Blog

15.04.2022

Woda adhezyjna

W artykule znajdziesz:

Woda adhezyjna

Woda adhezyjna - woda błonkowata woda agresywna - woda o znacznej zawartości dwutlenku węgla, jonów siarczanowych lub innych składników powodujących rozpuszczanie lub osłabianie spoiw budowlanych oraz wywołujących korozję metali woda amoniakalna - wodny roztwór amoniaku o stężeniu 10-25% NH3; stosowana jako ciekły nawóz sztuczny, do otrzymywania gazowego amoniaku, w przemyśle gumowym, barwników itd. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Woda artezyjska - woda wgłębna znajdująca się między dwiema warstwami nieprzepuszczalnymi, wywierająca napór na przepuszczalną warstwę stropową, która po przewierceniu tej warstwy lub wykopaniu studni wytryska na powierzchnię woda atmosferyczna - woda znajdująca się w atmosferze w postaci gazowej (para wodna), ciekłej (mgła, chmury, deszcz) i stałej (grad, śnieg) woda barytowa - nasycony roztwór wodny wodorotlenku barowego Ba(OH)2, stosowany w analizie chemicznej woda błonkowata, woda adhezyjna - woda związana silami molekularnymi, otaczająca pokryte wodą higroskopijną ziarna skały, gruntu lub gleby; w.b. ma gęstość większą niż woda wolna, zamarza w temperaturze niższej niż 0*C, nie przenosi ciśnienia hydrostatycznego, nie podlega sile ciężkości, ma ograniczoną zdolność rozpuszczania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Woda bromowa - roztwór bromu w wodzie, stosowany w laboratorium chemicznym i w przemyśle jako utleniacz i środek bielący woda Burowa - wodny roztwór zasadowego octanu glinowego (CH,COO)2Al(OH) stosowany w medycynie na okłady i kompresy ściągające woda chlorowa - roztwór chloru w wodzie; ma własności utleniające i bakteriobójcze; służy do dezynfekcji wody wodociągowej, do bielenia i jako odczynnik w laboratorium chemicznym woda ciężka - ciężka woda (uprawnienia budowlane).

Woda drożdżowa

Woda drożdżowa - pożywka do badań mikrobiologicznych, uzyskiwana przez sterylizację zawiesiny drożdży; bogate źródło białka, witamin, soli mineralnych woda dyfuzyjna - woda usuwana wraz z wysłodkami z końcowego dyfuzora baterii dyfuzyjnej w cukrowni woda fenolowa - woda wytlewna woda głębinowa - geol. woda podziemna znajdująca się głęboko pod powierzchnią ziemi, izolowana od niej kompleksami utworów nieprzepuszczalnych (program egzamin ustny).

Woda Goularda - roztwór wodny octanu ołowiawego i tlenku olowiawego; bezbarwna, przezroczysta ciecz o słodkawym, ściągającym smaku; silna trucizna; w.G. jest stosowana w medycynie do okładów ściągających woda grawitacyjna - woda wolna woda gruntowa - woda podziemna zajmująca pierwszy, licząc od powierzchni, poziom wodonośny nie osłonięty w zasadzie warstwą nieprzepuszczalną, wskutek czego jej górną granicę stanowi swobodne zwierciadło; w.g. jest zasilana głównie przez bezpośrednią infiltrację opadów atmosferycznych (opinie o programie).

Woda grzejna - woda podgrzana znajdująca się w instalacji centralnego ogrzewania albo jako nośnik ciepła użyta do celów technologicznych woda higroskopijną - geol. woda związana mocno fizycznie ze skałą, stanowiąca pierwszą warstwę cząsteczek otulających ziarno skalne, podlegająca działaniu sił cząsteczkowych woda hipodermiczna - woda przypowierzchniowa (segregator aktów prawnych).

Woda kapilarna - woda stosunkowo luźno związana fizycznie ze skałą, wypełniająca drobniejsze pory i pozostająca zarówno pod wpływem napięcia powierzchniowego, jak i siły ciężkości woda konstytucyjna - woda występująca w związkach chemicznych w postaci grup wodorotlenowych OH, np. Mg(OH)2, HgOHCl; jest ona tracona w wysokich temperaturach, przy jednoczesnym przejściu zawierających grupy OH wodorotlenków metali, kwasów tlenowych lub soli zasadowych w tlenki lub sole bez grup OH, co wiąże się ze zmianą wiązań i całkowitą przebudową struktury związku woda kopalniana - woda dopływająca do kopalni w sposób naturalny (jako woda podziemna) albo doprowadzona jako woda podsadzkowa woda kotłowa - (1) woda znajdująca się w kotle podczas jego pracy; woda ta ma większą gęstość od wody zasilającej dzięki większej zawartości soli; (2) woda przemysłowa nadająca się do zasilania kotłów parowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami