Blog
Wymiary umocnionego podłoża
W artykule znajdziesz:
Wymiary umocnionego podłoża
Wymiary umocnionego podłoża, jego długość, zagłębienie i kształt uzależnione są od przepływu jednostkowego q mVsek m. od poziomu dolnej wody, od wysokości zapory i stopnia odporności na erozję podłoża w korycie dolnej wody (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do obliczenia zasadniczych parametrów poziomego wypadu (pkt 1) mogą służyć odnoszące się także do wymiarowania płyty wypadowej jazów. Najpewniejszą drogą określenia optymalnego .kształtu części wypadowej są hydrauliczne badania modelowe. W chwńli obecnej, dla poważniejszych obiektów z reguły przeprowadza się takie badania. Zaoszczędza to wielu kłopotów, jakie mogą powstać w trakcie eksploatacji obiektu.
Grubość płyty wypadowej z betonu jest różna i zależna od rodzaju skały. Przy skale bardzo zdrowej i odpornej na ścieranie daje się tylko warstwę wyrównującą lub pozostawia samą skałę bez pokrycia betonem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Spusty denne. Spusty denne w zaporze służą do opróżniania zbiornika, niekiedy także do spłukiwania namułów osadzających się na dnie zbiornika, przy czym działanie to jest zwykle niezbyt skuteczne i ogranicza się do usuwania namułów tylko z najbliższego sąsiedztwa zapory. Mogą też brać udział, jak wyżej wspomniano, w odprowadzaniu wielkiej wody. Ich usytuowanie w stosunku do dna zbiornika jest różne.
Z reguły umieszczane są one na poziomie tzw. pojemności martwej zbiornika (przewidywanej do zamulania). Ich kształt wlotowy powinien być hydraulicznie korzystny poszerzony i o krawędziach zaokrąglonych; wlot bywa czasem zaopatrzony w grubą kratę żelbetową lub stalową oraz we wnęki do zamknięć zakładanych (uprawnienia budowlane). Zasadnicze zamknięcie spustu znajduje się w przedniej części zapory, w pewnej odległości od wlotu. Typy zamknięć głębinowych, przejmujących duże ciśnienia, ograniczają się w zasadzie do zasuw, tzw. klinowych, oraz segmentów specjalnej konstrukcji.
Profil otworu spustowego
Bardzo istotny jest kształt samego spustu za zamknięciem w kierunku dolnej wody (program egzamin ustny). Ze względu na częste powstawanie kawitacji w trakcie pracy spustów należy szczególnie troskliwie dobierać profil otworu spustowego. Warunkiem koniecznym w tym przypadku jest zwiększenie wysokości spustu za zamknięciem.
To zwiększenie może być raptowne lub stopniowe, łagodne. Na kawitację narażona jest również część wylotowa spustu, szczególnie w przypadku jednoczesnej pracy przelewów i spustu. Odpowiedz na pytanie, jaki należy zaprojektować kształt tego połączenia (wylotu spustu z krawędzią ściany przelewowej), mogą dać jedynie badania modelowe (opinie o programie).
Przy dobrych warunkach fundamentowania, jeżeli skała posiada wysoką wytrzymałość, jest jednorodna i mało spękana, stosuje się czasami sprężenie zapory ciężkiej w kierunku pionowym, Dokonuje się tego za pomocą cięgien stalowych umieszczonych w pionowych otworach w zaporze w określonych odstępach i zakotwionych w podłożu skalnym.
Sprężenie zapory uzyskuje się przez naciąg lin stalowych specjalnym urządzeniem umieszczonym na koronie zapory. Naciąg lin stwarza dodatkową siłę pionową w odwodnej części zapory, co zwiększa znacznie siłę tarcia w podstawie, przeciwdziałającą poziomemu przesunięciu zapory (segregator aktów prawnych). Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ciężaru przez zmniejszenie poprzecznego profilu zapory bez obawy, że współczynnik pewności na przesunięcie i przewrócenie zapory będzie miał wartość mniejszą od dopuszczalnej.
Pionowe sprężenie ma też wpływ na rozkład naprężeń wewnętrznych. Wartość siły sprężającej musi być tak dobrana, ażeby przy założonym profilu poprzecznym i przy pełnym zbiorniku naprężenia na krawędzi odwodnej nie przechodziły w rozciągające.
Profil zapory Allt-na-Lairige (Szkocja) sprężony wg wyżej omówionej zasady. Maksymalna wysokość tej zapory wynosi 22,5 m. długość w koronie 295 m. Szerokość sekcji jpst 12,8 m; w każdej z nich znajdują się dwa zakotwienia w odległości 6,4 m od siebie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32