Blog

24.02.2020

Praca dźwignika uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Praca dźwignika uprawnienia budowlane

Praca dźwignika uprawnienia budowlane

W czasie pracy dźwignika podkłada się pod wypychaną do góry jego obudowę, symetrycznie z obu stron tłoka, odcinki blach lub płaskowników w celu zabezpieczenia konstrukcji przed nagłym osiadaniem w przypadku awarii dźwignika i wypłynięcia cieczy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po całkowitym wypchnięciu do góry obudowy dźwignika usuwa się podkładki z blachy, umieszczając w tych miejscach odcinki ze starych szyn kolejowych spiętych śrubami w pakiety. Gdy tłok wciągnięty został do jego obudowy, wkłada się pod niego dodatkowy pakiet jako podporę tłoka i rozpoczyna się następną fazę podnoszenia konstrukcji przebiegającą w analogiczny sposób jak poprzednia. Przy drugim skoku tłoka pakiety z szyn układa się prostopadle do poprzednich i w taki sam sposób postępuje się aż do zakończenia podnoszenia konstrukcji. Kolejność operacji przy podnoszeniu konstrukcji, przy czym kolejność pozycji dźwignika przy pierwszym skoku tłoka oznaczono cyframi I-V, a przy drugim skoku - cyframi VI-VIII (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W momencie zakończenia podnoszenia konstrukcji dźwigniki znajdują się w pozycji oznaczonej cyfrą IX i opierają się na klatce z szyn. Po zakończeniu podnoszenia wykonuje się wzmocnienie podniesionego elementu lub też podmurowuje się go bądź wykonuje jego podparcie w inny, przewidziany w dokumentacji sposób, a klatki z szyn rozbiera się. Sposób postępowania przy podnoszeniu poszczególnych elementów czy też części budynku jest ściśle związany z celem i zakresem pracy. Przykładowo przy podnoszeniu do pierwotnego poziomu ugiętych belek drewnianego stropu w celu ich wzmocnienia przez nadbitki, po podstemplowaniu stropu, na którym będą ustawione dźwigniki, ustawia się na nich drewniane słupki i podnosi belki, najczęściej przy jednym lub nawet części skoku tłoka dźwignika (uprawnienia budowlane).

Mimo stosunkowo dobrego rozeznania błędów popełnionych przy realizacji budynków metodami uprzemysłowionymi oraz zebrania obszernych materiałów dotyczących usterek i uszkodzeń, jakie występują w tych budynkach, należy się liczyć, że przy remontach tych budynków wystąpi wiele problemów wymagających każdorazowo indywidualnego rozwiązania. Wiele, nawet podobnych w objawach uszkodzeń jest spowodowanych różnymi przyczynami wynikającymi ze znacznego zróżnicowania rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych i technologicznych, jakie występują w poszczególnych systemach budownictwa wielkopłytowego, oraz ze zmian wprowadzanych już w czasie realizacji budynków (program egzamin ustny).

Budownictwo tradycyjne

Sposób zatem usuwania uszkodzeń może być bardzo różny i może nawet znacznie odbiegać od sposobów ogólnie stosowanych. Z tych też względów nie można na razie podać ściśle określonych sposobów usuwania wszystkich możliwych rodzajów uszkodzeń, jakie mogą wystąpić w budynkach zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi. Ogólne zasady postępowania nie będą się różnić od zasad i metod, jakie są stosowane przy usuwaniu wielu typowych uszkodzeń i usterek, w pewnych natomiast przypadkach szczegółowe rozwiązania będą musiały być dostosowane każdorazowo do konkretnego przypadku (opinie o programie).

Szereg robót związanych z remontem i wzmacnianiem konstrukcji budynków wzniesionych metodami uprzemysłowionymi będzie bardzo zbliżonych, a w niektórych przypadkach nawet identycznych, do robót związanych z usuwaniem uszkodzeń występujących w budownictwie tradycyjnym. Dotyczy to wzmacniania gruntu pod budynkami, wzmacniania fundamentów, naprawy izolacji przeciwwilgociowych, osuszania budynków, ochrony budynków przed wpływem drgań i wstrząsów oraz szeregu prac związanych z naprawą elementów wykończenia budynków (segregator aktów prawnych).

Metody wzmacniania i osuszania gruntów pod budynkami zrealizowanymi metodami uprzemysłowionymi w niczym nie odbiegają od metod stosowanych przy wykonywaniu tego rodzaju prac w budownictwie tradycyjnym. W budownictwie uprzemysłowionym nie występują fundamenty wykonywane z cegły czy też kamienia, a z zasady są stosowane fundamenty betonowe, przeważnie zbrojone konstrukcyjnie oraz w znacznej liczbie przypadków fundamenty żelbetowe.

Przy ścianach piwnic wykonywanych w sposób monolityczny czy też z prefabrykatów żelbetowych lub betonowych często zbrojonych konstrukcyjnie tworzą one wraz z ławami fundamentowymi i żelbetowymi wieńcami stropów nad piwnicą konstrukcję stosunkowo sztywną typu belka-ściana. Toteż na ogół rysy i spękania w ścianach monolitycznych piwnic czy też w pionowych spoinach między prefabrykatami ściennymi są oznaką znacznych odkształceń podłoża pod ławami lub ich poważnego przeciążenia (promocja 3 w 1).

Tego rodzaju odkształcenia w części podziemnej budynków montowanych z prefabrykatów mogą powodować bardzo poważne uszkodzenia połączeń w węzłach, zarówno elementów wielkoblokowych, jak i wielkopłytowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami