Blog
Własności mechaniczne
W artykule znajdziesz:
Przy bliższych badaniach różowego porfiru stwierdził autor w Zalasie w jednym z kamieniołomów obecność odmiany tej samej barwy, bardzo dobrze zachowanej. Uderza w niej przede wszystkim wyraźnie krystaliczna struktura ciasna skalnego oraz dobre wykształcenie i świeży wygląd prakryształów skaleni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Własności mechaniczne i fizyczne porfirów krakowskich świadczą raczej dodatnio o tym materiale. Porfir znajduje zastosowanie jako materiał brukowy. Stosowany jako tłuczeń wytwarza z powodu dużej ścieralności dużo pyłu, a w obecności wody - typowe dla dróg z porfiru czerwonobrunatne błoto. Przy zastosowaniu kruszywa porfirowego do powierzchniowego utrwalania nawierzchni bitumicznych otrzymywano zmienne i przeważnie ujemne wyniki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bliższe badania wykazały, że powodem zniszczenia była zdolność emulgacyjna użytego do budowy tłucznia i grysu porfirowego, wywołana nieświeżym stanem skały. W charakterystyce petrograficznej tych skał podkreślony został daleko posunięty proces zwietrzenia, jakiemu skały podlegały pod wpływem dłuższego działania czynników atmosferycznych. Zewnętrznie ujawnia się to w ten sposób, że na okazach mniej zwietrzałych widać rozrzucone białe plamy na miejscu prakrysztalów skaleni; w miarę jak proces postępuje, podlegają mu skalenie i w cieście, a skała staje się brudnobiała lub słaboróżowa oraz mniej zwięzła (uprawnienia budowlane).
Przy stosowaniu materiału kamiennego porfirowego, przeznaczonego do budowy dróg bitumicznych, zwracać należy uwagę na współczynnik emulgacji i stosować odmiany o współczynniku nie przekraczającym liczby 0,38, Ij. te, które nie ujawniają zdolności emulgujących lub też ujawniają ją w stopniu minimalnym (program egzamin ustny).
Odmiany bezkwarcowe
Do budowy dróg betonowych i makadamów cementowych porfiry krakowskie mogą być stosowane, są jednak materiałem gorszej jakości ze względu na dużą ścieralność. Z istniejących łomów porfiru należy wymienić: łomy w Miękini, w okolicach Zalasu, w Sauce. Porfiry dolnośląskie są wartościowym materiałem stosowanym w coraz większym zakresie w drogownictwie. Ze względu na zwartą budowę i dobry stan zachowania przewyższają jakościowo porfiry krakowskie (opinie o programie).
Prof. M. Kamieński w sposób następujący charakteryzuje porfiry dolnośląskie:
„W dolnym permie zaznaczyła się na terenie Dolnego Śląska silna działalność wulkaniczna, której rezultat widzimy w porfirach, melafirach i ich tutach. Występują one w dwóch obszarach, a mianowicie w północnej części niecki wewnętrzno-sudeckiej, między Kłodzkiem - Wałbrzychem - Kamienną Górą oraz w południowej i wschodniej części niecki północno-sudeckiej, szczególnie w okolicy Złotoryji, Lwówka i Ja wora.
Porfiry wymienionych obszarów złożone, są z plagiokiazów, ortoklazów oraz ciemnych składników, głównie biotytów. Znajdujemy wśród nich odmiany bezkwarcowe oraz kwarcowe, które przeważają. Prócz tego, ze względów strukturalnych możemy wydzielić wśród porfirów odmiany o strukturze porfirowej, w których kwarc i skalenie stanowią prakryształy oraz odmiany felsytowe, złożone niemal wyłącznie z drobnoziarnistej masy. Porfiry wykazują przeważnie oddzielność płytową. Barwę mają szaroczerwoną lub jasnoszaro-liIłową. Odmiany zwietrzałe wykazują niekiedy zabarwienie białe (segregator aktów prawnych).
Opisane porfiry stosowane są przeważnie dla celów drogowych, głównie na kruszywo. Eksploatowane są przede wszystkim w miejscach korzystnie położonych pod względem komunikacyjnym.
Ważniejsze punkty występowania porfirów na Dolnym Śląsku znajdują się w:
- powiecie Kłodzko: Bartnica;
- powiecie Wałbrzych: Walim, Mieroszów, Rusinowa, Kuźnice Świdnickie, Boguszów, Gorce, Stary Lesieniec;
- powiecie Kamienna Góra: Czarny Bór, Grzędy, Przedwojów, Lipićnica, Lubawka, Okrzeszyn;
- powiecie Jawor: Wolbromek, Świny, Kwietniki;
- powiecie Złotoryja: Sokołowiec" (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32