Gięcie prętów zbrojeniowych

Gięcie prętów zbrojeniowych
Gięcie prętów zbrojeniowych

Gięcie prętów zbrojeniowych odbywa się mechanicznie z reguły dla prętów o większych średnicach (do 0 90 mm) lub za pomocą przyrządów ręcznych - dla prętów o małych średnicach (do 0 20 mm) i przy małych ilościach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mechaniczne gięcie prętów zbrojeniowych odbywa się na maszynach do gięcia, popularnie nazywanych „giętarkami”.

Maszyny do gięcia można w zasadzie podzielić na:

  • maszyny gnące pojedyncze pręty (lub pakiety złożone z kilku prętów o mniejszej średnicy, ułożonych ponad sobą),
  • maszyny gnące gotowe siatki,
  • maszyny gnące zbrojenie spiralne itd.

Maszyny do gięcia pojedynczych prętów, z wyjątkiem maszyn specjalnych, konstruowane są w zasadzie wg jednolitego wzoru, różniąc się jedynie rozwiązaniem poszczególnych podzespołów i wielkości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obecnie niemal powszechnie stosowane są maszyny do gięcia, w których elementem roboczym jest okrągła tarcza zaopatrzona w czopy robocze, obracająca się w płaszczyźnie poziomej za pomocą pionowego wrzeciona napędzanego zespołem kół zębatych (uprawnienia budowlane).

Maszyna do gięcia składa się z silnika, na wale którego osadzone jest koło zębate 2 zazębione z kołem zębatym 3; na wale koła zębatego 3 osadzone jest małe koło zębate zazębione z kołem osadzonym na wale ślimaka 4, który wprawia w ruch ślimacznicę 5 na wale roboczym 6. Na górnym końcu wału umocowana jest tarcza robocza 7. Zmianę prędkości obrotowej wału roboczego osiąga się przez przestawianie wymiennych kół zębatych (program egzamin ustny).

Średnice tulejek

Średnice tulejek dobiera się w zależności od średnicy zginanych prętów. Maszyna do gięcia może być również przystosowana do gięcia prętów o małych średnicach (opinie o programie). Osiąga się to przez zamianę trzpienia środkowego na widełki (o różnych wymiarach) i osadzenie na jednej z bocznych listew specjalnej nakładki służącej jako oparcie dla zginanych prętów. Po obu stronach tarczy roboczej umocowane są listwy z otworami do osadzania trzpieni służących jako oparcia zginanych prętów.

W technologii gięcia prętów zbrojeniowych istotne znaczenie, zbyt mało doceniane w naszej praktyce, ma odmierzanie i oznaczanie miejsc odginania prętów. Polega ono najczęściej na bezpośrednim znakowaniu miejsc podlegających wyginaniu (haki, odgięcia itd.) na pojedynczych prętach. Maszyna do gięcia stali zbrojeniowej: a) widok oddzielnie jest, rzecz jasna, bardzo pracochłonne i wysoce nieekonomiczne, a w dodatku nie jest również dokładne, gdyż pręty przy wygięciach ulegają, na skutek rozciągania, wydłużeniom; np. przy odgięciach o 45° wydłużenie pręta na skutek rozciągania powiększa się o 0,5 średnicy pręta, a przy odgięciach o 90° wydłużenie to równe jest średnicy pręta (segregator aktów prawnych).

Lepszą metodą z punktu widzenia ekonomicznego i nienaganną technicznie jest dokonywanie pomiarów odginanych prętów za pomocą listwy pomiarowej ułożonej na obydwu stołach wałkowych, sąsiadujących z maszyną do gięcia.

W tych warunkach odpada konieczność dokonywania oznaczeń pomiarowych na samych prętach, natomiast wystarczy odczytywać odpowiednie wymiary w prawo i w lewo od środka trzpienia centralnego, korzystając z listew pomiarowych, przymocowanych do stołów wałkowych pod wałkami.

Oprócz listwy pomiarowej podłużnej stosuje się również listwy poprzeczne celem dokonywania pomiarów wysokości odgięć. W przypadkach znacznej liczby jednakowego zbrojenia korzystnie jest przygotować szablony dla każdej partii i ciąć oraz wyginać pręty według szablonu. Przyspiesza to odmierzanie i gięcie ściśle jednakowych prętów danej partii (promocja 3 w 1).

Jeśli wygięcia prętów są niewysokie (dla płyt i niskich belek), można je wykonywać jednorazowo za pomocą jednego ruchu tarczy roboczej. W tym przypadku trzpień środkowy zdejmuje się i w przeciwległe gniazda leżące na przekątnej ustawia się dwa trzpienie gnące, a na listwach - dwa trzpienie oporowe. Pręt układa się na osi podłużnej maszyny do gięcia. Przy obróceniu tarczy roboczej o 45° otrzymuje się pręt jednocześnie o dwu odgięciach.

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

System drenażowy

System drenażowy do zbioru elementów i struktur, które są połączone w celu zbierania, odprowadzania i kontrolowania kontroli wody opadowej i…

Izolacja fundamentalna

Izolacja fundamentalna jest skutkiem tworzenia, mającego na celu wyeliminowanie wilgoci oraz izolowanie budynku od gruntu (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja…

Tynki końcowe

Tynki końcowe do rodzaju końcowego składowania. Są jednym z popularnych ze względu na inne zalety, takie jak zastosowanie, które są…

Cegły nietynkowane

Cegły nietynkowane na elementy, które nie nakładają warstwy tynku ani innej warstwy wykończeniowej (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer).…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !