Blog

15.03.2021

Wolna wymiana wody

W artykule znajdziesz:

Wolna wymiana wody

Wolna wymiana wody

Doświadczenia wykazały, że zjawiska skurczu i pęcznienia są wynikiem wolnej wymiany wody zawartej w betonie z otaczającą atmosferą. Aby ustalić wpływ tych zjawisk, wykonano badania na próbkach izolowanych folią gumową grubości 1,5 mm w celu uniemożliwienia parowania wody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po 14 dniach poddano próbki ściskaniu w urządzeniu dźwigniowo-sprężynowym. Wykresy odkształceń izolowanych i nieizolowanych próbek walcowych 0 8 cm i wysokości 25 cm z betonu bazaltowego o wytrzymałości na ściskanie po 28 dniach Rc = 300 kG/cm2 i wytrzymałości na rozciąganie Rr = 25 kG/cm2. Beton od chwili zarobienia i początku procesu wiązania podlega stałym przemianom. Cementowe lepiszcze hydrauliczne, od którego zależy wiele własności technicznych betonu, w okresie hydratacji podlega stałej ewolucji chemicznej oraz przemianom fizycznym w czasie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Doświadczalnie stwierdzono, że beton poddany obciążeniu w pierwszym okresie czasu podlega odkształceniom sprężystym i plastycznym. Pierwsze takie spostrzeżenia dokonał Woolson już w 1905 r. Po odciążeniu część odkształceń zanika (odwracalne), część natomiast pozostaje jako trwałe. Zależnie od wilgotności i temperatury otoczenia, które można ściśle określić, występuje równocześnie zjawisko skurczu betonu. Istnieje bowiem stała dążność do zachowania równowagi między ilością wody zawartej w betonie, a wilgocią otoczenia (uprawnienia budowlane).
Odkształcenia betonu pod działaniem wzrastającego obciążenia w czasie.

Jeżeli próbkę poddaną ściskaniu do granicy oznaczonej na wykresie punktem A odciąży się, wówczas pozostanie odkształcenie o wielkości Aj • Jednak po pewnym czasie odkształcenie to zmniejszy się do wartości Ai’. Wielkość Aj-A[ nazywana jest odkształceniem odwracalnym, zaś A1-A'[ opóźnionym odkształceniem odwracalnym.
Poddając próbkę betonu wielokrotnym obciążeniom i tylko częściowym odciążeniom otrzyma się wykres odkształceń (program egzamin ustny).

Sprężystość betonu

Styczna do ostatniej krzywej odciążenia A A’ jest równoległa do stycznej E. Taki wykres odkształceń jest tylko wówczas, gdy często zmienne obciążenie statyczne wynosi 0,6 obciążenia niszczącego. Odkształcenie próbki składa się z odkształceń sprężystych i plastycznych. Jeżeli odkształcenie od obciążenia wynosi Ar, a po odciążeniu Au, wówczas odkształcenie sprężyste wynosi Ae = Ar - AR. Krzywe odkształceń sprężystych Ae, plastycznych A# oraz całkowitych (opinie o programie).

Na wykresie widoczny jest moduł sprężystości styczny i sieczny.
Sprężystość betonu nie jest liniowa jak wykazują odkształcenia. Sieczny moduł sprężystości EA= przedstawia prosta OA. Doświadczenia wykazały, ze stosunek - dla obciążeń o wielkości 1/10 siły niszczącej jest stały i wynosi 0,95. Wykres odkształceń próbki betonowej obciążonej długotrwale, odciążonej oraz umieszczonej w wodzie. Jak wynika z wykresu, do odkształceń sprężystych i plastycznych chwilowych dochodzi trwałe odkształcenie plastyczne, tzw. pełzanie (segregator aktów prawnych).

Krzywa pełzania po długim okresie obciążenia zmierza do pewnej wartości granicznej. W okresie tych odkształceń występuje równocześnie zjawisko skurczu betonu. Jeżeli w chwili t’ > t próbki, poddane uprzednio osobnym badaniom pełzania i skurczu, umieszczone zostaną w wodzie, podlegać będą pęcznieniu. Okazuje się przy tym, że próbka, która była obciążona (badanie pełzania), ulega pęcznieniu bardziej niż próbka nie obciążona (badanie skurczu). Widoczne jest to na wykresie.

Badania laboratoryjne prowadzone w wielu krajach obejmowały nie tylko zjawiska pełzania przy ściskaniu, ale również przy rozciąganiu, zginaniu i skręcaniu (promocja 3 w 1). Badany był ponadto wpływ na pełzanie takich czynników jak: wielkość naprężeń, czas obciążenia, wiek betonu, sposób przechowywania próbek, temperatura, skład betonu, objętość kruszywa oraz towarzyszące zjawisko skurczu. 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami