Blog

Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 2
20.09.2022

Woda użyta do mieszanki betonowe

W artykule znajdziesz:

Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 3
Woda użyta do mieszanki betonowe

Woda użyta do mieszanki betonowej nie może zawierać zanieczyszczeń i substancji, wywołujących szkodliwy wpływ na wytrzymałość betonu. Kruszywo to zwykle ma kształt zaokrąglony i nosi nazwę kruszywa obtoczonego lub otoczakowego. Do kruszywa tego zalicza się również tłuczeń żwirowy powstały w wyniku przekruszenia (rozdrobnienia) kruszywa z dużych otoczaków kamiennych, większych od założonego największego wymiaru ziarn kruszywa nadziarno), kruszywa łamane - powstałe w wyniku przekruszenia naturalnych skalnych) materiałów kamiennych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ze względu na wymiary ziarn kruszywo dzieli się na:

  1. drobne do 5 mm, przy czym kruszywo naturalne do 2,5 mm stanowi piasek,
  2. grube 5-80 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  3. mieszanki, które zależnie od stosunku zawartości kruszywa drobnego do grubego (tabl. 2-19) dzieli się na:
  4. piaskowo-żwirowe (tradycyjnie zwane pospółkami) zawierające nie więcej niż 60% kruszywa drobnego,
  5. żwirowo-piaskowe lub z tłucznia żwirowego i piasku (lub grysu z grysikiem dla kruszyw łamanych) przy ograniczeniu zawartości kruszywa drobnego (uprawnienia budowlane).

Podział ze względu na skład mineralogiczny jest szczególnie istotny dla kamiennego kruszywa łamanego i w zakresie normalizacji kruszyw rozróżnia się dwie grupy:

  1. kruszywo łamane z wapieni, marmurów i dolomitów,
  2. kruszywo łamane ze skał magmowych do betonów wyższych klas (powyżej B 250) (program egzamin ustny).

Sposób przygotowania i uszlachetniania kruszywa decyduje o przydatności kruszywa do betonu. Kruszywo drobne naturalne dzieli się pod tym względem na dwie grupy:

  • kruszywo drobne o wielkości ziarn 0-5 mm,
  • kruszywo drobne klasyfikowane, czyli rozdzielone na 6 frakcji (tabl. 2-11).

Tłuczeń żwirowy może być tylko jednokrotnie przekruszony, natomiast kruszywo łamane uzyskuje się przez co najmniej dwukrotne przekruszenie, w wyniku czego otrzymuje się ziarna krępe o ostrych krawędziach i szorstkich powierzchniach, co zapewnia dobrą przyczepność zaczynu do ziarn kruszywa. Kruszywo takie jest granulowane, a poszczególne ziarna w zależności od wielkości są grysikiem (drobne) lub grysem. Kruszywo kamienne łamane z odłamków skalnych jednokrotnie kruszone nosi nazwę tłucznia zwykłego lub klińca i nie jest stosowane do betonów zwykłych.

Kruszywa przydatne do betonu

Do przesiewu kruszywa drobnego używa się sit o otworach kwadratowych, lecz frakcje kruszywa dla celów handlowych podaje się jak dla sit otworach okrągłych, tj. o 25% większe (z zaokrągleniem w górę). Podział na frakcje i grupy frakcji łamanego kruszywa kamiennego ze skał magmowych, metamorficznych i osadowych (opinie o programie).

Kruszywa przydatne do betonu zwykłego powinny być:

  1. czyste, czyli wolne od zanieczyszczeń organicznych, gliny i innych pyłów mineralnych oraz szkodliwych domieszek chemicznych, jak siarczany
  2. aktywna wolna krzemionka, a w wapieniach jednocześnie dolomit i substancje ilaste (segregator aktów prawnych).

Właściwości niektórych skał używanych do produkcji kruszyw łamanych lub służących jako materiał wyjściowy do powstania kruszyw naturalnych, tj. rozdrobnionych przez czynniki atmosferyczne, podano w tabl. 2-13. Podane wartości są przeciętnymi lub średnimi. Dość duże różnice wytrzymałości, nasiąkliwości i innych cech tej samej skały wynikają z różnic w budowie i stanie zachowania poszczególnych rodzajów skał. Przytoczone dane należy traktować wyłącznie informacyjnie, a szczegółowe cechy danej skały otrzymuje się na podstawie badań laboratoryjnych. Najbardziej istotny jest ostatni wiersz tablicy, stwierdzający przydatność danej skały jako materiału do produkcji kruszywa budowlanego.

Spośród szkodliwych składników mineralnych w kruszywie szczególnie ważny jest łyszczyk, przy nadmiernej zawartości ograniczający przyczepność zaczynu do kruszywa i zwiększający jego nasiąkliwość. Nietrwałe na powietrzu są nefelin, oliwin i piryt (ten ostatni wykazuje nadmierne pęcznienie). Ze względu na powstające reakcje chemiczne na styku między kruszywem a zaczynem cementowym korzystne są kruszywa wapienne. Charakteryzują się one lepszą przyczepnością między stwardniałym zaczynem cementowym a ziarnami kruszywa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 8 Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 9 Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 10
Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 11
Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 12 Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 13 Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 14
Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zniszczenie gruntu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami