Blog

Współczynnik aktywności zdjęcie nr 2
09.06.2021

Wpływ przeszkód mechanicznych

W artykule znajdziesz:

Wpływ przeszkód mechanicznych

Współczynnik aktywności zdjęcie nr 3
Wpływ przeszkód mechanicznych

Wpływ przeszkód mechanicznych na pęcznienie i kurczenie się drewna. W zastosowaniu praktycznym drewno nie zawsze może pęcznieć swobodnie we wszystkich kierunkach. W konstrukcjach, sprzętach, podłogach i wyrobach drewnianych napotyka ono przeszkody, które albo ograniczają, albo całkowicie hamują pęcznienie w jednym lub więcej kierunkach. Poznanie zjawisk związanych z ograniczeniem pęcznienia ma duże znaczenie dla życia praktycznego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Celem badania przebiegu pęcznienia przy jego częściowym ograniczeniu umieszcza się dokładnie obrobione próbki drewniane między stalowymi płaskownikami ściągniętymi za pomocą śrub. Płaskowniki powinny dokładnie przylegać do badanej próbki; w ten sposób będą one w mechaniczny sposób uniemożliwiały pęcznienie w jednym kierunku, zmuszając drewno do rozwinięcia pęcznienia w drugim kierunku. Płaskowniki nie powinny być dociśnięte i nie powinny przed nawilżeniem wywierać nacisku na suche drewno; nacisk taki przeciwdziałałby rozwojowi zjawiska i zniekształciłby jego przebieg (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zamocowane w zaciskach próbki wstawia się do naczynia z wodą destylowaną o temperaturze 201 C. Zmiany wymiarów drewna pęczniejącego w kierunku równoległym do płaszczyzn płaskowników przenosi się za pośrednictwem metalowej sztabki na mikromierz tarczowy, który pozwala odczytywać je z dokładnością 0,01 mm. Czas trwania doświadczenia uzależniony jest od gatunku i rodzaju drewna oraz od wymiarów próbek. Przy badaniu drewna bielu sosnowego na próbkach
o wymiarach 40 mm w kierunku stycznym, 40 mm w kierunku promieniowym i 20 mm wzdłuż włókien osiągano maksimum spęcznienia próbki w ciągu 24 godzin (uprawnienia budowlane).

Różnice jakie zarysowują się przy swobodnym i przy tłumionym pęcznieniu drewna w kierunku promieniowym i w kierunku stycznym przedstawia wykres, w którym na osi rzędnych naniesiono wyrażone w procentach pęcznienie liniowe, na osi odciętych naniesiono w skali logarytmicznej czas nawilżania drewna (program egzamin ustny). Analiza wykresu wykazuje, że w ciągu pierwszych 25 minut krzywe swobodnego i tłumionego pęcznienia przebiegają mniej więcej zgodnie; z praktycznego punktu widzenia można przyjąć, że odpowiednie odcinki krzywych pokrywają się. Przy dalszym nawilżaniu próbek zarysowują się różnice w pęcznieniu drewna, widoczne zwłaszcza przy pęcznieniu w kierunku promieniowym.

Mechaniczne stłumienie pęcznienia

Mechaniczne stłumienie pęcznienia w kierunku promieniowym powoduje tylko nieznaczne zwiększenie całkowitego pęcznienia drewna w kierunku stycznym (5% swobodnego pęcznienia drewna w kierunku stycznym). Natomiast mechaniczne stłumienie pęcznienia drewna w kierunku stycznym powoduje zwiększenie pęcznienia drewna w kierunku promieniowym o 88% (opinie o programie). Przy stłumieniu pęcznienia w kierunku promieniowym następuje skomprymowanie warstw cienkościennego drewna wczesnego, wskutek czego końcowe zmiany w spęcznieniu stycznym są nieznaczne. Naprzemianległe ułożenie grubościennych stref drewna późnego i cienkościennych stref drewna wczesnego daje możność wewnętrznego wyrównania różnic.

Odmiennie przedstawia się zagadnienie przy mechanicznym stłumieniu pęcznienia w kierunku stycznym (segregator aktów prawnych). Pierścienie grubościennych komórek drewna późnego, zahamowane w pęcznieniu stycznym, zdobywają luz potrzebny do zrealizowania pęcznienia przez łukowate wygięcie rzędów komórek i silne pęcznienie w kierunku promieniowym. Przy zahamowaniu pęcznienia drewna w kierunku stycznym lub promieniowym mogą wystąpić także nieznaczne zmiany wielkości pęcznienia wzdłuż włókien.
Powtarzające się okresowo nawilżanie i wysychanie drewna przy stałym, jednokierunkowym hamowaniu pęcznienia powoduje odkształcenie postaci drewna. Analiza wykresu prowadzi do następujących wniosków (promocja 3 w 1).

Zahamowanie pęcznienia w kierunku stycznym przy wielokrotnym nawilżaniu i suszeniu powoduje stopniowo narastające zwiększenie pęcznienia w kierunku promieniowym; spęcznienie promieniowe osiąga w sumarycznym efekcie końcowym wartość około 30% promieniowego wymiaru drewna w stanie całkowicie suchym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Współczynnik aktywności zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Współczynnik aktywności zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Współczynnik aktywności zdjęcie nr 8 Współczynnik aktywności zdjęcie nr 9 Współczynnik aktywności zdjęcie nr 10
Współczynnik aktywności zdjęcie nr 11
Współczynnik aktywności zdjęcie nr 12 Współczynnik aktywności zdjęcie nr 13 Współczynnik aktywności zdjęcie nr 14
Współczynnik aktywności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Współczynnik aktywności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Współczynnik aktywności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami