Blog

13.07.2020

Wody zawierające sole

W artykule znajdziesz:

Wody zawierające sole

Wody zawierające sole

Wody zawierające sole o dużej zawartości wody związanej działają szkodliwie na beton. Następuje to w wyniku ługowania i odwapniania betonu, bądź też przez ciśnienie krystalizacyjne soli działających rozsadzająco na beton (w warunkach środowiska na przemian mokrego i suchego) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odwapnienie betonu powodują tylko sole rozpuszczalne. Najczęściej tworzy się sól Candlota, sole magnezowe, sole amonowe. Na przykład pod wpływem wodorotlenku wapniowego Ca(OH)2 zawartego w cemencie sole amonowe rozpadają się na amoniak i resztę kwasową, w rezultacie czego następuje zakwaszenie wody i w następstwie wyługowanie rozpuszczalnych soli wapnia.
Dla oceny agresywności środowiska należy przeprowadzić badanie wód. Przy tym należy brać pod uwagę, czy jest to woda stojąca, czy też będąca w ruchu, czy wywiera parcie hydrostatyczne na konstrukcję betonową, jaka jest zawartość wapnia w betonie i jaki jest stopień szczelności betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wody płynące są bardziej szkodliwe od stojących, gdyż w płynących składniki korodujące stale się odnawiają.

Konstrukcje betonowe znajdujące się w obrębie zmiennych poziomów zwierciadła wody są bardziej narażone na działanie agresywne wód niż konstrukcje stale znajdujące się pod wodą. Poza tym beton stwardniały jest bardziej odporny na agresywne działanie wody niż świeży.
Wpływ tłuszczów i olejów na beton zależy od ich właściwości. Tłuszcze i oleje mineralne (jak oleje smarne i materiały pędne) dobrze oczyszczone w zasadzie są substancjami nie reagującymi ze spoiwem betonów, ale wnikając w pory betonu i stopniowo je wypełniając hamują proces twardnienia betonu, co osłabia jego strukturę. Tłuszcze zwierzęce i roślinne oraz oleje mineralne zawierają kwasy tłuszczowe i estry, które odwapniają beton, a więc działają na nie korodująco.

Niszczenie elementów betonowych, jak przewody kanalizacyjne, koryta ściekowe, zbiorniki itd. następuje albo w wyniku działania wód ściekowych o podwyższonej temperaturze, albo na skutek fermentacji i gnicia ścieków (uprawnienia budowlane).
Ścieki bytowo-gospodarcze w stanie naturalnym, o ile nie są zmieszane z kwaśnymi ściekami fabrycznymi, nie korodują betonów, jednakże w przypadku ścieków chlorowanych nawet przy dużym rozcieńczeniu chloru działają na beton niszcząco.

Ścieki fabryczne

Ścieki fabryczne, nawet zobojętnione, mają zmniejszoną kwasowość tych wód, niemniej jednak działają agresywnie na beton. Ścieki z mleczarni i serowni łatwo ulegają fermentacji i gniciu. Powstający kwas mlekowy jest niebezpieczny dla betonów (program egzamin ustny).
Ścieki z fabryk konserw i przetworów owocowych zawierają głównie kwas octowy, mlekowy i winny, a nawet często cukry. Agresywność ich jest większa w stosunku do betonów świeżych niż do starych.
Ścieki browarniane są w zasadzie alkaliczne (pH nie niżej niż 5,1; średnio 7,3 do 9) i nie są niebezpieczne dla betonów, jeśli nie zachodzą w nich procesy gnilne.
Ścieki gorzelni itp. zakładów przemysłowych <są kwaśne (pH = 3,9-5,0), a więc są agresywne (opinie o programie).
Ścieki z rzeźni i zakładów przetwórczych mięsa nie są na ogół chlorowane i nie zawierają dużych dawek koagulantów siarczanowych, zatem nie działają szkodliwie na beton. Ścieki z garbarni są natomiast bardzo szkodliwe dla betonów.

Budowle betonowe zagłębione w ziemi mogą być narażone na korozję, gdy nawodniony grunt jest agresywny, tj. kwaśny (grunty kwaśne o kwasowości pH poniżej 6 uważane są za agresywne).
Korozja biologiczna betonu powstaje w obecności siarkowodoru w środowisku (segregator aktów prawnych). Do korozji biologicznej zalicza się także działanie na beton grzybków i korzeni roślin.
Agresywne działanie na wilgotny beton mają prądy elektryczne, szczególnie błądzące, spotęgowane przez rozpuszczone sole. Te okoliczności mogą spowodować korozję stali i miejscowe rysowanie się konstrukcji.

Wszystkie chlorki ulegające hydrolizie działają ługująco na beton. Należy tu wymienić chlorek amonowy (salmiak), chlorek magnezowy, chlorek potasowy i sodowy (działają korodująco tylko na stal), chlorek wapniowy (agresywny tylko w stężonych roztworach) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami