Blog

09.01.2020

Wpływ skurczu dla betonów zwykłych

W artykule znajdziesz:

Wpływ skurczu dla betonów zwykłych

Wpływ skurczu dla betonów zwykłych

Wpływ skurczu dla betonów zwykłych przyjmuje się za równoważy obniżeniu temperatury o 15°C, a dla betonów lekkich o 20°C (uprawnienia budowlane). Grubości ścian monolitycznych z tych betonów wykonywanych metodami uprzemysłowionymi są z reguły 12-J-20 cm. Aby ich nie osłabiać, przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne umieszczamy poza ścianami nośnymi i usztywniającymi, pozostawiając odpowiednie otwory w płytach stropowych (program na telefon).

Kanały te wykonuje się w postaci prefabrykatów blokowych, muruje z kształtek kanałowych lub też stosuje specjalne zestawy kanałowe azbestowo-cementowe (eternitowe). Bloki zawierające kanały dymowe powinny być wykonane z betonów marki co najmniej 90 i odpornych na działanie temperatury 500°C. Podobnie jak kanały, przewody sanitarne, centralnego ogrzewania i gazowe prowadzi się zblokowane w specjalnych szybach, biegnących przez całą wysokość budynku (program na komputer).
Równie ważnym zagadnieniem w konstrukcjach monolitycznych jest rozwiązanie instalacji elektrycznej w dostosowaniu do metody wykonawczej, przy czym zasadą główną jest zredukowanie liczby bruzd do minimum. Dlatego też instalacje elektryczne projektuje się przeważnie nie dając górnych punktów oświetleniowych (na sufitach) oraz umieszczając gniazda wtyczkowe (kontakty) bezpośrednio nad listwą przyścienną, poza którą biegną przewody zasilające (program egzamin ustny). Istnieją również rozwiązania specjalnych listew przyściennych z tworzyw sztucznych, które mają wtopione przewody- i gniazda wtyczkowe suwakowe, pozwalające na podłączenie do sieci w dowolnym miejscu na obwodzie ścian (opinie o programie).

Piony zasilające do liczników

Podobnie piony zasilające do liczników, oświetlenie i wyłączniki automatyczne klatek schodowych oraz instalacje dzwonkowe są zblokowane w jednym kanale. Ściany zewnętrzne przy układach konstrukcyjnych poprzecznych projektuje się zwykle jako osłonowe lub wypełniające, przy czym wykonywane są one w dodatkowym cyklu produkcyjnym (segregator aktów prawnych). Przy układach podłużnych deskowania przesuwne umożliwiają wykonywanie ścian zewnętrznych jednorodnych wylewanych w jednym cyklu produkcyjnym, co stanowi duży walor tych systemów.

Deskowania ślizgowe mają za zadanie w pierwszym rzędzie wykonanie ścian konstrukcyjnych z betonu zwykłego, dlatego też ściany zewnętrzne wykonane tymi deskowaniami wymagają zazwyczaj wykładania izolacją termiczną od zewnątrz i robót tynkowych prowadzonych tradycyjnie z rusztowań zewnętrznych (promocja 3 w 1). Próbą wykonania ścian zewnętrznych warstwowych metodą deskowań ślizgowych w jednym cyklu jest budowa wysokościowców na osiedlu Kępa Potocka w Warszawie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami