Blog
Zanieczyszczenie polimeru substancjami
W artykule znajdziesz:
Otrzymany polimer jest następnie dokładnie przemywany (w celu pozbycia się wspomnianych substancji pomocniczych) oraz suszony. W wyniku polimeryzacji emulsyjnej otrzymuje się produkt o dużej masie cząsteczkowej (na tę wartość wpływa rodzaj stosowanego regulatora) i małej dyspersji, co oznacza, że prawie wszystkie makrocząsteczki mają zbliżoną masę cząsteczkową (program uprawnienia budowlane na komputer). Wadą tej metody jest znaczny koszt substancji pomocniczych oraz zanieczyszczenie polimeru substancjami pomocniczymi w ilości ok. 3%. Na przykład polichlorek winylu otrzymany metodą polimeryzacji perełkowej zawiera mniej zanieczyszczeń niż otrzymany metodą polimeryzacji emulsyjnej, w związku z czym ma lepsze własności dielektryczne oraz nadaje się do produkcji wyrobów przezroczystych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Metoda ta polega na wytworzeniu mieszaniny gazowej monomeru z inicjatorem (również w postaci gazu). Mieszanina ta jest następnie poddawana działaniu podwyższonej temperatury i ciśnienia. Metodą tą otrzymuje się np. polietylen wysokociśnieniowy. Jako inicjator stosowany jest wtedy 02 w ilości ok. 0,05%. Stosowane ciśnienie wynosi 1500-3000 at, a temperatura jest rzędu 150-250°C (ok. 420-520 K) (uprawnienia budowlane). Stosunkowo rzadko stosowana jest metoda polimeryzacji w roztworze ze względu na trudności związane z oddzieleniem nieprzereagowanego monomeru i odprowadzeniem rozpuszczalnika. Na skalę przemysłową metoda ta stosowana jest sporadycznie i w niewielkim zakresie, ograniczonym do kilku rodzajów polimerów (program egzamin ustny).
Metoda ta polega na ogrzewaniu do temperatury 200-300 C (ok. 470-575 K) wzajemnie rozpuszczalnych (stapiających się) substratów w obecności katalizatorów. W miarę postępu reakcji lepkość mieszaniny reagującej wzrasta. W związku z tym istnieje pewna trudność w odprowadzaniu ciepła, co może powodować przegrzanie się mieszaniny (opinie o programie). Metoda ta jest stosowana między innymi do otrzymywania podstawowego surowca do wyrobu włókien sztucznych, a mianowicie elany.
Składnik rozpuszczony w fazie wodnej
Reakcja ta polega na rozpuszczeniu substratów wraz z katalizatorem w rozpuszczalniku i ogrzaniu powstałej mieszaniny. Produkty uboczne, które powstają w tej reakcji, oddziela się przez destylację lub odparowanie. Zaletą tej metody w porównaniu z polikondensacją w stopie jest łatwość odprowadzania ciepła, ponieważ reakcję prowadzi się w stosunkowo niskiej temperaturze. Np. polikondensację melaminy z formaldehydem prowadzi się w temperaturze 60-P70GC (ok. 330-340 K), a mocznika z formaldehydem w temperaturze 30°C (ok. 300 K). Niedogodnością tej metody jest konieczność wydzielania polimeru z roztworu i regeneracji rozpuszczalnika (segregator aktów prawnych).
Metodę tę stosuje się szeroko do otrzymywania poliwęglanów, poliamidów i poliestrów. Polega ona na reakcji dwu substratów, z których jeden jest rozpuszczony w wodzie, a drugi w rozpuszczalniku organicznym, np. w benzenie lub chloroformie. Powstaje w ten sposób układ dwufazowy cieczy wzajemnie nie mieszających się. Składnik rozpuszczony w fazie wodnej dyfunduje do fazy organicznej, gdzie reaguje z drugim składnikiem. Reakcja przebiega bardzo szybko, a produkt wydziela się na granicy obu faz, natomiast produkt uboczny (np. HC1) przechodzi do fazy wodnej, gdzie jest wychwytywany przez rozpuszczony w niej NaOH. Zaletą tej metody jest duża szybkość przebiegu polikondensacji, niska temperatura reakcji (bliska pokojowej) oraz możliwość otrzymania polimerów o dużej masie cząsteczkowej (do 500 000) (promocja 3 w 1).
Omówione powyżej typy polireakcji przeprowadza się w specjalnych urządzeniach, z których najważniejsze to autoklawy i reaktory. Autoklawy służą do prowadzenia procesów okresowych w podwyższonej temperaturze pod zwiększonym lub nawet bardzo wysokim ciśnieniem. W r e- aktorach natomiast można przeprowadzać polireakcję w sposób ciągły, pod ciśnieniem normalnym, zwiększonym lub zmniejszonym. Przeprowadza się w nich polimeryzację metodą perełkową lub emulsyjną, a także po- iikondensację. Oprócz autoklawów i reaktorów w skład aparatury do syntezy polimerów wchodzą pompy, filtry, zbiorniki, wymienniki ciepła, kolumny destylacyjne, sprężarki oraz inne niezbędne urządzenia zapewniające właściwy przebieg polireakcji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32