Blog

16.10.2022

Wpust dachowy

W artykule znajdziesz:

Wpust dachowy

Prawidłowo wykonane odwodnienie wewnętrzne jest rozwiązaniem najkorzystniejszym ze względów eksploatacyjnych. Wpust dachowy znajduje się w naszym klimacie w strefie dodatnich temperatur nawet podczas całego okresu zimowego. Zapobiega to powstawaniu oblodzeń stwarzających groźbę niedrożności instalacji odwadniającej (program uprawnienia budowlane na komputer).

 W pierwszym okresie stosowania odwodnień wewnętrznych popełniono wiele błędów rzutujących na szczelność pokrycia w miejscu wpustu, a mianowicie:

  1. stosowano nieprawidłowe sztucery łączące pokrycie z rurą spustową, względnie nie stosowano ich w ogóle,
  2. nie wykonywano dodatkowego ocieplenia przejścia rury spustowej przez przestrzeń poddasza, co powodowało wykraplanie się na niej pary wodnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  3. doprowadzano spadki dachu do samego wpustu powodując zapychanie się pionów lepikiem,
  4. lokalizowano wpusty w miejscach narażonych na zawiewanie śniegiem, np. w pobliżu kominów, murów attyk itp., względnie w miejscach utrudniających prawidłową ich obróbkę.

Naprawa ta polega na zastosowaniu dodatkowego sztucera z blachy osadzonego w poziomie na istniejącej rurze spustowej. Wykonanie wpustu w poziomie bez odprowadzenia spadków do samej rury spustowej zapobiega zapychaniu się wpustu spływającym lepikiem (uprawnienia budowlane). Zastosowanie wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych dachów w postaci cienkościennych płyt panwiowych w poważny sposób utrudniło prawidłowe osadzanie i uszczelnianie drobnych elementów przechodzących przez połać dachową, jak: sztyce odgromowe, maszty antenowe, wsporniki do instalacji odgromowych itp. (program egzamin ustny).

Sorpcja

Osadzenie w cienkiej płytce elementów grubości 2,5-3 cm nie mogło zagwarantować stabilności i nieodkształcalności samych uszczelnień Najprostszym sposobem prawidłowego zamocowania wywiewki kanalizacyjnej jest zabetonowanie jej w kostce betonowej ustawionej przekątną w stosunku do spadku. Sposób ten pozwala, dzięki dużej sztywności rozwiązania, uzyskać prawidłową szczelność połączenia.

Sorpcja jest zjawiskiem kompleksowym charakteryzującym się zdolnością pochłaniania przez materiał pewnego czynnika, np. pary wodnej znajdującej się w powietrzu, i obejmuje dwa rodzaje sorpcji, a mianowicie adsorpcję i absorpcję, trudne często do rozdzielenia (opinie o programie).

Adsorpcja (pochłanianie powierzchniowe) jest to zjawisko pochłaniania par pewnego czynnika (np. pary wodnej) przez powierzchnię materiału i jego pory, wywołane uderzeniami molekuł pary o powierzchnię materiału otaczającą pory (powstaje jak gdyby czasowe ich przyleganie do tej powierzchni). Absorpcja jest zjawiskiem przenikania par pewnego czynnika w masę sorbenta (proces powolny). Materiały organiczne cechuje większa sorpcyjność niż materiały nieorganiczne.

Higroskopijność jest to zdolność szybkiego wchłaniania z powietrza pary wodnej i pary cieczy. Temperatura oraz wilgotność względna materiału wpływają na stopień wchłaniania pary. Dzięki tej własności wilgotność materiału jest zwykle większa niż wilgotność otoczenia, materiały te bowiem zawierają zwilżalne kapilary, które łatwo nasycają się wilgocią (para wodna) (segregator aktów prawnych).

Kapilarność jest to zjawisko polegające na tym, że zawilgocenie materiału następuje wskutek włoskowatego podciągania wody przez kapilary przy zetknięciu się materiału z wodą lub inną cieczą. Kapilarność występuje szczególnie wyraźnie w materiałach o strukturze mikroporowatej z otwartymi porami. Higroskopijność powoduje zmianę wymiarów lub postaci materiału (np. w cemencie, drewnie, gipsie itp.).

W odróżnieniu od poprzednich zjawisk przesiąkliwość jest rodzajem zawilgocenia występującym w materiale pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego. Zjawisko to obserwuje się np. w ścianach zbiorników na ciecze. Przesiąkliwość dla różnych materiałów jest różna (promocja 3 w 1). Stopień przesiąkliwości mierzy się ilością wody przechodzącej przez 1 cm2 próbki w ciągu jednej godziny przy stałym ciśnieniu. Wielkość ciśnienia wody. pod którego działaniem ma pracować dany materiał, jak również sposób przeprowadzania pomiarów podają odpowiednie normy.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami