Blog

Sztywne węzły zdjęcie nr 2
02.02.2022

Woda gruntowa

W artykule znajdziesz:

Woda gruntowa
Woda gruntowa

Z zasady należy zakładać fundamenty bezpośrednio po wykopaniu dołów fundamentowych, a więc przystępując do robót ziemnych, których wykonanie przy płytkim fundamentowaniu nie zabiera dużo czasu, trzeba mieć w pogotowiu potrzebne materiały do zakładania fundamentów. Gdy woda gruntowa zalega płytko, najlepiej w miarę możności odprowadzać ją na stronę płytkim przekopem. Gdy takie możliwości nie istnieją, trzeba wodę pompować lub sztucznie obniżać jej poziom za pomocą depresji. Przy pompowaniu wody ściany wykopów należy umocnić (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tych wypadkach, gdy ławę fundamentową należy dostosować do spadku terenu, spadek ten uzyskuje się stopniami o wysokości ich ok. 30 cm. Długość tych stopni pożądana jest raczej duża, a więc przy spadku terenu 1 : 10 należy im dawać wysokość 30 cm i długość 3 m, a przy spadku terenu 1 : 20 długość stopni wypadłaby 6 m itp.

Na specjalną uwagę zasługuje sprawa zakładania fundamentów obok istniejących już budynków. Gdy nowy fundament zaprojektowany jest do założenia na poziomie sąsiedniego fundamentu lub z lekka poniżej (np. do 30 cm w gruntach spoistych), to można nowy fundament zakładać odcinkami po 1-1,2 m wzdłuż istniejącego już budynku odkopując grunt do pełnej potrzebnej głębokości każdorazowo tylko na tym krótkim odcinku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Chodzi w tym wypadku o to, żeby nie dopuszczać do wyparcia gruntu spod starego fundamentu, a w tym celu należy zawsze zachować na szerokość wzdłuż niego przynajmniej 1,5 m gruntu. Gdy grunt posadowienia stanowi piasek bez domieszek spoistych, zwykle w tych razach z lekka wilgotny, nie należy pracując według wymienionej metody zagłębiać się ponad 25 cm poniżej spodu istniejącego fundamentu (uprawnienia budowlane).

Niejednolitości gruntu

W razie potrzeby zagłębienia się niżej do 50 cm, należy wbić krótkie deski grub. 25-38 mm wzdłuż starego fundamentu i również odcinkami po 1-1,2 m dokopywać się do zaprojektowanego poziomu oraz zakładać natychmiast fundament nowy (program egzamin ustny). Gdy zachodzi konieczność większego zagłębienia nowego fundamentu w stosunku do istniejącego, trzeba ten ostatni podmurować (można spotkać się nieraz z wyrażeniem „podminować” używanym w celu określenia tej czynności). Podmurowywanie takie wykonuje się odcinkami zwykle po 1 m. Gdy grunt nie jest na tyle słaby, żeby była potrzeba sztucznego posadowienia, np. na palach, lecz wywołuje tylko pewne obawy co do możliwości znaczniejszych osiadań pod niektórymi częściami budynku, należy wówczas zastosować pewne środki zaradcze (opinie o programie).

Mogą być takie wypadki, że przy budowie nowego domu powstaje obawa ponownego osiadania najbliższej części sąsiedniego, zwykle mniejszego domu i uszkodzenia go wskutek zarysowania się. Naprężenia powstałe w gruncie przy obciążeniu nowym domem rozchodzą się wszerz i przenikając pod fundamenty starego domu, sumują się z naprężeniami wywołanymi przez ciężar starego domu, co powoduje ponowne jego osiadanie (segregator aktów prawnych). Przeciwdziałać takim wypadkom można w sposób prosty przez pogłębienie założenia fundamentów nowego domu. Wówczas naprężenia w gruncie powstałe wskutek ciężaru nowego domu przenikną pod fundamenty starego domu znacznie głębiej i wpływ ich będzie znacznie mniejszy bez spowodowania w następstwie uszkodzeń.

Z innym zjawiskiem mamy do czynienia, gdy wobec pewnej niejednolitości gruntu powstają obawy niejednakowych jego osiadań pod budynkiem i w związku z tym pojawia się niebezpieczeństwo rysowania się konstrukcji (promocja 3 w 1). W takich razach można szukać rozwiązania w usztywnieniu budynku. W tym celu wytwarza się konstrukcję nie poddającą się w tych miejscach, gdzie grunt jest słabszy, i wskutek swej sztywności przenoszącą obciążenia na pobliskie mocniejsze odcinki terenu. Bardzo pomocne pod względem usztywnienia może być wprowadzenie wieńców żelbetowych, otaczających budynek na każdym piętrze lub przynajmniej co drugie piętro. Jako dolny wieniec można wykorzystać betonową ławę fundamentową zbrojoną w tym celu podłużnymi stalowymi wkładkami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sztywne węzły zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sztywne węzły zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sztywne węzły zdjęcie nr 7 Sztywne węzły zdjęcie nr 8 Sztywne węzły zdjęcie nr 9
Sztywne węzły zdjęcie nr 10
Sztywne węzły zdjęcie nr 11 Sztywne węzły zdjęcie nr 12 Sztywne węzły zdjęcie nr 13
Sztywne węzły zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sztywne węzły zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sztywne węzły zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami