Blog

28.10.2022

Wskaźniki narzutów

W artykule znajdziesz:

Wskaźniki narzutów

Wskaźniki narzutów na robociznę bezpośrednią obejmują:

  1. płace uzupełniające, tj. dopłaty dla brygadzistów, dodatki za utrudnienia i za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych;
  2. wynagrodzenie za czas nieprzepracowany, tj. za urlop, delegację itd.;
  3. dodatki za rozłąkę i ryczałty przysługujące pracownikom powracającym codziennie do stałego miejsca zamieszkania;
  4. płace robotników pośrednio produkcyjnych, ale bez płac dozorców, straży przemysłowej i przeciwpożarowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zaleca się wyłączenie ze wskaźników narzutów na robociznę bezpośrednią budowy, opłat za urlopy, delegację, rozłąkowe i ryczałty za dojazdy i planowanie tych opłat i finansowanie ich z funduszu płac centralnie w skali przedsiębiorstwa.

Niezależnie od funduszu płac robocizny bezpośredniej produkcji podstawowej planuje się oddzielnie fundusz płac pracowników stałych budowy (dozoru, straży przemysłowej lub przeciwpożarowej, pracowników obsługi i grupy niewytwórczej), obliczony na podstawie liczb niezbędnych stanowisk i średnich płac zatrudnionych. Operatywny plan funduszu płac budowy zatwierdza dyrektor przedsiębiorstwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozliczenie się kierownika budowy z gospodarki funduszem płac dokonywane jest w okresach kwartalnych, zazwyczaj w terminie do 5 dnia po wypłacie rozliczeniowej za ostatni miesiąc kwartału. Zasady rozliczania są następujące:

  1. kwartalne rozliczenia osobowego funduszu płac budów dokonuje się przez porównanie kwartalnego wykonania z sumą miesięcznych planów operatywnych za dany kwartał,
  2. plan funduszu płac budów, które nie wykonały kwartalnych zadań wartości produkcji należy skorygować w dół,
  3. plan funduszu płac budów, które przekroczyły kwartalne zadania wartości produkcji może być z wyjątkiem przewidzianych w zarządzeniu przypadków skorygowany w górę tylko w tym przypadku, kiedy przekroczenie kwartalnych zadań wartości produkcji nastąpiło w wyniku przekroczenia wydajności bez przekroczenia planowanego zatrudnienia, dopuszczalny jednak procent korekty funduszu płac w górę jest zazwyczaj niższy aniżeli procent przekroczenia planu.
  4. rozliczenie osobowego funduszu płac dokonywane jest narastająco, od początku roku na koniec każdego kwartału oraz ostatecznie na koniec roku po złożeniu sprawozdania finansowego (uprawnienia budowlane).

Uzyskanie oszczędności

Ustalone dla danej budowy na koniec kwartału saldo rozliczenia funduszu płac przenosi się na następny okres. Na większych budowach planuje się i rozlicza fundusz płac nie tylko w produkcji podstawowej, lecz również w zakresie produkcji pomocniczej i usług produkcyjnych (program egzamin ustny).

Uzyskanie oszczędności w funduszu płac robotników uprawnia dyrektora przedsiębiorstwa do uruchomienia funduszu premiowego dla robotników do wysokości wygospodarowanej oszczędności. Premia może być wypłacona w wysokości do 30%, a w szczególnych przypadkach do 40% (opinie o programie).

Podstawą obliczenia zużycia materiałów, prefabrykatów i konstrukcji jest miesięczno-tygodniowy plan robót. W oparciu o projekt organizacji robót i o ilości robót zaplanowanych do wykonania w ciągu miesiąca sporządza się „obliczenie potrzebnych materiałów podstawowych” na danym obiekcie.

Potrzebną ilość podstawowych materiałów oblicza się dla każdego rodzaju robót, przyjmując normę zużycia na jednostkę robót wg „Katalogu norm zużycia materiałów budowlanych” lub też wg norm ustalonych przez przedsiębiorstwo w przypadku, gdy obowiązujące normy nie zawierają potrzebnych danych. Przy obliczaniu zużycia materiałów należy uwzględnić również półfabrykaty i gotowe elementy (segregator aktów prawnych).

Mając liczbę ton do przewiezienia w danym miesiącu i pracę samochodów określoną w tonokilometrach sporządzamy zapotrzebowanie środków transportowych na planowany miesiąc. Na podstawie otrzymanych od przedsiębiorstwa wskaźników wydajności poszczególnych typów jednostek transportowych, wyrażonych w tonach i tonokilometrach, obliczamy średnie zapotrzebowanie środków transportowych przez podzielenie planowanej ilości przewozów przez wydajność środków transportowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami