Blog

Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 2
23.01.2020

Woda z hydroforu

W artykule znajdziesz:

Woda z hydroforu

Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 3
Woda z hydroforu

Woda z hydroforu pod ciśnieniem sprężonego powietrza przechodzi do wszystkich miejsc rozbioru, nie wyłączając najdalej i najwyżej położonych punktów (program uprawnienia budowlane na komputer).

W czasie rozbioru wody powietrze w hydroforze rozpręża się, a ciśnienie w sieci stopniowo zmniejsza się do pewnej dolnej granicy, po osiągnięciu której znów zaczyna pracować pompa, a tłocząc wodę do hydroforu ponownie podnosi ciśnienie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W urządzeniach hydroforowych włączanie i wyłączanie pompy odbywa się automatycznie przez tzw. wyłączniki ciśnieniowe, których działanie polega na wyłączaniu (przy ciśnieniu najwyższym) i włączeniu (przy ciśnieniu najniższym) dopływu prądu do silnika elektrycznego sprzężonego z pompą.
Do uzupełnienia powietrza znajdującego się w hydroforze służy sprężarka (pompka powietrzna), która tłoczy powietrze do górnej części hydroforu. Połączenie hydroforu z pompą i z przewodem rozprowadzającym wodę po budynku znajduje się w części dolnej zbiornika hydroforowego, tj. w części zapełnionej wodą (uprawnienia budowlane).

Wodomierze. W celu pomiaru ilości zużytej przez mieszkańców nieruchomości wody na każdym połączeniu domowej instalacji wodociągowej z wodociągiem miejskim powinien być zainstalowany wodomierz.
Należy zwrócić uwagę, iż wodomierz stanowi własność dostawcy wody (miasta, osiedla) i dlatego ustawianie wodomierzy, łączenie ich z instalacją domową, odłączanie od tej instalacji i wszelkie ich naprawy należą do tegoż dostawcy (władze miejskie, osiedlowe).
W przypadku gdy budynek jest usytuowany na linii zabudowy, wówczas wodomierz ustawia się w piwnicy (program egzamin ustny). Gdy budynek jest w głębi nieruchomości (odsunięty od linii zabudowy), wówczas wodomierz umieszcza się zwykle w specjalnej studzience w odległości 1,20 m od ulicy (od linii regulacyjnej).

Wymiary studzienek wodomierzowych ustala dostawca wody.
Nieruchomości znajdujące się w osiedlach, w których nie ma wodociągów komunalnych, należy - zgodnie z obowiązującymi przepisami - zaopatrzyć w wodę do picia i celów gospodarczych z własnych źródeł ujęcia wody. Źródłem ujęcia wody mogą być wody gruntowe, jeziora i rzeki (opinie o programie).
W skład urządzeń wodociągu miejscowego (lokalnego) wchodzą:
a) urządzenia ujęcia wody,
b) przewody ssawne i tłoczne od źródła ujęcia wody do budynku,
c) urządzenia pompowe,
d) zbiorniki,
e) instalacja wodociągowa domowa.

Studnie kopane i wiercone. Źródłem ujęcia wody w wodociągu lokalnym przeważnie są studnie kopane lub wiercone. Ujęcie wody. z rzek i jezior ma bardzo rzadkie zastosowanie.
Studnie kopane wykonuje się najczęściej z gotowych kręgów betonowych o średnicy ok. 1 m opuszczanych pod działaniem ich własnego ciężaru w miarę wydobywania ziemi ze środka kręgów. Stosuje się je zazwyczaj w osiedlach wiejskich.
Studnie kopane ze względu na trudności ich wykonania mają zazwyczaj niewielkie głębokości, sięgające kilku, najwyżej kilkunastu metrów.
Głębokości takie, mimo odpowiedniego wyboru miejsca na studnię i należytego zabezpieczenia terenu wokół studni, nie chronią wody od przedostawania się do niej z zewnątrz różnych zanieczyszczeń łącznie z bakteriami chorobotwórczymi.

Wodociąg miejscowy

Szerokie zastosowanie w wodociągu miejscowym mają studnie wiercone.
Studnie tego typu są wykonywane z rur stalowych metodą wierceń, głębokość ich sięga kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów (segregator aktów prawnych).
Starannie wykonana studnia wiercona, sięgająca głęboko położonych warstw wodonośnych, daje czystą wodę wolną od bakterii; może ona jednak zawierać różnego rodzaju rozpuszczone sole, które wpływają na jej smak i twardość.
W zależności od ilości i rodzaju rozpuszczalnych soli (soli żelaza, manganu itp.) może stać się konieczne dodatkowe oczyszczanie jej, np. odżelazianie.

Pompy wodociągowe są bardzo ważnym elementem w wodociągu miejscowym. Są one również wykorzystywane przy instalacjach wodociągowych dołączanych do wodociągu miejskiego, np. w przypadku konieczności zwiększenia ciśnienia wodociągowego.
Zadaniem pomp w urządzeniach wodociągowych domowych jest ssanie wody ze studni lub innego źródła ujęcia i podnoszenie (tłoczenie) wody na potrzebną wysokość do zbiornika (na poddaszu) lub do hydroforu.
Najczęściej używanymi typami pomp są pompy tłokowe, skrzydełkowe oraz pompy odśrodkowe i głębinowe.

Pompy jedno- lub dwutłokowe oraz skrzydełkowe są uruchamiane ręcznie, używa się je przy małym zapotrzebowaniu wody do napełniania niewielkich zbiorników na poddaszu w małych domkach, niekiedy do polewania ogrodów. Pompa jednotłokowa przy ruchu tłoka do góry zasysa wodę do cylindra przez zawór ssawny 4. Przy ruchu tłoka w dół woda z cylindra przedostaje się ponad tłok przez zawór tłoczny 6, znajdujący się w tłoku, przy dalszym ruchu tłoka do góry pompa tłoczy wodę znajdującą się nad tłokiem (zawór tłoczny zamknięty) i zasysa jednocześnie wodę do cylindra (zawór ssawny otwarty).
Zasada działania pomp skrzydełkowych jest podobna do działania pomp tłokowych, z tym że zamiast tłoka, którego ruchy odbywają się w kierunku pionowym w dół i w górę, w pompie skrzydełkowej odbywa się ruch wahadłowy skrzydełek^ do których są umocowane klapy tłoczne (promocja 3 w 1).

Pompy dwutłokowe i skrzydełkowe mogą zasysać wodę najwyżej z głębokości 6-7 m i tłoczyć na wysokość 20-30 m. Wydajność tych pomp jest zależna od średnicy cylindra, średnicy rury ssawnej i tłocznej oraz wysokości tłoczenia i waha się w granicach od 20 do 100 1/min. Dla wodociągów o większej wydajności i wymaganym większym ciśnieniu używa się pomp odśrodkowych o napędzie elektrycznym.
Działanie takich pomp polega na tym, że podczas obracania się wirnika woda wypełniająca kanały między łopatkami wirnika pod działaniem siły odśrodkowej - z dużą prędkością przechodzi do komory spiralnej pompy, a następnie do przewodu tłocznego. Należy przy tym zaznaczyć, że w środkowej części pompy, tj. przed wlotem wody do wirnika, wytwarza się przestrzeń z rozrzedzonym powietrzem, wskutek czego woda pod działaniem ciśnienia atmosferycznego przechodzi ze źródła ujęcia do przewodu ssawnego pompy.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 8 Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 9 Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 10
Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 11
Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 12 Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 13 Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 14
Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nieregularny układ słojów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami