Blog

Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 2
02.11.2020

Zakotwienia hakowe

W artykule znajdziesz:

Zakotwienia hakowe

Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 3
Zakotwienia hakowe

Rezultat dotychczasowych doświadczeń dowodzi skuteczności działania uzbrojenia, przy czym ze wzrostem procentu uzbrojenia wzrasta jego odciążający wpływ na rozkład naprężeń (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyniki najnowszych badań, świadczące o niedocenianiu efektu koncentracji naprężeń, nakazują szczególną ostrożność w projektowaniu strefy zakotwienia. Jakkolwiek doświadczenia te nie zostały jeszcze ukończone (obecnie uznana została potrzeba ich dalszego rozwinięcia), to jednak wniosły one wiele cennego materiału, który - mogło by się wydawać - powinien być już aktualnie wzięty pod uwagę przy projektowaniu.

Z drugiej strony nie wolno nam pominąć faktu, że oprócz rozbieżności między teorią i doświadczeniem, stwierdzamy również brak zgodności między wynikami eksperymentalnymi poszczególnych ośrodków badawczych. Należy się spodziewać, że analiza wyników dalszych badań eksperymentalnych przyczyni się do pełniejszego wyświetlenia przyczyn rozbieżności, panujących do tej pory w rozpatrywanym zagadnieniu, i w ten sposób pozwoli wyłonić racjonalną metodę projektowania strefy zakotwienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oprócz zakotwień na’ czołowej płaszczyźnie belki stosuje się również zabetonowane w niej zakotwienia hakowe uzwojone spiralnie. Przeniesienie siły sprężającej na beton następuje tu w strefie uzwojenia. Podobnie jak pod płytami kotwiącymi można sobie i tu uzmysłowić przepływ sił wachlarzowato promieniujący, a w konsekwencji powstanie poprzecznych naprężeń ściskających i rozciągających.

Rozkład i wielkość tych naprężeń zależy od stosunku powierzchni zakotwienia do całkowitej powierzchni przekroju prostopadłościanu. Długość rozkładu siły sprężającej przyjmuje Leonhardt [18] 2a’ = = 1,2 • 2r (2r - średnica uzwojenia), wychodząc z założenia, że część siły promieniuje już w obrębie długości uzwojenia. Z tego powodu można początek strefy zaburzenia przyjąć też w obrębie uzwojenia, w odległości 0,4 w od jego końca (uprawnienia budowlane).

Strefa zakotwienia w strunobetonie

Przy zakotwieniu mechanicznym siły ściskające występują w pełnej wielkości już na samym czole belki i rozłożone są na określonej powierzchni czoła, natomiast w zakotwieniu przez przyczepność siły te, ze względu na małe wymiary poprzeczne struny, działają w sposób skupiony, a wprowadzenie sił następuje stopniowo na długości zakotwienia.
Efekt koncentracji zależy, podobnie jak w kablobetonie, od rozmieszczenia sił w obrębie przekroju (program egzamin ustny).

Przy rozmieszczeniu dostosowanym do liniowego rozkładu naprężeń powstaną rozciągania (w płaszczyznach prostopadłych do strun) tylko wskutek nieciągłości ich ucisku. Rozciągania te występują w strefie wgłębnej, oddalonej od czoła, oraz w strefie przyczołowej. Maksymalne wartości naprężeń powstają w płaszczyznach osi strun (strefa wgłębna) i między strunami (strefa przyczołowa) (opinie o programie).
W przypadku gdy rozmieszczenie strun nie odpowiada liniowemu rozkładowi naprężeń, a więc gdy zgrupowano struny wiązkami, oprócz rozciągania między strunami występują ponadto rozciągania międzygrupowe, tzw. rozciągania „ogólnej równowagi”.

Poza tym występuje tu jeszcze rozciąganie z powodu zgrubienia strun od efektu Poissona. Chcąc obliczyć naprężenia rozszczepiające między strunami uważamy - analogicznie jak w elementach sprężanych na zasadzie zakotwienia mechanicznego - że każda z sił działa w środku oddzielnego przedziału o wymiarach c i c, równych pionowemu i poziomemu odstępowi strun. Rozkład naprężeń ay przyjmujemy i tu za równomiernie rozdzielony wzdłuż szerokości (osi z), zaś wzdłuż osi belki (osi x) rozkład ten zależny jest od długości zakotwienia i od zmiany sił przyczepności (segregator aktów prawnych).

Zastępując rozkład tych sił, wyrażający się zależnością wykładniczą, przybliżonym rozkładem liniowym, można wykazać [13J, że mając w przypadku stosowania strun gładkich długość zakotwienia lp > 2c, liczbowe wartości naprężeń rozszczepiających są rzędu 1 kG/cm2, a więc nie mają one większego znaczenia. Naprężenia rozciągające w strefie przyczołowej nie przekraczają nigdy wartości, którą przenieść może bezpiecznie sam beton (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 8 Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 9 Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 10
Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 11
Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 12 Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 13 Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 14
Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak można zalegalizować budowę zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami