Blog
Wodomierz upustowy
W artykule znajdziesz:
Wodomierz upustowy - przyrząd złożony ze zwężki (kryzy, dyszy lub zwężki Venturiego) i przewodu upustowego, w który wbudowany jest wodomierz silnikowy wodomierz wirnikowy - wodomierz silnikowy, którego organem pomiarowym jest wirnik obracający się pod działaniem naporu hydrodynamicznego cieczy przepływającej przez jego wnętrze wodomierz wyporowy - wodomierz komorowy wodomierz zamknięty - wodomierz, którego konstrukcja jest przystosowana do pomiaru objętości wody przepływającej pod ciśnieniem w przewodach zamkniętych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wodomierz zwężkowy - przyrząd złożony ze zwężki powodującej spadek ciśnienia i przyrządu całkującego wartości objętości przepływającej przezeń cieczy wodomiotacz -hydromonitor wodonośce - utwory skalne zdolne do gromadzenia w sobie wody wolnej (w porach, szczelinach, kawernach) oraz do jej przewodzenia i oddawania wodoodporny - odporny na szkodliwe działanie wody wodopój - miejsce ze specjalnymi urządzeniami służącymi do pojenia zwierząt gospodarskich wodorek glinu - glinowodór wodorki - dwuskładnikowe połączenia wodoru z innymi pierwiastkami, zwykle metalicznymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wodorofluorek anionowy, NH4HF2 - białe ciało stałe o lekko kwaśnym zapachu, otrzymywane przez działanie amoniakiem na fluorowodór; stosowany do trawienia szklą, impregnacji drewna, w przemyśle fermentacyjnym do dezynfekcji, do usuwania kamienia kotłowego i in. wodorokwasy, hydrokwasy, kwasy wodorowe, kwasy beztlenowe - kwasy nie zawierające w swym składzie tlenu, tj. związki niektórych silnie elektroujemnych pierwiastków lub rodników z wodorem zdolnym do odszczepienia się w postaci protonu; do w. należą kwasy halogenowodorowe, np. kwas solny oraz kwas siarkowodorowy, kwas tellurowodorowy itd. wodorosole - sole kwaśne (uprawnienia budowlane).
Wodorotlenek glinowy
Wodorotlenek glinowy, Al(OH)3 - bezpostaciowy biały proszek lub białe kryształy bez smaku i zapachu, nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w kwasach i alkoholach; stosowany w hutnictwie do produkcji tlenku glinowego, jako środek odbarwiający w przemyśle tłuszczowym i naftowym, w przemyśle papierniczym, w przemyśle chemicznym, kosmetycznym wodorotlenek potasowy, potaż kaustyczny, potaż żrący, KOH - bezbarwna, silnie higroskopijna substancja stała, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i eterze; jest silną zasadą, roztwory wodne w.p. noszą nazwę ługu potasowego; w.p. stosowany jest do wyrobu mydła, jako środek suszący, bielący i jako odczynnik laboratoryjny (program egzamin ustny).
Wodorotlenek sodowy, soda kaustyczna, soda żrąca, NaOH - biała, silnie higroskopijna substancja stała, rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i glicerynie; jest silną zasadą, pochłania wilgoć i dwutlenek węgla z powietrza; roztwory wodne w.s. noszą nazwę ługu sodowego; w.s. jest stosowany do wyrobu mydła, do rafinacji ropy naftowej, do produkcji celulozy, barwników, detergentów, w przemyśle włókienniczym itd. wodorotlenek wapniowy, wapno gaszone, Ca(OH)2 - biały proszek trudno rozpuszczalny w wodzie; roztwór wodny w.w. nazywa się wodą wapienną; jest mocną zasadą; stosowany do wyrobu zaprawy murarskiej, w przemyśle garbarskim, cukrownictwie, do zmiękczania wody (opinie o programie).
Wodorotlenki - związki powstające w wyniku działania wody na metale alkaliczne i metale ziem alkalicznych, tlenki metali oraz w wyniku działania roztworu innej zasady, np. NaOH na roztwory soli złożone z metalu (rzadziej odpowiedniego rodnika, np. NH4, SbO) i rodników wodorotlenowych OH wodorowęglan - węglany wodorowęglan sodowy, węglan sodowy kwaśny, soda oczyszczona, bikarbonat, NaHCOj - białe ciało krystaliczne, rozpuszczalne w wodzie; w.s. stosuje się jako proszek do pieczenia, do wyrobu napojów, w medycynie, analizie chemicznej i w gaśnicach pianowych (segregator aktów prawnych).
Wodorowinian potasowy, winian potasowy kwaśny, KHC4H406 - bezbarwna krystaliczna substancja stała o przyjemnym kwaskowym smaku; trudno rozpuszczalna w wodzie, nierozpuszczalna w alkoholu, rozpuszczalna w rozcieńczonych kwasach mineralnych i alkaliach; w.p. stosowany jest do produkcji czystego kwasu winowego i jego soli, do wybielania pożółkłego srebra, do srebrzenia na zimno, do cynowania mosiądzu, jako składnik proszków do pieczenia i kąpieli galwanicznych oraz jako bejca w farbiarniach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32