Blog

Surowce wyjściowe zdjęcie nr 2
31.08.2022

Wpływ kulturowy

W artykule znajdziesz:

Surowce wyjściowe zdjęcie nr 3
Wpływ kulturowy

Liczne w przeszłości wspólnoty wyznawców judaizmu w dzisiejszej Europie stanowią zaledwie 0,35% ogółu mieszkańców. Znamienną cechą współczesnych stosunków religijnych na kontynencie europejskim jest również stale rosnąca grupa ludności określającej się jako bezwyznaniowcy lub ateiści (18% ludności Europy - 1999). Za najbardziej zlaicyzowane należy uznać społeczeństwa Holandii i Czech, wśród których odsetek niewierzących wynosi prawie 40% (program uprawnienia budowlane na komputer).

Chrześcijaństwo, które w cesarstwie rzymskim rozprzestrzeniało się już w I wieku n.e. i na przestrzeni dziejów opanowało cały kontynent europejski, wywarło decydujący wpływ na polityczny, społeczny i kulturowy obraz tego regionu świata. W chrystianizacji kontynentu można wyróżnić kilka zasadniczych etapów. Najwcześniej nowa religia dotarła na Półwysep Bałkański, a jednym z pierwszych misjonarzy był tutaj św. Paweł z Tarsu. Ten „Apostoł pogan" podczas swej drugiej podróży misyjnej (ok.50-52) dotarł do wybrzeży Macedonii i prowadził działalność misyjną w Tessalonikach, Atenach, Koryncie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Narastające różnice

Na terenach dzisiejszej Grecji chrześcijaństwo głosił także św. Andrzej Apostoł. Do końca II w. na Bałkanach powstało 20 biskupstw. W poi. I w. chrześcijaństwo dotarło również do Italii. Wkrótce gł. ośrodkiem działalności misyjnej i stolicą chrześcijaństwa stał się Rzym, gdzie w 67 śmierć męczeńską ponieśli św. Piotr i św. Paweł. W II w. gminy chrześcijańskie z pewnością istniały na terenie Galii (najstarsze biskupstwa w Lyonie i Vienne) i Hiszpanii. Istotne znaczenie dla rozwoju chrześcijaństwa miał edykt mediolański wydany w 313 przez cesarza Konstantyna Wielkiego, przyznający chrześcijanom pełną swobodę kultu (uprawnienia budowlane). W 380 cesarz Teodozjusz ogłosił chrześcijaństwo jedyną obowiązującą religią w państwie rzymskim. W IV w. rozpoczęła się chrystianizacja plemion celtyckich i germańskich, w VII w. - słowiańskich, a w X i XI w. - ugrofińskich i bałtyckich.

Od samego początku, ze względu na odmienność polityczną i kulturową wsch. i zach. części cesarstwa rzymskiego, chrześcijaństwo szerzyło się w 2 obrządkach: wschodnim, powstałym w krajach o kulturze helleńskiej, pozostającym pod wpływem Bizancjum, oraz zachodnim, zrodzonym w kręgu kultury romańskiej, z centrum w Rzymie. Za pośrednictwem Kościoła bizantyńskiego chrzest przyjęły m.in.: Bułgaria, Ruś, Serbia, Rumunia. Narastające różnice doprowadziły w I 054 do trwałego rozbicie Kościoła na Kościół zachodni (katolicki), uznający prymat biskupa Rzymu, oraz Kościoły prawosławne, opowiadające się za honorowym przewodnictwem patriarchy Konstantynopola. Kolejna wielka schizma w obrębie Kościoła zachodniego (program egzamin ustny).

Wyznawcy prawosławia stanowią 28,4°. wszystkich chrześcijan w Europie (21,8% ogółu mieszkańców). Dominują gł. w krajach pcl.- wsch. i wsch. Europy. Do państw o najwyższym odsetku ludność i prawosławnej należą: Mołdawia (99%), Grecja (97%), Bułgaria (87%) Rumunia (88%), Białoruś (80%), Jugosławia (65%), Macedonia ((>0%) oraz Ukraina. Większość kościołów prawosławnych to kościół) autokefaliczne (z gr. „samodzielne"), pozostające ze sobą w jedności kanonicznej i sakramentalnej. W Europie funkcjonują autokefaliczne Kościoły prawosławne: Rosji, Serbii, Rumunii Bułgarii, Grecji, Polski i Albanii (opinie o programie).

Z kościołami protestanckimi związanych jest blisko 2t)% chrześcijan, a więc 15,.’5°,. mieszkańców Europy. W grupie tej 4,o % stanowią wyznawcy Kościoła anglikańskiego (segregator aktów prawnych). Najwięcej protestantów rejestruje się w krajach skandynawskich: (88% ludności kraju Finlandii (87%), Islandii (92%), Norwegii (88% Szwecji (88%). Niemcy i Szwajcaria, kraje będące kolebką reformacji, są właściwie dwu wyznaniowe, połowa społeczności wierzącej wyznaje protestantyzm, połowa katolicyzm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Surowce wyjściowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Surowce wyjściowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Surowce wyjściowe zdjęcie nr 8 Surowce wyjściowe zdjęcie nr 9 Surowce wyjściowe zdjęcie nr 10
Surowce wyjściowe zdjęcie nr 11
Surowce wyjściowe zdjęcie nr 12 Surowce wyjściowe zdjęcie nr 13 Surowce wyjściowe zdjęcie nr 14
Surowce wyjściowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Surowce wyjściowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Surowce wyjściowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami