Blog
Kity siarkowe
W artykule znajdziesz:
Kity siarkowe
Kity siarkowe stosuje się do wypełniania spoin aparatury chemicznej; używa się je po uprzednim ogrzaniu do stanu płynnego.
W skład kitów glejtowo-glicerynowych wchodzą glejta i gliceryna zmieszane w stosunku ciężarowym 4-6,5:1. Początek wiązania tych kitów następuje po 30-40 minutach, koniec po kilku godzinach. Twardnienie kitów polega na uwodnieniu tlenków ołowiu, a następnie na utworzeniu się stałych glicerydów (program uprawnienia budowlane na komputer).
W miarę zmniejszania ilości gliceryny rośnie odporność chemiczna kitów, osiągając wartość maksymalną przy stosunku 1:8,5.
W celu zmniejszenia kurczenia się kitu dodaje się do glejty wypełniacze bogate w krzemionkę (mielony piasek, mączkę andezytową) w ilości 30-50% ciężaru glejty. Kity te wytrzymują temperaturę do 300°C. Są one odporne na działanie większości słabych kwasów.
Kity glejtowo-glicery nowe służą do uszczelniania spoin i do łączenia rur rurociągów wodnych i parowych.
Wapno hydrauliczne jest znanym spoiwem hydraulicznym. Dopiero w wieku XIX pojawia się inne spoiwo hydrauliczne, znane pod nazwą cementu romańskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Te dwie odmiany spoiw, jako najprostsze odmiany spoiw hydraulicznych o stosunkowo niskich własnościach wytrzymałościowych, stanowią przejście od spoiwa powietrznego wapiennego do spoiw hydraulicznych o wysokiej jakości - cementu portlandzkiego oraz jego odmian.
Wapno hydrauliczne uzyskuje się przez wypalanie wapieni marglistych (poniżej ich temperatury spiekania), zawierających 6-20% domieszek gliniastych.
Produkcja spoiwa obejmuje wypalanie surowca, a następnie gaszenie wypalonego produktu wodą (uprawnienia budowlane).
Wypalanie odbywa się w temperaturze 800-900°C w piecach szybowych, podobnych jak do wypalania wapna zwykłego. Podczas wypalania następuje nie tylko rozkład węglanu wapniowego na CaO, lecz również część CaO wiąże się z Si02 i Al20;i tworząc związki o własnościach hydraulicznych.
Temperatura wypalania
Temperatura wypalania jest niższa niż przy wypalaniu wapna powietrznego. Niższą temperaturę wypalania utrzymuje się celowo, gdyż produkt wypalany w temperaturach wyższych ulega nadmiernemu spieczeniu i trudno się gasi (program egzamin ustny).
Produktem handlowym jest wapno hydrauliczne, otrzymywane w postaci proszku gaszonego przy zastosowaniu jednego z niżej podanych sposobów.
Sposób pierwszy polega na tym, że kawałki po wypaleniu podlegają rozdrobnieniu i zroszeniu wodą w bębnie, po czym przesypywane są do wielkich silosów, gdzie zachodzi stopniowe gaszenie w okresie ok. 2 tygodni.
Z silosów produkt przechodzi na sita lub wialnie, gdzie oddziela się proszek zgaszonego wapna hydraulicznego od niecałkowicie zgaszonych kawałków. Uzyskany proszek jest wapnem słabo hydraulicznym, gdyż zawiera przeważnie wapno hydratyzowane Ca(OH)2. Jest to tzw. wapno hydrauliczne lekkie o ciężarze objętościowym 0,5-0,6 w stanie luźnym (opinie o programie).
Pozostałe kawałki ponownie są zraszane wodą i podlegają dodatkowemu gaszeniu w silosach, a następnie odsianiu, zaś reszta nie zgaszona zostaje przemielona w młynach.
Sposób drugi gaszenia polega na tym, że kawałki wypalonego wapna hydraulicznego podlegają gaszeniu w zamkniętych bębnach obrotowych. Ilość dodanej wody jest niewielka i wynosi H-i-8%. Po zakończeniu procesu gaszenia produkt podlega prze- sianiu i oddzieleniu od kawałków nie zgaszonych, które się osobno miele, po czym miesza z częścią odsianą. Proszek przenosi się do silosów, gdzie podlega dojrzewaniu, to jest całkowitemu zgaszeniu pozostałych jeszcze nie zgaszonych ziarn. Cechą charakterystyczną wapna hydraulicznego jest obecność w nim obok CaO, jako zasadniczego produktu, jeszcze krzemianów i glinianów (segregator aktów prawnych).
Związki te posiadają własności hydrauliczne, dlatego też wapno hydrauliczne, jako spoiwo, po związaniu i dostatecznie długim twardnieniu na powietrzu może być poddane działaniu środowiska wilgotnego. Skład chemiczny wapna hydraulicznego jest dość różnorodny w zależności od składu surowca i sposobu wypalania. Jak zaznaczono przy ogólnej charakterystyce, moduł zasadowości, czyli moduł hydrauliczny wapna hydraulicznego, zawarty jest w granicach 2,5-5-4,5 z węższym podziałem na wapno słabo hydrauliczne (moduł 3,5-5-4,5) i wapno silnie hydrauliczne (2,5-3,5) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32