych drewno powinno wykazywać na przekrojach prawidłowy wzrost, tj. równoległość włókien, nieznaczną ilość sęków itp.

Prawie wszystkie gatunki drewna mają pewien swoisty im zapach pochodzący od znajdujących się w drewnie żywic, olejków eterycznych, garbników itp. Sosna, świerk, modrzew pachną żywicą. dąb, jesion, olcha wydzielają woń garbnika itp. Drewno z naszych drzew traci z biegiem czasu swój zapach (uprawnienia budowlane). Ponadto właściwy zapach zanika w przypadku zagrzybienia.

Zagrzybione drewno

Zagrzybione drewno wydziela specyficzną woń zgnilizny.W drewnie występuje woda w trzech postaciach:
1) woda wolna (kapilarna) wypełniająca wnętrze komórek i przestrzenie międzykomórkowe,
2) woda związana (imbicyjna, higroskopijna) przesycająca ścianki komórek,
3) woda konstytucyjna, związana chemicznie w związkach chemicznych drewna.

Tej ostatniej wody praktycznie można nie brać pod uwagę (program egzamin ustny). Wilgotność drewna z drzew świeżo ściętych waha się w zależności od gatunku drzewa, pory cięcia, miejsca położenia w pniu i innych czynników. Na przykład świerk ma na ogół więcej wody niż sosna. Biel jako przewodzący wodę zawiera jej o wiele więcej niż twardziel. W kierunku podłużnym pnia odziomek i wierzchołek są wilgotniejsze od pozostałej części strzały (opinie o programie). Wilgotność drewna określa się stosunkiem ciężaru wody zawartej w drewnie do ciężaru drewna. W celu określenia wilgotności pobiera się z każdej wybranej do badania sztuki 3 próbki bez sęków o wym. 2X2X2 cm lub 2X2X3 cm.

Próbki po pobraniu powinny być przesłane do laboratorium w małych, szczelnie zamkniętych naczyniach. Szybkiego określenia wilgotności drewna można dokonywać za pomocą elektrycznego wilgotnościomierza z dokładnością do ± 2%, ale badane drewno nie może być impregnowane, malowane itp. Elektryczne wilgotnościomierze umożliwiają pomiar wilgotności drewna w zakresie do około 30%.

Po ścięciu drewno traci z biegiem czasu większą część swej wilgotności, tzn. schnie. Przede wszystkim wyparowuje woda wolna (segregator aktów prawnych). Wilgotność drewna ściętego po wyparowaniu wody wolnej, lecz przy całkowitym nasyceniu nią włókien, w większości gatunków drewna wynosi 23-31%. Jeżeli wysychanie odbywa się na powietrzu, lecz bez zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych, to zawartość w nim wody spada do 18-23%. Wilgotność drewna wysuszonego w sposób naturalny lub sztuczny, zabezpieczonego od zaciekania (pokrycie od góry) i od wilgotności gruntowej, ustala się w granicach ok. 15-hl8%, ulegając niewielkim wahaniom w zależności od pory roku. Jeśli drewno wysycha wewnątrz budynku w pomieszczeniach mieszkalnych z centralnym ogrzewaniem, wtedy wilgotność w nim obniża się do 10-hl 2% (promocja 3 w 1).

Bliższe określenie stopnia wilgotności sortymentów, wyrobów drzewnych oraz elementów konstrukcyjnych można znaleźć w PN-5-3/D-06002, PN-59/B-10080 oraz PN-53/B-03150.
Nasiąkliwość drewna. Jest to zdolność pochłaniania wody lub innych cieczy przez drewno. Gatunki drewna o mniejszym ciężarze objętościowym wchłaniają wodę szybciej niż gatunki o większym ciężarze.

Kształt, wymiary elementu i jego początkowa wilgotność wpływają również na nasiąkliwość. Wchłanianie wody odbywa się głównie przez powierzchnie czołowe i w nieznacznym stopniu przez promieniową i styczną.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 8 Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 9 Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 10
Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 11
Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 12 Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 13 Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 14
Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podstawowa wada przegubu Mesnagera zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami