Blog
Rozpoczęcie określonych robót
W artykule znajdziesz:
Wykonanie budowy składa się z wielu różnorodnych procesów roboczych, które następują po sobie w ściśle określonej kolejności, zależnej od konstrukcji obiektu. Tak np. przy budowie domu mieszkalnego wykonanie fundamentów następuje po wykonaniu dołów fundamentowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Do murowania ewentualnie montażu ścian przystępuje się po wykonaniu fundamentów, stropy układa się po wymurowaniu lub zmontowaniu ścian itd. W ten sposób rozpoczęcie jednych określonych robót przy wznoszeniu budynku uzależnione jest od zakończenia innych.
W celu skrócenia cyklu produkcyjnego budowy konieczne jest równoległe prowadzenie różnych rodzajów robót na poszczególnych działkach obiektu: np. jednocześnie ze wznoszeniem murów górnych kondygnacji można wykonać ścianki działowe i roboty instalacyjne na niższych kondygnacjach, a niekiedy i tynki bądź szpachlowanie lub zacieranie powierzchni betonowych na dolnych kondygnacjach budynków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zadaniem organizacji robót przy budowie obiektu jest określenie kolejności wykonywania poszczególnych procesów budowlanych, przy zachowaniu zasady możliwie równomiernej pracy i możliwie pełnego wykorzystania potencjału roboczego, ustalenie najwłaściwszych metod prowadzenia robót, oznaczenie terminów rozpoczęcia i zakończenia różnych rodzajów robót i oddzielnych fragmentów budowli, dokonanie wyboru potrzebnych maszyn i sprzętu oraz środków transportowych, określenie ilości potrzebnej siły roboczej według specjalności w poszczególnych okresach budowy, ustalenie potrzebnej ilości materiałów, prefabrykatów itp.
Nie mniej ważne jest opracowanie planu zagospodarowania placu budowy, obliczenie potrzebnej powierzchni magazynów, placów składowych, pomieszczeń biurowych, specjalnych i innych budynków tymczasowych oraz ustalenie wielkości zaplecza budowy (uprawnienia budowlane).
Dążąc do uprzemysłowienia budownictwa i przeniesienia większości procesów roboczych z placu budowy na zaplecze, należy bardzo wnikliwie i wszechstronnie przemyśleć celowość wybudowania oraz usytuowania i wielkość polowych wytwórni elementów prefabrykowanych (poligonów), centralnej wytwórni betonów i zapraw, zbrojami, ciesielni i in., biorąc pod uwagę zarówno potrzeby budowy, jak i wysokość kosztów (program egzamin ustny).
Zorganizowanie kierownictwa budowy
Jeżeli uwzględnimy ponadto właściwe zorganizowanie kierownictwa budowy, staje się jasne, że skomplikowany proces technologiczny budowy obejmuje powiązane ze sobą problemy organizacyjno-techniczne, które wymagają szczegółowego przeanalizowania i skrupulatnego opracowania przed przystąpieniem do robót (opinie o programie).
Rozwiązanie wszystkich tych zagadnień zawarte jest w dokumentacji organizacji i technologii budowy oraz w projektach organizacji robót. Dokumentacja organizacji i technologii budowy oraz organizacji robót jest uzupełnieniem dokumentacji technicznej inwestycji i tworzy z nią jedną całość. Opracowania z zakresu organizacji i technologii budowy oraz organizacji robót obejmują na etapie założeń techniczno-ekonomicznych - wytyczne realizacji inwestycji (segregator aktów prawnych).
Podstawowe ustalenia określające cel i program przygotowywanej inwestycji oraz inne istotne dane i parametry charakteryzujące wymagania stawiane inwestycji - zawarte są w „założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji”.
Integralną część założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji stanowią dane dotyczące organizacji wykonawstwa (wytyczne realizacji inwestycji), które obejmują między innymi:
- określenie zakresu i czasu wykonania prac przygotowawczych,
- harmonogramy realizacji, etapowania i finansowania inwestycji,
- koncepcję wzajemnych powiązań uczestników procesu inwestycyjnego zapewniających prawidłowy przebieg realizacji inwestycji,
- określenie przewidywanych potrzeb w zakresie materiałów, konstrukcji i urządzeń, co do których wymagane jest zamówienie z wyprzedzeniem,
- wielkości zapotrzebowania i sposobu poboru wody i energii dla budowy oraz dane dotyczące niezbędnych dróg dojazdowych do placu budowy,
- założenia organizacyjne dla inwestycji komunikacyjnych realizowanych przy istniejącym ruchu,
- inne czynniki mające istotny wpływ na cykl budowy, metody wykonywania robót i koszt inwestycji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32