Blog
Własności teologiczne stosowanych stali
W artykule znajdziesz:
Własności teologiczne stosowanych stali
Wpływ temperatury 1-godzinnego starzenia sztucznego na własności charakterystyczne drutu 0 5 mm prostowanego mechanicznie.
Wymienieni autorzy stwierdzili ponadto, że wpływ prostowania drutu świeżo przeciągniętego przejawia się w znacznym podwyższeniu konwencjonalnej granicy sprężystości Sn>0J, wydłużenia a-,„ (o ok. 80%) i liczby skręceń, przy równoczesnym obniżeniu o 54-10% granic Qr 0,2 (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast prostowanie mechaniczne drutu sztucznie sezonowanego obniża znacznie wszystkie wartości i niweczy korzystny efekt starzenia.
Wpływ wstępnego przeciążenia drutu, wywołującego odkształcenia trwałe 0,20-0,25% przejawia się w przypadku drutu świeżego (gdzie nie występują zjawiska starzenia) w podwyższeniu SM] o ok. 50% oraz Qr 0 2 o ok. 20%. Wpływ ten na drut sztucznie sezonowany jest ok. 5-krotnie mniejszy, natomiast na drut mechanicznie prostowany ok. 3-krotnie większy.
Stale stopowe o większych średnicach nie znalazły dotąd w Polsce szerszego zastosowania do konstrukcji sprężonych. Jedną z przyczyn jest ograniczona długość prętów tego typu dostarczanych przez przemysł, której zwiększenie wymagałoby zwiększenia długości pieców grzewczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do produkcji stali ulepszonych termicznie stosuje się walcówkę niskostopową typu 35SG (według normy PN/H-84030) lub 45S (według PN/H-84032). Stale te wykazują zawartość węgla w granicach 0,3-0,5%, manganu 0,6-1,1% i krzemu 1,0-1,4%. Pręty z tych stali stosuje się do średnicy ok. 25 mm.
Ulepszenie termiczne polega na hartowaniu w elektrycznych piecach oporowych w temperaturze ok. 900°C przez okres ok. V2 godziny i następnym odpuszczaniu w temperaturze 4504-600°C w ciągu 1 godziny. Potem następuje chłodzenie w wodzie lub na powietrzu.
Badania przeprowadzone przez Instytut Metalurgii w Gliwicach wskazują, że wytrzymałości stali stopowych wahają się, w zależności od składu chemicznego i technologii produkcji, w dość szerokich granicach Rr = 90-130 kG/mm- i analogicznie Qr „i2 = 80-125 kG/mm2 oraz dla wydłużeń a5 = 20-13%.
Wielką zaletą omawianych gatunków stali jest możliwość nawalcowywania gwintów bez większego osłabiania przekroju (wskutek lokalnego wzmocnienia), które odbywa się bądź to przed ulepszeniem termicznym, bądź po jego przeprowadzeniu.
Klasyfikacja ogólna fal
Mianem konstrukcji kablobetonowych określamy konstrukcje betonowe sprężone kablami (uprawnienia budowlane). Zgodnie z normą PN-57/B-03320 cięgna sprężające, tj. elementy, przez naciągnięcie których wywołuje się siły sprężające, dzielimy na następujące grupy:
- struny sprężające - druty o średnicy do 7 mm,
- kable sprężające - wiązki drutów,
- pręty sprężające - pojedyncze pręty o średnicy nie mniejszej niż 10 mm (program egzamin ustny).
Podział powyższy, przeprowadzony wyłącznie z punktu widzenia klasyfikacji cięgien sprężających nie jest istotny, jeśli chodzi o określenie konstrukcji kablobetonowych, ponieważ nie uwzględnia okoliczności, czy sprężenie nastąpiło przed czy po stwardnieniu betonu (opinie o programie). Toteż norma definiuje w dalszym ciągu elementy i konstrukcje kablobetonowe jako ustroje sprężone za pomocą kabli lub prętów sprężających naciągniętych i zakotwionych mechanicznie po stwardnieniu betonu, dodając, że siła sprężająca przekazywana jest na beton głównie za pomocą docisku.
Zgodnie z powyższym sama konstrukcja kabla nie gra istotnej roli i pod pojęcie kabli sprężających podciąga się również indywidualne pręty. Ważniejsze znaczenie ma sposób przeniesienia sił na beton, w szczególności konstrukcja zakotwienia, która decyduje zazwyczaj o ustroju kabla, a w znacznej mierze również o konstrukcji urządzeń naciągowych. Toteż klasyfikację systemów sprężania należy przeprowadzić w oparciu o systemy zakotwienia (segregator aktów prawnych).
Zakotwienie spełnia funkcje trojakiego rodzaju:
- przytrzymuje końce naciągniętego kabla, zabezpieczając w sposób trwały jego naciąg,
- przenosi siłę naciągu kabla na beton,
- umożliwia prowizoryczne uchwycenie kabla przez urządzenie naciągowe, dostarczając ewentualnie temu urządzeniu również punktów oparcia podczas sprężania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32