Blog
Wody artezyjskie
W artykule znajdziesz:
Wody artezyjskie
W Poznaniu wody artezyjskie trzeciorzędu dają samowypływ na wysokość ok. 1 m nad terenem, we Wronkach wody te dają samowypływ ok. 12 m nad terenem (program uprawnienia budowlane na komputer). Wody artezyjskie niecki poznańskiej są na ogół bardzo miękkie (w Poznaniu 3°n) i słabo żelaziste. Poza tym wody te zawierają zwykle dość duże ilości substancji organicznych (z piasków lignitowych) i pewną zawartość wolnego dwu tlenku węgla (C02), co może spowodować rdzewienie rur. Jakość wody pod względem higienicznym jest dość dobra. Wody z trzeciorzędu - na skutek czerpania ich z większej głębokości niż wody czwartorzędu - mają temperaturę wyższą od wód z czwartorzędu; np. w Warszawie przy głębokości czerpania ok. 220 m mają temperaturę ok. + 14,5°C; w Poznaniu przy głębokości czerpania ok. 120 m - temperaturę ok. + 12,5°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wody z triasu, występujące na Śląsku i w zachodniej części woj. krakowskiego, są dość miękkie (około 10°n) i średnio żelaziste.
Przy czerpaniu wody z wodociągu miejskiego otrzymuje się wodę w zasadzie spełniającą warunki higieniczne (woda nadająca się do picia, o ilości bakterii okrężnicy najwyżej 1 na 50 cm3 wody) oraz nie nadmiernie żelazistą (ilość żelaza Fe poniżej 0,3 mg na 1 litr wody). Natomiast woda z wodociągów miejskich dla wiciu zastosowań przemysłowych może mieć zbyt dużą twardość. W związku z tym w szeregu przemysłów (zasilanie kotłów w elektrowniach i elektrociepłowniach, przemysł farbiarski, pralnie usługowe, różne przemysły chemiczne itp.) wodę miejską, kierowaną do produkcji, oczyszcza się ze związków wapnia i magnezu przez zmiękczanie (uprawnienia budowlane). Często stosowanym urządzeniem do zmiękczania jest filtr kationitowy inaczej zwany permutytowym. Perinutyty sodowe są to związki sodu z krzemianami glinowo- potasowymi.
Reakcja chemiczna, która odbywa się w filtrze kationitowym, przedstawia się następująco: kwaśny węglan wapnia rozpuszczony w wodzie [Ca(HC03)2] -fi permutyt sodowy. Na (Per.)] kwaśny węglan sodowy rozpuszczony w wodzie [Na2(HC03)2] fi permutyt wapniowy [Ca (Per.)2j. Permutyt do filtrów stosujemy w postaci zielonego piasku o średnicy ziaren od 0,5 do 2 mm (program egzamin ustny).
Prędkość filtrowania wody
Po pewnym czasie działania filtru kationitowego wapień (Ca) z wody zmiękczającej zastąpi w całości sód (Na) zawarty w grysie permutytowym i filtr przestaje być skuteczny; wówczas filtr ten można regenerować przepuszczając przez niego wodę z solą kuchenną (NaCl) (opinie o programie).
Przy regeneracji otrzymujemy następującą reakcję chemiczną: Ca(Per)2 -fi 2 NaCl = CaCl2 (chlorek wapnia) -fi 2Na (Per). W rezultacie otrzymujemy ponownie permutyt sodowy [Na (Per.)] zdolny do dalszej pracy przy zmiękczaniu wody. Przed wprowadzeniem wody na filtr kationitowy należy wodę pozbawić dwutlenku węgla (C02), który działa szkodliwie na permutyt wypierając z niego części sodu. Dla usunięcia nadmiaru dwutlenku węgla (C02) w urządzeniu do zmiękczania wody stosuje się na początku filtr z grysu marmurowego, z którym to grysem dwutlenek węgla łączy się zwiększając nieco początkową twardość wody. Filtr kationitowy konstruuje się w zamkniętym zbiorniku stalowym (segregator aktów prawnych).
Prędkość filtrowania wody w filtrze kationitowym wynosi od 5 do 18 m3 wody na godzinę, co daje od 100 do 400 m3 wody na dobę na 1 m2 powierzchni złoża w zbiorniku (to jest na ok. 1 m2 przekroju zbiornika). Średnio można przyjąć ok. 10 m3 wody na godzinę na 1 m2 przekroju zbiornika (przy twardości wody ok. 15°n przy grubości warstwy filtracyjnej ok. 0,6 m). Przykładowo przy zbiorniku o średnicy D = 1,5 m,1,7 m2, wydajność tego zbiornika wyniesie ok. 17 m3 wody na godzinę, tj. około 400 m3 na dobę. Szybkość przepływu wody przez zbiornik zależy przede wszystkim od twardości wody i następnie od wysokości warstwy filtracyjnej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32