Blog
Wskaźnik wytrzymałości
W artykule znajdziesz:
Jedna z hut górnośląskich wyrabiała przed wojną blachy typu larsenowskiego przez dospawanie części wiążących, lecz ilościowo wytwórczość ta była bardzo ograniczona. Wskaźnik wytrzymałości, licząc na 1 m ścianki w planie: W = 250-170 cm3, z czego do obliczeń wytrzymałościowych można wprowadzać g W. Ciężar ścianki wynosi 16-293 kG na 1 m2 ścianki (program uprawnienia budowlane na komputer). Wobec możliwych niedużych obrotów w zamkach można ścianki larsenowskie (pospolicie tak u nas zwane) wbijać według linii krzywej, lecz najmniejszy promień krzywizny nie może być mniejszy od 2,5-3 m. Co połączeń narożnych używa się albo profili specjalnych lub wytworzonych z połówek profilowanej blachy połączonych kątownikiem i nitami lub dospawaniem. Zamiast wiązać połówki kątownikiem, można je również zespawać pod kątem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ścianki szczelne stalowe wbija się znacznie łatwiej niż drewniane. Do wbijania nadają się albo ciężkie młoty o małej wysokości spadania, albo młoty o dużej częstości uderzeń (250 na minutę i więcej). Te ostatnie nadają się najbardziej. Przy pracy tymi młotami poszczególne blachy zagłębiają się w grunt, nie wywołując w pobliżu dostrzegalnych wstrząsów. Wobec wyraźnie korzystnego wpływu uderzeń o dużej częstości i powtarzających się przy tym drgań, na pogrążanie ścianek szczelnych, dokonano prób zagłębiania tych ścianek za pomocą wibratorów (uprawnienia budowlane). Próby te, szczególnie w Rosji, dały niejednokrotnie korzystne wyniki, zwłaszcza w gruntach luźnych. Temat ten dokładniej omówiony jest dalej przy rozpatrzeniu „przyrządów do wbijania pali“.
Z wieńców tych wyjmuje się kolejno jedno lub dwa ogniwa i wprowadza na to miejsce długie blachy wbijane. Gdy wbija się ściankę w grunt żwirowaty lub zawierający drobne kamienie, zaleca się doczepiać z dołu sworznie ochronne, które zabezpieczają przed wtłaczaniem kamyków i zatykaniem zamka (program egzamin ustny).
Ścianki szczelne stalowe
Tak samo jak przy ściankach drewnianych stosuje się zwykle wbijanie po dwie blachy od razu (z wyjątkiem typu Ransome’a, który już swym profilem odpowiada dwom blachom); przed wbijaniem jednak takie blachy należy docisnąć w zamku za pomocą lewara hydraulicznego, aby uniemożliwić przesunięcia wzajemne przy wbijaniu (opinie o programie).
Gdy zależy na ściankach szczególnie wytrzymałych na zginanie, to można zastosować profile skrzynkowe wyrabiane przez hutę niemiecką wytwarzającą profile Larssena. Wskaźnik wytrzymałości w tych ściankach wynosi 2G00-4800 cm, przy czym do obliczeń zaleca się wprowadzać wartości do - W. We wszystkich ściankach stalowych zamki muszą być jak najbardziej szczelne, a jednocześnie umożliwiać niewielkie odchylanie się blach i wykazywać dużą wytrzymałość na rozciąganie. Do ścianek skrzynkowych wyrabiane są specjalne złącza umożliwiające wbijanie ścianek wzdłuż luku nawet o promieniu R = 1,5 m (segregator aktów prawnych).
Ścianki szczelne stalowe mają w porównaniu z drewnianymi następujące zalety:
- można je przebić przez wiele przeszkód napotykanych w gruncie, np. przez kłody drzewne nawet o dużej grubości, przez słabszy beton, mur z cegły, mniejsze kamienie itp., przenikają one przez żwiry i pospółki (natomiast napotkanie głazów doprowadza nieraz do wyrwania blach z zamków, a czasem i zgniecenia blachy w dolnej części),
- blachy można wytwarzać i używać w dużych długościach dochodzących do 30 m, niemożliwych do uzyskania w ściankach drewnianych, a zwykle i w żelbetowych, zapewniają większą szczelność w porównaniu z innymi rodzajami ścianek i z tego powodu mogą być używane niekiedy jako samodzielne osłony od wody nadziemnej, np. rzecznej przy niedużej głębokości; przez zasypanie ścianki od strony zewnętrznej popiołem, trocinami itp. ułatwia się zamulenie drobnych szczelin podczas wypompowywania wody z obszaru otoczonego ścianką; nieraz takie zamulenie następuje samorzutnie przez zawiesiny naniesione przez wodę, aczkolwiek ścianki stalowe są droższe od ścianek drewnianych, to ze względu na możliwość wielokrotnego ich użycia wypadają często znacznie taniej. Ścianki tego typu wykorzystywano niekiedy do 20 razy (promocja 3 w 1). Gdy zależy na tym, żeby ścianki nie rdzewiały szybko, można to w znacznej mierze osiągnąć przez dodanie do stali niewielkiej domieszki miedzi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32