Blog

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 2
09.10.2021

Wnętrze każdego filara

W artykule znajdziesz:

Wnętrze każdego filara

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 3
Wnętrze każdego filara

Każdy filar rozwiązano jako konstrukcję masywną grawitacyjną zamocowaną sprężyście w podłożu o wymiarach w rzucie: 8,0X14,0 m. Filar miał składać się z części podwodnej, wykonanej ze stalowej ścianki szczelnej typu Larssen III n, tworzącej dwie zamknięte komory wypełnione następnie betonem o Rw = 50 at. Nadbudowa żelbetowa wysokości 2,0 m miała być wykonana z betonu marki 170 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z tych też względów zastosowano filary ze skrzyń żelbetowych prefabrykowanych i składanych.

Osiowy odstęp filarów przyjęto- równy 34,50 m. Podstawy filarów zaprojektowano jako ośmioboczne płyty żebrowane o wymiarach ogólnych 21,50X25,00 m i grubości 35 cm - z przyporami i belką okalającą. Trzony filarów o wysokości całkowitej 16 m miały wymiary poziome 11,85 m (wzdłuż osi pomostu)x 15,35 m. Górną część każdej skrzyni stanowiła płyta nakrywająca grubości 20 cm również ze wspornikami, lecz tylko w kierunku poprzecznym do osi pomostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wnętrze każdego filara podzielono na 6 komór o ścianach zewnętrznych o grubości 85 cm i działowych o grubości 20 cm ze skosami 20×20 cm w węzłach
i połączeniach z płytą dolną. Skrzynie filarów skrajnych różniły się w pewnych szczegółach od skrzyń filarów pośrednich.

Ze względu na brak doków suchych lub miejsca na nieobudowanym brzegu konieczne było posługiwanie się przy ustawieniu skrzyń dźwignicami, przy czym udźwig najpotężniejszej z tych, które były do dyspozycji, wynosił 200 tys. kG (uprawnienia budowlane). Ciężar płyty dennej ze wspornikami wynosił 480 tys. kG, konieczne było skonstruowanie każdej z kilku elementów. Montaż tych elementów następował na specjalnej platformie drewnianej o wierzchu na rzędnej niskiej wody odpływowej, przez zespawanie zbrojenia i zabetonowanie pozostawionych między elementami szczelin. Na tej platformie też nadbudowano skrzynię na wysokość 6,35 m i opuszczono ją na wodę w czasie przypływu. Dalsza nadbudowa nastąpiła już bez trudu w stanie pływania dolnej części skrzyni zakotwiczonej w innym punkcie basenu.
Po ustawieniu skrzyń filarów w miejscach ich przeznaczenia kładziono na nich nadbudowę (program egzamin ustny).

Skrzynia każdego filara

Stanowi ją podest żelbetowy szerokości 19 m, złożony z 5 elementów o długości 34,50 m każdy, wolno podpartych na filarach. W każdym elemencie występują dwie główne belki nośne o rozstawie 15 m (równym rozstawowi szyn toru poddźwignicowego, a także ścian zewnętrznych skrzyni), połączone poprzecznie żebrami przechodzącymi we wsporniki, a u góry płytą z małymi beleczkami podłużnymi w bliskości osi pomostu (opinie o programie).
Skrzynię każdego filara nadbudowywano belkami pustakowymi o szerokości 22 m, nadwieszonymi obustronnie nad skrzynią z wykonstruowanymi komorami i przyporami dla dwu równoległych ścian odbojowych o wysokości 9 m, na których założono pachoły i zawieszono gumowe odbojnice. Bloki te stanowiły gniazda podporowe dla elementów podestu.

Każdy keson posadowiono na rzędnej -13 m w rowie wybagrowanym do rzędnej -13,50 m i wypełnionym w dolnej części podsypką „makadamizowaną” (smołowaną) przez nurków.
Trzy pomosty tego rodzaju wybudowano w latach 1966-1967 w porcie Władysławowo (segregator aktów prawnych).
Projekt przewidywał wykonanie pomostów w całości z prefabrykatów. Filary pomostów, rozstawiane osiowo co 15,0 m, zaprojektowano jako złożone z prefabrykowanych żelbetowych bloków, posadowionych na dwuwarstwowej podsypce kamiennej o grubości zmiennej od 50 do 80 cm. Każdy filar składa się z tzw. podstawy i trzech bloków górnych.

Podstawę stanowi żelbetowa płyta o wymiarach w rzucie 5,0×8,0 m i grubości maksymalnej 0,5 m. Płyta na powierzchni górnej ma czop centrujący w postaci ośmiobocznego ostrosłupa ściętego oraz wypuszczone zbrojenie do połączenia z blokami górnymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 8 Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 9 Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 10
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 11
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 12 Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 13 Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 14
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami